Anglie

Přemysl

 

           

 Řekněte mi o někom, kdo by nebyl v Anglii. Možná, že o tom ani neví, zda to byla Anglie. Možná, že Anglii znal pod jiným jménem, třeba jako Albion nebo Velká Británie nebo Spojené Království. (United Kingdom), Skotsko, Wales a Severní Irsko. a třeba i jako stovku zemí  i ostrůvků  po celém světě a přitom se tváří  že jsou samostatné, ačkoliv  za hlavu státu stále považují královnu Velké Británie – Alžbětu II.

 

  Anglie a Wales  se spojily v r. 1536. Přidružením Skotska  v r. 1707 byla vytvořena Velká Británie a ta byla přejmenována  na Spojené Království v r. 1801, když  k nim bylo připojeno  Irsko. Když se odtrhla Republika Irská od Britských zákonů v r. 1922, stalo se Severní Irsko provincií Spojeného Království.  Asi  55 procent  Severního Irska ( 1,6 milionu  obyvatel ,  kteří měli své předky ve Skotsku a v  Anglii byli protestanti ) dali přednost setrvání v rámci Británie a asi 44 procent  římských katolíků  se chtělo spojit s Irskou Republikou  ( Republic of Ireland).

Temnota hodně obestírá mnohé co bylo předtím, zda ten Albion vymysleli Keltové spojením keltských slov „alb“ (výšina) a „inn“ (ostrov), nebo Plinius starší  (23.-79 n.l.), nebo na Alouion přišel Ptolemaios v 11. století př.n.l. v Gheographiké  hyophegenesis. V ničem není jistota., ani v dějinách Anglie, nanejvýše podle Wikipedia

Moc se lidem nechce věřit Geoffreyovi, tyto ostrovy obývány obry z plemene Chamova, až do příchodu Bruta, prvního „britského“ krále, jenž si 66. roku po zničení Tróje prvotní obyvatele podmanil.

 

Paichlové v Anglii

Skoro nic z té historie jsem neznal, když jsem zavítal do Anglie na svých studijních cestách za počítači v medicíně. To však není předmětem našeho sdělení, které zaměřujeme dnes převážně na Anglii turistickou. Tento „cestopis“ sepisujeme nejen po paměti, ale i s pomocí internetových stránek o navštívených místech.

Měl jsem už z dřívější Anglie zkušenosti  se snídaní, kde jsem dříve nahrazoval opulentní chody ovesnou kaší (porridge), už proto, že po staletí  tlumila u Angličanů tendenci  nebo léčení cukrovky. Dnes už ji skoro nedostanete, ale cpou do vás klobásu, toast, fazole, slaninu, rajče , sýr, vajíčko, čaj.... Podivností ve Velké Británii je mnoho.

Víte třeba o tom ježdění aut vlevo, ale překvapí vás i chůze vlevo na přechodu.a dokonce , že se díváte na auta jedoucí v opačném pruhu než u nás. Ročně se  proto zraní nebo i zemře ve Velké Britanii údajně na 8000 turistů. 

>Když se chystáte na cestu do Anglie, vezměte si vhodný adaptér na elektrické zástrčky pro vaše přístroje. Zdířky  nemusí být  v Anglii kulaté a nemusí mít stejnou rozteč. Takových zajímavostí o Anglii najdete na internetu mnoho. Dále už se chceme věnovat vstupu do Anglie a hlavně památkám. Protože se mi ztratily všechny dokumenty i můj psaný deník  o těchto cestách, pomáhám vybledlým vzpomínkám a literaturou spadající do této doby kolem r. 2000.

Foto Londýn1978 viz ALBION Jirkův

210 Farbfoto vlastní: Eric Restall Ganz London  7 Ausgabe, Februar 1984

            viz K.Čapek: Spisy  IV.. Cestopisy I ( Italské listy, Anglické listy, Výlet do Španěl)

Československý spisovatel 1980            Anglické listy : Listy o Irsku, str.132

Knihovna města Plzně Z 1352 s I Pobočka Slovany  908.4