Řemesla - finty

Odrátovat vajícko, jako okovat blechu.

Truhlařina, řezbářství

Kvalita výrobku truhlářského je nepřímo úměrná počtu dílů, ze kterého se dílo skládá. Žádné lajsny na lajsny. Jako jinde platí, čím méně tím lépe. Za vším je trochu náhody. Většina pokusů vytvořit něco krásného, co by přetrvalo, skončila u výroby nástroje, zdánlivě nutného, pro to vytváření. Začne to stoličku a končí výrobou kozy na uchycení prkna. Přitom nejhezčí výtvory lze udělat jen sekyrou, nebo nožem. Přesto mnoho nástrojů je umělecké dílo. Nepomíjivé výtvory vytvořili jedinci, kteří to pozřídku ve svém zadání měli.

Rýhy malým V dlátem podle příložníku. Odběr třísky mezi rýhami kolmým nožem.

Hrubé opracování kmene motorovou pilou. postupně malou ocaskou, teslicí, velkou půlkulatou rašplí a až na konec dláty. Vyhlazení smirky od hrubých 60 až po jemné 600. Jemné zářezy hranou přeloženého smirkového papíru. Protáhnutelné detaily úzkým proužkem smirku.

Dřevo a dřevo

Teak a švestka mají dlouhou třísku na rozdíl od santálu, lípy, zimostrázu, jalovce, šípkového keře a kořenových dřev.

Kořeny z kamenité pudy jsou kudrnatější jak se při růstu vyhýbají kamenům a mají hustější letokruhy neboť koruna pod zemí je menší. Zástupcem je thuya, oliva, vřes, kořen severské brízy. Bříza má nedoceněné dřevo v boulích - nádorech po starém zranění, které v sebeobraně bohatě zalévá mízou.

Pro krále dřev Eben obujte list pily na železo zoubky od sebe v kterémžto směru na rozdíl od všech ostatních řeže.

Africká vrba abachi, podobná balze, vhodná pro sauny - nepouští smolu a rozpálená nepálí při dotyku pokožky.

Sušení ve stínu, za průvanu, svlažování vodní mlhou. Kmeny odkornit, popřípadě ponechat konce s kůrou. Fošny na sušení prokládat lištami pro dobrý přístup průvanu a letokruhy na řezu musí kopírovat řez talířem, kromě středových jedinců. Vyšší hranice působí vyšším tlakem na spodní kusy. Kulatinu je vhodné podélně rozříznout, jestliže nepotřebujeme celý průměr. Kusy necháváme sušit delší a před zpracováním zkrátíme o rozpraskané konce. Špalky můžeme opásat železnými obručemi, které během sušení dotahujeme. Konce špalků natřít fermežovou barvou. Divokou šípkovou růži lze sušit jen na mateřském keři. Zkrátíme na pahýl a v dolní části obřízneme kůru. Suché pahýly jsou poklady, které ve volné přírodě čekají. Menší špalíky zahrabte do pilin, zpomalí se vysychání.

Dřevená palička uvnitř s pohyblivým oloveným tloukem pro zvýšení razance.

Půlkulatá teslice pfeil - Swiss made  a rovná Czech made – výkovek na zakázku Ivana Erbana ze Semil u kováře v Bořkově.

Mezovka ze Semil je přenosný dřevěný katr na padlé kmeny v nepřístupných lokalitách. Samospádová stolice využívá přirozený sklon úložiště padlého stromu.

Lepení

Epoxid hojně posypaný dřevěnými pilinami v pravý moment vyhladit, izolepa jako forma proti zatékání pryskyřice, jako svěrka i pro vyhlazení povrchu.

Silikonový průsvitný tmel nanést  v tenké vrstvě na obě plochy a ponechat 15 min ovadnout stejně jako chemopren.

Patinování dřeva

Pískování (kompresorem min.300L-min, dobře vyschlým křemičitým pískem) dřeva vytáhne plasticky léta jako u stoleté relikvie. Stejně jako rotační kartáč s mosaznými drátky. Měkčí partie mezi lety vyškrábe, tvrdé partie zůstanou. Před operací ztvrdit bezbarvým lazurovacím lakem vytřít klůckem do sucha.

Tajemství patinování - leštění dřeva na kusu vysloužilého zátěžového plyšáku od hlavního vchodu hotelu Palace dokud se povrch nezahřeje.

Po lazurování ihned leštit na špinavém koberci.

Efekt vyšísování sluncem – elektrickou horkovzdušnou pistolí.

Javorové dřevo barvené zelenými slupkami padaných vlašských ořechů a leštěné včelím voskem šlehaným s přírodním terpentýnem.

Námět Váni, nátěr volskou krví.

habr do hnoje – na loukotě, po vyschnutí se začne drobit

habr na hoblíky

tes - podlaha pod kravkou jako u Petříka před saunou. Smrk do močůvky

(Rádce dobrého hospodáře 1924)

Napouštění šlehaným včelím voskem nebo bezbarvými vodními lazurovacími laky.

Červotoče vyžene za 3 hodiny pořádný mráz.

Skleník do rohu lze uříznout na cirkulárce z obdélníkového.

Velké sklady starého nábytku na www.sk nebo ve Spomyšli za Mělníkem.

Patinování mosazného kování vlažnou octovou vodou nebo třicetiletým tmavým balsamikem.

Soustružení

Nejprve křížem označit středy, předvrtat a silně vytlačit unášecí zuby. Pak povolit aby se nezahřívalo ložisko a kolejnice se neprohýbaly do luku.

Udržovat pokud možno konstantní obvodovou - řeznou rychlost. U tvrdých dřev poloviční. Půlkulaté ubírací dláto do talíře jako letokruhy prken.

Nože neboli struhy vybrousit ze starých, tupých piníků.

Kácení velké brízy, zakousla motorovou pilu a konečně došlo na hupcuk jak se v kraji říká kladkostroji. Spadla centimetr před kůlnou.

Délka 80cm nutná pro nohy stolu, 100cm pro sloupky zábradlí.

Tvar nohou stolu, stoliček a lavic pro nejširší základnu - stabilitu, s malou styčnou plochou s nerovnou podlahou.

Mufl - rozbrušovačka rozžhavená do ruda.

Fréza PK16 se svými 120kg a samosvorným kónusem 8 st.

Broušení

Bruska od Fandy na broušení nožů protahovačky  3 fáze, 800W

Broušení řetězu motorové pily, 30 st. pro kolmé řezy. 10 st. pro podélné, pěkně po letech.

Levý brusný kotouč s levotočivou matkou na trn 20 mm

Pružný ocelový držák obrobku např. nože. Okoukáno od Žižkovského brusiče.

Stativová hlava s velkou Magicball pro rychlou fixaci úhlu bez odtrhu, nebo tlumič pohybu z kamerové profi hlavy.

Vpravo vlastnoruční kryt  do průměru kotouče 220 mm a stavěcí držák otočný na kulatině, naklonitelný i do stran.

Pro broušení nástrojů platí obecně: na tvrdá dřeva tupější úhel, na měkká ostřejší. Jemný arkansaský kámen lze nahradit starším jemným a již obroušeným smirkem na pásové smirkovce.

Broušení profilovaných dlát na dřevěné matrici, dříve opracované stejným dlátem, pokryté jemným smirkem.

Držák úhlu pro broušení šroubováků, řezbářských plochých a V dlát. Osa s radiálním otvorem pro upnutí a axiálními ložisky na místo koleček jezdících ve vydlabaných kolejnicích v rámu arkansaského kamene. Přečnívající délka dláta, ta s ostřím kalibruje úhel broušení. Takovým dlátem pak dá vyšíti se i krajka.

Leštění

Na stejném stroji hadrák 220 mm a zelená tuhá pasta na mosaz.

Kobercáři

Na periferii Dogubeyazitu pod posvátnou horou Ararat svítí do tmy krámek skromného kobercáře Sharifa, kustoda Newyorského muzea, s rozpíchanýma rukama, narozeného na svazích Araratu v pasteveckém stanu. Spí na kobercích ve svém krámu. Život, který by vydal na tlustou knihu. Rodiče uprchli před holocaustem na počátku minulého století a sám utíkal po dvakráte. Věhlasní profesoři z mnoha koutů světa přijíždějí na rady s prosbou o posouzení pravosti starých koberců. Jen Ten nahoře je soudcem jeho expertních certifikátů s mnoha razítky. Jeden takový si také vezeme. Starou terénní Ladou vyráží na několik měsíců do hor, po krkolomných cestách, pro staré, potrhané exempláře, které ve svém atelieru opravuje. Mají nesrovnatelně vyšší cenu než ty krásné nové, také ručně uzlíkované, nebo tkané. Šest let se učil v Afganistanu. Hodiny dokáže vypravovat o původu vzorů, ornamentů majících původ v rodových značkách, kterými svá stáda značkovali pastevci. Znak kříže z předkřesťanské éry zakončený beraními rohy. Symboly země, slunce, noci. O přírodních barvách a barvivech. O kilimech a uzlíkových stříhaných kobercích bez útku. Jinak barevný útek kryje nebarevnou osnovu a vytváří tak vzor. „Ustřihnout niť vykukující ze starého koberce je jako uříznou si vlastní prst.“ Žádnou nitku vypadlou při opravě nevyhodí a použije při opravě jiného. Opravovaný kus napne hřebíčky na dřevěnou desku, nebo přímo na podlahu. Pak ho navlhčuje čistou vodou pomocí starého kompresoru a jemným kartáčkem čistí. Nikdy koberce nepere, ani nerefrešuje kyselým zelím. Dratví vytvoří chybějící osnovu. Měkké vlněné vlákno zkroutí, zakončí smyčkou, kterou navleče na hřebík a několikrát přejede tupou hranou nože. Vznikne niť podobná té z ošlapaného kusu. Okraje rovná kobercářským kladivem přes ocelovou pružnou špachtli. Otvor v tesací části je k vytahování hřebů po vysušení. K zastřihávání uzlíků slouží několik typů nůžek různě zakřivených. Při páté noční návštěvě dostávám od cuma_3@hotmail.com  jako prezent starý, natržený modlitebák ze zápraží, na který šláplo tisíce Sharifových hostů.

Ostatní

Kalení ocele.

Zemědělská vůle. Trochu se to viklá.

Pomsta kovářského tovaryše. Měděný padesátník do dřevěného uhlí výhně znemožní kovářský svár mistra.

Céóčkém (v ochrané atmosféře CO2) umí svářet každej moula ale škrtnout elektrodou a vytáhnout a hlavně udržet správný oblouk je machrovina.

Daliborova finta - půl závitu zpět při dotahování šroubu.

Dalším pravidlem zděděným po předcích, kromě zlatého řezu je pravidlo pro stavbu schodů i žebříků. Součet dvou výšek a jedné šířky schodu musí být roven 63 centimetrům. Krok po schodišti je pak plynulý.

Hodináři