Léta Páně 1484 ohrožovali Evropu od východu Turci. Obsadili starobylé kupecké cesty.
Koření a hedvábí nebylo kudy dovézt a obchod vázl. Na západním konci tehdejší známého světa, v Lisabonu, proto kartografové hledali nové trasy do Indie a Číny. Mezi nimi i Kryštof Kolumbus z italského Janova a Martin Bohemus, jehož rod pocházel z české Kotliny.
Dětství prožil Martin Behaim zvaný Bohemus v bavorském Norimberku, ale není vyloučeno, že se narodil na českém území. Jeho rod však z Čech pocházel, jak dokazuje jeho jméno. Martin se narodil roku 1459.
Jako chlapec pomáhal otci s kupeckou živností a vzdělával se. Jeho učitelem byl věhlasný astronom Regiomontanus. Naučil Martina používat kartografické metody antického učence Ptolemaia. Na obchodních cestách Martin nejdříve poznal pobřeží Baltského a Severního moře, ale brzy se vydal za obchodem až do Portugalska. Tamějšímu králi Janovi II. nabídl svoje vědomosti i odvahu. Roku 1483 nastoupil na loď, která mířila na jih podél břehů Afriky. Martin pozoroval pobřeží a zaznamenával je do mapy. Loď nakonec dosáhla ústí řeky Kongo a obrátila se na cestu zpět.
Král povýšil Martina do šlechtického stavu. Martinův kolega kartograf Kryštof Kolumbus však na Portugalsko zanevřel a odešel ke španělskému královskému dvoru. Martin Bohemus dál do map zakresloval pobřeží Afriky a přitom tvrdil, že cesta do Indie by mohla vést jinudy: stačí jen obrátit lodě přímo na západ. Neměl zdání o chybách ve výpočtech, netušil, že obvod Země je ve skutečnosti o čtvrtinu delší.
Kryštof Kolumbus mezitím přesvědčil španělskou královnu Isabelu, že západní trasa bude výhodná, a roku 1492 zamířil s třemi loděmi přes oceán. Přistál na ostrovech, jež považoval za součást Indie.
Roku 1492, kdy Kolumbus doplul k západnímu kontinentu, vytvořil Martin Bohemus v Norimberku na žádost tamních konšelů první novodobý glóbus. Na jeho povrch zakreslil celý tehdejší známý svět - ještě bez Ameriky.
Potom se vrátil do Lisabonu a až do své smrti roku 1507 pokračoval v kartografické činnosti. Bohémovy mapy se nedochovaly, ale víme, že Fernáo Magalháes podle nich podnikl roku 1519 první cestu kolem světa. Tím potvrdil, že Země je opravdu kulatá...

Renáta Fučíková: Historie Čechů v USA, KOSMAS 2019