Historie nožů, nejenom chladných zbraní

Autobiografie pojatá jako vzpomínání šachových figurek a nožů které je stvořili.

jpa 2006

domů <<<<<<


Každej jsme nějak ujetej.


Asi každého chlapa oslovovuje technická dokonalost a um tvora který ji krok po kroku posunuje dál. Poděděno po dědovi Václavovi, stejně jako obdiv ku hře šachové. Děda měl dokonale zpracovaný plánek zahrady s latinskými názvy jabloní a ostatních stromů. Na každé dřeviny byla kovová jmenovka s emailovým popisem. Ale nazpět ke sběratelství, obecně celkem směšná záliba přerostla v potřebu vyrábet vlastní exempláře se zaměřením na nože kuchyňské. Defacto jen vymýšlím a anatomicky tvaruji rukojeti ze vzácných vyzrálých dřev. Postupně putují a dozrávají i moji vrstevníci k padesátce a dostávají čerstvé výtvory. Vašek Havluj přezdívaný malou Káťou Vava, zdokonalil svůj exemplář husím sádlem.
Odvěké filosofické dilema člověčenstva. Vytvořit předměty, které přežijí a zanechají tak hmatatelný otisk jeho umu. Zdokonalit tvar předmětu denního upotřebení, nebo nechat pouze nehmotný odkaz, myšlenku, recept na dobrý chleba. U většiny předmětů se obě formy přenosu informace kombinují jak je tomu bezesporu u nejstaršího lidského nástroje, nože. Estetické a funkční vlastnosti se tu prolínají.

Nepálská kurki
řádně směněna s lovcem z kmene Gurkhů u Bambu lodge při cestě do BC Anapurny. Do poslední chvíle štípala vůkol rostoucí tenký bambus na rohože stěn a podlah. Kurki si vzal mustr z řeckého nože kopis, vojáků Alexandra Velikého a tím potažmo z egyptského meče kopeš. Stejně snadno se s ním sekají liány i hlavy. Nesmí se navrátit do pochvy nesmočí-li se v krvi.

Na zápraží nové Bambu lodže, předposlední možné zastávky do jižního base campu pod Anapurnou sedí v podřepu mladý muž a štípe domorodým nožem bambus na rohože. Tohoto rychle rostoucího stavebního materiálu je v okolí v této nadmořské výšce s vysokou vlhkostí dostatek. Svojí čerstvou stavbou proto nepřispívá k ekologické katastrofě, kterou bezesporu je neregulované mýcení rododendronového mlžného pralesa. Červená rukojeť s uštípnutým rohem je právě z rododendronu, který v těchto skleníkových podmínkách dorůstá metrového průměru. Pochva z velmi lehkého dřeva balze podobného. Hliníkové kování pouzdra omezuje spodní odhad stáří nože do Napoleonské doby, kdy kolem roku 1850 došlo k velkému zlevnění tohoto kovu. Reálnějším odhadem jsou však 60-tá léta století tohoto. Po shlédnutí filmu Help s Beatles přišla do Nepálu vlna heepees a s ní i vliv západní civilizace.
Nůž je lovcem často obtahován na jemné břidlici, které je v okolí sdostatek, sloužíc i jako střešní krytina ve velkých, těžkých plátech. Ze stejné břidlice jsou ryté modlitební kameny v místech odpočinku, při šerpských chodnících. Nůž Gurků, bojovníků, které si za svoji tělesnou stráž vybíralo mnoho panovníků včetně Vatikánu. Druhý řádně usmlouván na Durbar sq. v Kathmandů roku 2008. Tibeťanka tluče do cihlové dlažby náměstí na důkaz kvality ostří. Skončil jako prezent k padesátce našemu suchému hasiči Ivánkovi Erbanovic pro sebeobranu i na štípání třísek na podpal v těch jeho čínských kamnech OLYMBERYL.


útočná finka z říše komáří

Pod vrcholem Popokatepetlu sedí muž v igelitové pláštěnce pod plechovým přístřeškem. Krájí poslední kousek domácího špeku na plátky tenké jak papír nožem od švédské kamarádky. Vrchol je zahalen sněhovou vánicí. Vzpomíná na své samotářské cesty na kterých ho jeho „finka“ made in Sweden provázela. Kuchala ryby v Laponsku, na Uralu u řeky ... při opakovaném pokusu počůrat pamětní desku Vladimíra Ilijiče na nejvyšší hoře Uralu. Zachránila opozdilou ovci se zlomenou nohou před orlem skalním a pomohla tak nasytit hladovějící expedici v Pamírsko alatajském pohoří při sestupu k zapovězenému jezeru Isi-Kul. Krájela plněné knedlíky momo a pomeranče s chutí citronů v údolí řeky Kali-Gandakí. Otevřela tisíce konzerv v 80 zemích světa, kam provázela svého zcestovalého samotáře. K autorovi zabloudila po společném výstupu na Joe Toubkal ve Vysokém Atlasu, zhublá a zeštíhlelá nesčíslným broušením o kameny celého světa.

Ve fjordu kousek za Trondheimem, na zakotveném škuneru řádně vyhandlován švédský zavírák barel, s velice důmyslným a originálním systémem. Rukojeť nože je vyrobena z kořenového dřeva severské - karelské břízy. Nůž se musí ze střenky celý vysunout, otevřít a pak zasunout zpět do střenky. Čepel a vnitřek nože značen: A.J.W. jernbolaget eskilstuna, ještě mastný od uzeného lososa, který jsme okoštovali.

dýka BRUSLETTO Norway, uhlíková oce s trnem, kořenové dřevo, prstenec z pakfongu, kožené pouzdro s alpakovým rytým kroužkem a závěrem na trn též z pakfongu , 1996 /100 let od založení firmy/

Amunsenovo nůž od firmy Helle Norway. Popouštěná ocel, rukojeť - severská bříza (kořen) nasazená na trn. Posloužila Daliborovi k vyřezání šachového koně při cestě Švédskem na červeném žulovém pobřeží u golfových jamek. Výprava za nejsevernějším mysem Evropy.

Laguiole
V malém francouzské městečku Romans na břehu řeky Isere stojí skromný zámek. Do zámecké stodoly pozvala naše kamarádka z mládí Eva Roučková Larat nejprve partu hasičů se stříkačkou aby s jejich pomocí vyhnala krysy. Pak se svým manželem, nejmladším ze zámeckých pánů vzešlých z bource morušového, vestavěla mezi trámoví překrásný byt, houpačku pro své tři děti a pec na keramiku. Nakonec pozvala nás aby nám ukázala k čemu francouzští žabožrouti používají Laguiole zrozenou v kraji Auvergenském a Massoptier. V chladné části bludiště prastarých trámů je ještě jeden div světa, vzdušný poklop z jemné drátěné síťky chránící před mouchami a dovolujíc zrát sedmi druhům sýra. V závěrečné fázi večeře se poklop a laguiole sejdou na poctivém jídelním stole. Laguiole s mnoha nedokonalostmi ruční práce ale dokonalá svojí propracovanou funkčností i jako umělecké dílo se španělskou muškou na pružině želízka připomíná zadní běh srny ozdobený vývrtkou.
Na stole leží otevřená vložena do zářezu ve hřbetu vyřezávané kravky. Obřad začíná vytemperováním červeného vína, sýrů a másla. Naškrábnutá tenká vrstva másla je ostřím nože, jehož ocele má daleko k nerezu a blízko k dokonalosti, rozetřena s malým kouskem plesnivce, jako česnek se solí.
V Praze na kuchyňském stole zasazena v zářezu vyřezávaného rohu staletého kredece z usedlosti Babylon u Prášil.

OPINEL-FRANCE No 8
se znakem přísahy na korunu objevil pro nás náš kamarád z dětství Jára Slípka za svého studia na lyceu v Dijonu. Později Jára Hadač při slizni révy v kraji Bourgogne.

Damascenský nůž VIPER
číslo 211 z italské dílny, návrháře stejnojmenného modelu sportovního vozu Dodge. Rukojeť z jilmu (cedr kořen). Damašská ocel, řečená též perská, indická, železo damaškové, franc. Damas, něm. Damast, angl. Damask. Zbrojíři východních zemí znali ode dávna zvláštní způsob zpracování železa, z něhož hotovili zbraně sečné i bodné, které na svém povrchu jevily úhledné vzorečky a vynikaly takovou tvrdostí, že bylo lze jimi i železné hřeby a přilby protíti ...... Ottův slovník naučný díl VI.

Turkmenská dýka, fortelná pastevecká kudla řádně vyhandlovaná. Želízko s inkrustovaným neb taušírovaným jménem prorokovým "Já Aláh", rukojeť z kosti velbloudí. Ovlhlý pohled bačův při loučení s rodinným klenotem ukořistěný dědem v sousedním Turkestánu. Jedinná živá duše tam nahoře pod šampuskami ledovce Axu. Samojediný sháněl poslední ovce do údolí. Z výšin svého malého koně ještě utrousil dobrou angličtinou "Lets go to stone".

Marocká kumia v jiném světle. Marocký kandžar z rodiny arabských džambij. Marocká medina ve Fezu. Podle dobrozdání Vojenského musea, polovina 19. století. Pochva brutálně opravena cínem.
Oboustranné ostří, ebenová rukojeť, pochva a kování zdobeny filigránem stylizovaných růží v masivním stříbře, černý provaz o čtvercovém průřezu.
Přivezl jej hostitelův praděd z cesty do Mekky. Navštívil též Anglii a Karlovy vary v Čechách, kde se učil malovat keramiku. Příslib stvrzený polibkem, že bude děděn z otce na syna v našem rudu.
Maroko: děd došel až do Mekky a tudíž mu náležel titul Hadži.

Jemenská Džamijá - zakřivená kovaná čepel s vystouplými žebry po obou stranách a krátkým trnem zatmeleným pryskyřicí do dřevené rukojeti jednostraně zdobené. Nošená za pasem, každým mužem od 10 ti let.


Damascenský nůž
- střenka: 46 plátů uhlíkové oceli, signatura V
rukojeť: asi růžové dřevo s mosazným usazením čepele bez zábrany, stříbrná intarzie na zadní straně perleťové zakrytí otvoru
pouzdro: kůže
ruční práce i pro US prezidenta pana Busche.

Solingen
Hnedka po sametové revoluci se do naší ulice přistěhoval brusič, všeho. Zřídil si krámek hned vedle zeleniny a po krátké době měl tolik práce, že nestíhal a přijal pomocníka. Zašel jsem ho vyzkoušet se starým nožem vybroušeným z německého bajonetu s rukojetí z parohu. Ten nůž jsme kdysi dostali od vzdáleného strýce z Kařízku, velkého to sběratele starožitných zbraní, od kompletního brnění po hmoždíř. Ten nůž mi nikdy moc nepřirostl k srdci, ale když ho starý brusič uviděl, nadchnula ho ta ruční práce a odmítl ho svěřit svému pomocníkovi, že si sním pohraje sám. Solingen prý bojoval u Hradce, kde koule létaly tak prudce. Za tři dny jsem si přišel pro vyleštěný skvost ostrý jak břitva. Ten dobrý muž si řekl o dvacet korun českých, zlatem dávno nekrytých a za půl roku zkrachoval. Byl nucen se odstěhovat i s dílnou a uvolnit tak místo prosperujícímu prodavači mobilních telefonů. Tak vymírají krásná stará řemesla. Vzpomínám jak mi jednou vyprávěl o soutěžích o nejkrásnější brus nože a o svých výhrách. Na Žižkově však přežil jiný brusič, kterého jsem objevil později. Byl ještě slavnější a sjížděli se k němu kuchaři a řezníci z celé Prahy se svými košeráky za deset tisíc korun.

Další předělávka z bajonetu Solingen F.W.Holler se znakem teploměru.


Fox-knifes
. Když náhodou narazíte na podobný lidský výtvor, musíte smeknout a nemaje klobouku, měli by jste se alespoň se hluboce uklonit. Taková koncentrace umu posune entropii světa o hodný kus. DN patent jednoruční s pojistkou
dýka PUMA Solingen Catamount Thuya rukojeť thuje 2 nýty+mosazný trubkový nýt na šňůru, kožené pouzdro (nožířství Platýz-Národní tř.)

Dýka s hlavou, AFRIKA Druhá pol. XX. stol., dvoubřitá, dřevěná rukojeť zakončená hlavou afrického bojovníka, pochva kožená, objímka ze splétané kůže, délka 290 mm. 2_2008 Neumann, 2200.-

Dýka eben, AFRIKA XX. stol., dvoubřitá s rytinou, ebenová rukojeť na trnu, pochva kožená, objímka z hadí kůže, poutko ze splétané kůže, délka 285 mm. 12.2010 aukce Anglie, 850.-

COMBAT USA Inc. 440C
rukojeť: paroh se třemi mosaznými nýty, zadní dutý, mosazná zábrana, těžká střenka

krátký řezbářský nůž Gpa, maltézký kříž
rukojeť: dvoubarevné dřevo z vyřazené africké palety se dvěma železnými nýty, repase českého nožíře z Dejvických sběratelských trhů

krátký řezbářský nůž AP
rukojeť: dřevo teac, ocelový nýt a zábrana, z Dejvických sběratelských trhů

JP Julius Pilz, Mikulášovice z Kolbenky

lehký nůž Mikov
rukojeť: dva trny zkrz lehké dřevo do zadní ocelové destičky, ocelová zábrana, z Dejvických sběratelských trhů

Orán, XIX.století, přímá jednobřitá čepel, ražené značky půlměsíce a očí prorokových často podlévaných krví bezvěrců a koz, rukojeť dřevěná, zdobená drátěnými copánky, pochva - dřevěná vložka ze dvou částí držených pohromadě jen sešitou kůží, délka čepele 26,5 cm, celkem 41 cm
Dovezen panem Aloisem Musilem z jeho cest mezi Beduíny viz článek v sekci Maroko na www.


dýka z Číny
, ostří oboustranné, rukojeť: řezávaná kost s dřevěnou vyřezávanou hlavicí, dřevěná pochva s ornamenty, cca 1960, z cesty do Tibetu. Skončila u Erbanů Ivánka IV. v poviánu.

dýka tantó
, Japonsko, konec XVIII. století, mezi
Šintó - (1596 - 1780) a Šinšintó - (1780 - 1877). Celoplošná reliéfní výzdoba hluboko řezaná do skládané kosti, včetně rukojeti s jedním mudrcem, pochvy s motivem šesti mudrců, záštity a poutka. Mudrc č.1, mudrc č.2, mudrc č.3, mudrc č.4, mudrc č.5, mudrc č.6 a 7. Celková délka 303 mm. Jednobřitá čepel bez mosazného osazení v plochém provedení bez žebra (hira zukuri), délky 166 mm. Dřevěná vystýlka pochvy. (kontakt z aukce Meissner-Neumann, 8000.-Kč). Ze sbírek kapitána hraběte Erwina Dubského z jeho cest do Země vycházejícího slunce v letech 1874-5.
Trocha teorie, Katana.

Tantó se na rozdíl od evropských dýk drží čepelí dolů. V době vzniku tohoto exempláře už spíše honosný a zdobný symbol. V době kdy muži v Evropě umírali kulkami mušket a ženy na doutnajících hranicích.

Starý Japonský zdobený meč wakizaši (pobočně nošený), polovia XIX.století. Symbol stavovské výlučnosti. Celoplošná reliéfní řezaná výzdoba do skládané nažloutlé kosti bez znatelných Schregerových linek s částečně tuší černěnými vrypy. Rukojeť „tsuka“ ze 2 puklých kusů se 2+3 mudrci. Pochva „saya“ ze 6 kusů kosti s motivem 6+8 mudrců zakončenou půl-květy sakury. Dv kostěné závěsníky, „koši ate“. Těžiště složené zbraně na poutku vzdálenějším od tsuky. Celková délka 880 mm. Jednobřitá čepel „moto“ se zakřivením „sori“ a mosazným osazením „habaki“ v plochém provedení bez žlábku „hira zukuri“ s hrotem tantó, délky „nagasa“ 538 mm, šíře „moto-haba 25 mm. Vystýlka pochvy ze dřeva magnólie. Dřevěný vyřezávaný podstavec 60 x 20 x 14 cm. Pochva přesahuje o 12 cm čepel, kterou uchovává, což svědčí o zkracení z původní katany podle nařízení éry Šóko a posouvá dataci hlouběji do historie. (Aukce v Birminghamu, listopad 2010, 300.- Liber)


hadí wakizashi


Katana II.sv. válka, Aukro, 6 400.-Kč


malá damascénka, Novoměstská radnice - nožířské trhy, 2 700.- Kč

Balkán z Chorvatské rybářské vesnice.
Kolem roku 1900, rovná, jednobřitá čepel s oboustranným výbrusem, jílec kostěný, na konci rozvidlený připomíná ocas ryby, s vtloukanými mosaznými ozdobami, na čepeli ražená značka výrobce (překřížené klíče), délka 235 mm. Rybím střívkem sešitá kožená pochva rybářské kudly Branka Vrljeviče, toho co opékal před svým domem v Šibeníku na suchých ratolestech révy malé rybky potírané jen panennským olivovým olejem. Po takovém topivu nezbývá popel, neb ho okamžitě odnese vítr zvaný Jugo. Mnoho takových žabikuchů bylo překováno pro denní život z nepraktického vojenského arzenálu vítězné mocnosti, převážně z bajonetů. Prozradí to vojácké insignie, cosi překříženého jako meče, pušky, kanóny. Povětšinou nesmí chybět žlábek na odtok krve a nebývale dobrá ocel želízka. Z nedostatku jiného materiálu byly přežité a už nevyužité šavle "předělány" na armádní útočné nože. Předělávky ze zlomených šavlí se liší od těch z bajonetů zakřivením.

čepel - ze zlomené rakousko-uherské šavle se žlábkem - signováno, Solingen Carleickhorn 40, možná útočný nůž armády Výmarské republiky. záštita a hlavice mosaz, rukojeť skládaná kůže, pochva kožená ručně sitá s opaskovým hákem, délka čepele 25 cm, celková délka 38 cm

Kyrgyzský nůž z rušené galerie Nomád, po odchodu majitele do rodnáho Iráku, želízko s cizelovaným jménem prorokovým, navlhlý pohled prodavačův, rukojeť z kosti velblodí (7600.- Kč/ r.2006)
(Small dagger 23,5cm, Indo-British, konec 19.stol, nalezen podobný v Národním muzeu v New Delhi)

něco podobného z aukra. Rohy na konci kostěné rukojeti uzpůsobeny na připoutání koženého popruhu HMS uzlem.

Kuchyňské nože pana Mrázka na nedělní burze v Modré menze.


Nožířský workshop plný čepelí z překládané oceli. Fachmani házejí na sebe plachetku tajemna.


Chladné zbraně

Zdroje:
Střelecký magazín
Nožové patenty 4 sv. (Parfilax AG, Klub sběratelů nožů)


Období vlastních nožů:

Myšlenku vytvořit vlastní nůž mi vnukla náhoda. Zlomil se náš zamilovaný kuchyňský Solingen, naštěstí hnedka u čepele. Dýku mimo zálesáka dnes málokdo denně používá proto padla volba pružná želízka s jemnou pilkou pro mazání másla na krajíc chleba.
Stolní nože s podpěrkou z třešňových hlaviček kdysi zdobících dávno rozpadlou selskou skříň v rozpadlé samotě Na paštích na Šumavě. Podobné vzory jsme okukovali v domovině ručně kovaných Laguiole poblíž zámecké stodoly Evičky Roučků.
Rukojeť ze dřeva šípku, obtížně sušitelného ale s krásnou kresbou damascenské ocele. Bez prasklin vyschne jen v přírodě na mateřském keři. Rukojeť zakončena dokonale ohlazenou prdelkou.
Další rukojeť z červeného kořene neznámého stromu přes další kořeny vezeného na bicyklovém nosiči z jihu Řecka z vesnice Finikunda u ostrova Schýzós. Dostal Vašek Havluj k padesátce. Je v tom notná dávka egoismu, chtít zanechat něco co možná bude sloužit na kuchyňských stolech po několik dalších generací.
Kořenové dřevo obecně méně praská při sušení a bývá krásně kudrnaté, jak se vyhýbá překážkám při prorůstání kamenitého pobřeží. Po vyhlazení připomíná olivovník.
Želízko ze zlomeného mazacího Solingenu s malými zoubky. Trn odkalen a provrtán pro šteft z měděného drátu třífázového el.rozvodu, který za bouřky spadl vedle chalupy. Takový nuž je odložen ostřím do podpěrky na jídelním stole a vždy připraven ukrojit tenký plátek slaniny, nebo dobře vyzrálý Camambér k červenému tramínu.
Neuvěřitelně pružný a tenký Solingen s kulatou špičkou vhodný pro mazání krajíců, značka dobře zapsaná v naší rodině už od dob Hrádecké hospody, shořel při požáru chaty Na Hrádecké ve století příštím.
Další Solingen dostal rukojeť z tmavého vyzrálého dřeva olivovníku, zpevněn několika závity ocelového drátu u zábrany.
Želízko MORA made in sweeden skončilo opět v šípkovém dřevu s vyřezanou hlavou s vlasy a očima.
Dřevo z nadzemních zacelených ran břízy sušené v bukových pilinách se dostalo želízku Victorinox s jemnými zoubky a kulatou špičkou vhodné pro mazání másla.

Poslední fází je broušení a leštění na nekonečném smirku. Nejpve hrubším, postupně jemnějšími.

stolní nože s podpěrkou z třešňových hlaviček kdysi zdobících dnes dávno rozpadlou selskou skříň.
Další rukojeť z červeného kořene neznámého stromu přes další kořeny vezeného na bicyklovém nosiči z jihu Řecka z vesnice Finikunda u ostrova Schýzós. Kořenové dřevo obecně méně praská při sušení a bývá krásně kudrnaté jak se vyhýbá při prorůstání kamenitého pobřeží. Po vyhlazení připomíná olivovník. Želízko Victorinox SWITZERLAND
Stejné železo se zoubky dostává rukojeť ze suchého pahýlu černého bezu - bezinky s anatomickým ladným tvarem s horním pahýlem zábrany. Lehké dřevo s tmavým středem. Trn opět Cu drát. Napuštěno včelím voskem.
Rukojeť ze dřeva šípku, obtížně sušitelného ale s krásnou kresbou damascenské ocele. Bez prasklin vyschne jen v přírodě na mateřském keři. Rukojeť zakončena dokonale ohlazenou prdelkou. Želízko ze zlomeného mazacího Solingenu s malými zoubky. Trn odkalen a provrtán pro čep z měděného drátu třífázového el.rozvodu, který za bouřky spadl vedle chalupy. Takový nůž je odložen ostřím do podpěrky na jídelním stole a vždy připraven ukrojit tenký plátek slaniny, nebo dobře vyzrálého Camambéru k červenému tramínu.
Neuvěřitelně pružný a tenký Solingen s kulatou špičkou vhodný pro mazání krajíců, značka dobře zapsaná v naší rodině už od dob Hrádecké hospody, shořel při požáru chaty Na Hrádecké ve století příštím.
Další Solingen dostal rukojeť z tmavého vyzrálého dřeva olivovníku, zpevněn několika závity ocelového drátu u zábrany.
Želízko MORA made in sweeden skončilo opět v šípkovém dřevu s vyřezanou hlavou s vlasy a očima.
rukojeť se záštitou z větve thuje s kouskem kmene, obtočenou stříbrným zapuštěným drátem na koncích kolmo zavrtaným do dřeva a vlepeným do pryskyřice. Po každé nové střence zbude mozol po hlazení.

Nelákalo Vás někdy vyrvat z vyšlapané lesní cesty ošlapaný kořen ohlazený tisícovkou bot.Takový kořen buku z Bukoviny slouží u nás doma za držadlo otvíráku kapesních cibulí. Měkčí partie letokruhů vyžrala hniloba, tvrdší se změnily v kámen.

Nasazení želízka do rukojeti

navrtat prodlouženým vrtákem, rozšířit vojenským victorinoxem s pilkou. Zalepit pryskyřicí. Nejprve nalít čirou do otvoru, pak nanést na trn želízka směs s pilinami.
rukojeť, kořenové dřevo neznámé dřeviny z Řecka, široké pravé želízko Japan (na pravé straně kované, šikmé pruhy tak aby se nelepil a odpadával krájený sýr) s ostrou pravoúhlou hranou u rukojeti pro loupání cibule.

Victorinox s anatomickou rukojetí ze dřeva zacelené rány břízy. Krásně kudrnaté dřevo často používané severskou firmou Helle.

Každý řezbář jednou objeví dokonalost dřeva zimostrázu a 96 procent se inspiruje ženským tělěm. Po výpravě do pravlasti Buxusů, Provance a nutné pause na vysušení, se zrodil další stolní Victorinox podpíraný starou skříňovou hlavicí s javorovým listem, řádně prožranou pravým červotočem.
Správnej českej nožíř má být řádně nerudnej a nejraději pracuje se dřevem kořene švestky vyrostlé na hnoji. Leští jemnou, použitou drátěnkou na černé nádobí.

Neb ta čepel na čep připevněna byla.

slovník

Odkazy:

www.knife.cz