Vojenské a letecké:

Letecké Glasshutte LANGE B-uhr: Vazeny toto je prilezitost raz za zivot, taketo hodinky nemaju ani muzeu v Glasshutte, nemyslim si to ale viem. Neviem co by som k nim viac povedal. Su to hodinky pre znalca. Prosim nevypisujte mi hovadiny, fotky su spickove vsetko je na nich vidiet. Hodinky maju este povodny lak!!!!!!!!!! vidiet to na korunke, povodny remen v superstave. Treba vediet o co ide. Pozrite si bibliu pre letecke hodinky militear uhren od p.Knirima a nenajdete taketo hodinky. (Vydraženy na Aukru.sk 2011/3 za 105 000.-Kč)

Letecké LaCo B-uhr 55mm (Vydraženy na Aukru 2011/3 za 51 000.-Kč)

Letecké OMEGA 41mm. (Vydraženy na Aukru 2011/3 za 38 000.-Kč)

Z té frontové anabaze si Pětatřicátník strýc Vilém Karel dotáhl domů kopu vzpomínek o které se nikdá s nikým nepodělil a abych nezapomněl i jedny stříbrné puncované náramkové Omegy, co vyfasoval od jedné jeptindy při loučení v Székesfehérváru, od té co mu zřejmě pomohla zdrhnout starému císaři pánu ze zákopů. Ty na svoji dobu neuvěřitelně malé vojenské hodinky se strojkem vyklápěcím, na khaki impregnovaném plátěném řemínku s ním prošly dlouhatánskou štrapác až domů do Lobez. Když jsem je podědil, měly už pod dýnkem vyryto patero hodinářských vzkazů a šestý tam vyryl v Semilech za náměstím "pan" Tázlar, nejstarší z toho rodu hodinářského, ještě s ústním dovětkem. „Takovou strojovnu jsem v pařátech ještě neměl a to jsem byl na vyučenou v tom horském kraji, pravlasti Omeg.“ Opatřil jej navrch orig broušeným sklíčkem, co našel ve svých zásobách jeden z jeho poptaných kolegů z pravidelné sešlosti těch pomalu vymírajících bardů.

Letecké Zenith 1913: Průměr bez krčku 51 mm, celé 70 mm. Britské letecké kapesní hodinky, z první světové války, vyrobené švýcarským výrobcem ZENITH a dodávané anglickému letectvu. Hodinky byly vyrobeny a zařazeny do služby dle British Horological Institute a evidenčního čísla v roce 1913. Velké, těžké, masivní pouzdro. Za krček byly hodinky připevněny do pryžového držáku na přístrojovou desku v kokpitu letadla. Zadní vnější víko je u hodinek této specifikace a provedení nacvaklé, vnitřní prachové je na pantu. Britská vojenská značení na číselníku - 30 HOUR NON - LUMINOUS MARK V. Pod osou ručiček C.B. a číslo evidenční 2507. Černý KERAMICKÝ TVRZENÝ číselník s vteřinovou ručičkou u pozice 6. Ne tedy normální smaltovaný na měděném plechu jako u běžných hodinek nebo také jako jej mnozí špatně nazývají porcelánový číselník. Nápis 30 HOUR tedy délka chodu, osmidenní pro námořnictvo. Číselník je uhlově černý, speciální nelesknoucí se povrchová a do keramiky zatavená vrstva. Vypadá jako pískovaný. Hodinky byly za první světové války prokazatelně ve službě královského letectva. Na číselníku značka Zenith uvedena není, nebyla zde reklama žádoucí, tedy opravdová vojenská specifikace, jinak pouzdro ze vnitř a stroj již signaci mít mohl. Britská vláda během 1. světové války nakupovala veliké množství kapesních hodinek. Tyto byly používány v různých odvětvích ozbrojených sil. Je zřejmé, že v závislosti na výrobci a pořizovací ceně byl rozdíl v kvalitě těchto hodinek enormní. Většina vojenských kapesních hodinek vyrobených v průběhu válečných let jsou výrobky malého hodinářského významu, neboť byla počítána krátká životnost v boji. Nicméně, pro účely, kde byla bezpodmínečně požadována vysoká přesnost a celková spolehlivost byl zakoupen malý počet vysoce kvalitních hodinek od několika z nejlepších švýcarských výrobců. Konkrétně tyto hodinky ZENITH jsou toho dokonalým příkladem. Stroj vysoké kvality, pozlacený. Signovaný ZENITH". Teplotně bimetalově kompenzovaná proříznutá a vyvažovaná setrvačka. Mikroregulace. V military provedení se jednalo o nejkvalitnější provedení stroje v tomto období, žádná jiná značka nebyla schopna splnit cenové zadání armády a tuto kvalitu v té ceně vyrobit. Zadní dýnko má vojenské znaky - šipka A - letectvo, za první světové války, zřejmě ve francouzském letadle jež užívala Velká Británie SPAD a poháněné osmiválcem do V Hispano - Suiza za dvěma kulomety Vickers na palubní desce jsou tyto hodinky. To teda jitří fantazii a nejlepší na tom je to, že to tak asi bylo.

Letecké Zenith 1930, Britské letecké náramkové hodinky

Letecké Zenith special 1930: černý porcelánový ciferník, šroubovací rámeček skla i spodní víčko pod kterým je sklem krytý stroj s mikroregulací Zenith, pravý šroub na pérovníku, levý na 1.kole natahovacím. Hřídel korunky s kleštinovým systémem jako u starších cibulí stejné značky.
Plechový číselník měla verze s centrální sekundovkou.

DOXA markV

DOXA pilot

Letecke DOXA chronograph: Neviem co tu napisat, lebo znalec vie a pre neho je to zbytocne. Takze funkcne, velmi dobry stav. Tieto hodinky sa preleteli na fronte. K hodinkam je remienok. (Vydraženo na Aukru 2011/3 za 25 500.-Kč)

Letecké AVIA se shock absorberem a 15 kamen a zakvakávací, ne šroubovací otočnou lunetou s indexem, otočnou i sklíčkem, až později se otáčela bez skla.

Letecky chronograf znaceny CHRONOAVIA extra-special, pekne nuluje a zaznamenava. Priemer 40 mm. Zbytky fosforu, cifernik emailovy, stav vid foto, stoj nadherny valjoux genevske pasy, raritna zalezitost. (Vydraženy na Aukru 2011/3 za 16 500.-Kč)

Letecke GIGANT 44 mm TAVANES: prachovka, ultrararitne riesenie pre silne magneticke polia, mekke puzdro z mekkeho zeleza, neskor zopakoval IWC !!, vidite ze hodinky maju patentovu ochranu. Nadherny cifernik, jediny kaz je skrabanec, hodinky su velmi presne na ruke sa nedaju prehliadnut. v tomto stave a prevedeni. povodne sklo!, dekel, je srubovaci z nerezu!! a to vsetko z roku 1925. (Vydraženy na Aukru 2011/3 za 12 500.-Kč)

Letecké Helvetia: 30 léta, incabloc, chrom, neprepocené dekle, původní fosfor. Hodinky používala jak česká armáda tak i německé letectvo. (Vydraženy na Aukru 2011/3 za 7 900.-Kč)

Letecké MONT BLANC

Letecke Longines 15.94 40 mm 1930: Legendarny kaliber 15.94. Krasny porcelanovy cifernik, v zornom poli pekny, okraje su oskulene, pekne ostre puzdro znacene, nizke cislo, jedny z prvych. Absolutne dokonale stare Longinesky, nemaju vadu, povodny fosfor všade, cifernik je uzasny a to je slabe slovo. Nie je to obycajny blby email je to smalt kombinovant so striebrom. Nápis Longines je strieborny a rovnako aj stupnice, tam je smalt prerezany a presvita striebro. Striebro ma patinu, nedzubal som do neho. Puzdro je nelestene, vyzera ako vcera spravene. Ked som ho videl 1x, uplne to zmenilo moj pohlad na tento model. Hrany su ostre, plochy zrkadlove, cely tvar je prekvapujuco iny ako som videl pred tym, nez som ziskal tento kus. Je to prave to CISTOTOU. Par mikroskrabancou, vidno ze hodiny neboli lestene. Ked som ich nosil par krat v lete, ludia sa podivovali. Jeden priatel sa ma spytal ci som to vypral v Perwolle, prave bezala reklama :), to bolo niekedy v roku 1993. Spodok je bez napisu, ziadne Majetek...:), nadherne viditelna cesana plocha, bez kazu. Poznam pribeh, hodiniek, zaplatil nimi v bordeli cerstvo vyradeny pilot, po vyradeni. Nuz to je zivot. A ja som ich kupil od majitela bordelu niekedy v roku 1991, to uz bol starec. stroj cisty krasny. Na hodinkach nenajdete chybicku. Hodinky pre muzeum. (Vydraženy na Aukru 2011/3 za 18 500.-Kč) (2.vydraženy na Aukru 2011/3 za 25 800.-Kč)

Více na: www.antik-hodinky.cz

SITA Chronometre otočná luneta s indexem na šroubovacím rámečku tlustého zabroušeného skla, celkově podobné s Zenith special, jen dýnko je zaklapávací a bez prachovky, (Vydraženy na Aukru 2011/4 za 4 670.-Kč)

EMTE šroubovací luneta s indexem, podobné se SITA Chronometre a Zenith special, dýnko zaklapávací, (Vydraženy na Aukru 2011/4 za 3 000.-Kč)

AXA šroubovací luneta s indexem, podobné se SITA Chronometre a Zenith special, dýnko zaklapávací, (Vydraženy na Aukru 2011/4 za 3 300.-Kč)

ETERNA 1940, centrální vteřinovka, mosazná prachovka, shock sbsorber, pozdější pouzdra podobná Longines pro naši armádu, dýnko šroubovací, (vtřinovka nehybná, vypadávající korunka, vydraženy na Aukru 2011/7 za 2 300.-Kč)

REVUE Spezial Kendi Košice 1930, stroj Revue Cyrus cal. 59, 31,5 mm, (plastové neorig.sklo, vydraženy na Aukru 2011/8 za 2 700.-Kč)

Dogma šroubovací luneta bez indexu, dýnko zaklapávací, (bez minut.rafičky, bez skla, ulomená úchyt řemínku, vydraženy na Aukru 2011/7 za 360.-Kč)

RELLUM, 34 mm, luneta s indexem, mosazné chrom-niklované dýnko zaklapávací, radium na rafičkách a arabských číslicích, vteřinovka u devídky, konkávní leštěné středy kola pérovníku a nátahu jako u EMTE, SITA a u AXA se spojeným mostem, prozrazující stejnou mateřskou fabriku strojku, jiná armádní zakázka, viz Longines pro naše letectvo (Jeseniova 2011/7 1000.-Kč)

Letecké předělávky z cibulí dvouplášťových měly vteřinovou rafičku na 9, z tříplášťových na 6. Často papírový ciferník.

Moeris Regulateur

CCCP zdařilé kopie


Výrobci hodinek pro Německou armádu:

Acacia, Aeschbach, Alpina, Aristo, Berg, Bidlingmaier, Breitling, Bulla, Büren, BWC, Choisi, Civitas, Edo, Era, Flora, Förster Pforzheim, Freco, Gala, Geering, General Watch&Co, Grana, Gustonia, Glycine, Grana, Hado, Hanhart, Helbro, Helios, Helma, Helvetia, IWC, Lemania, Longines, Mimo, Minerva, Moeris, Monitor, Moser, Mulco, Natalia, Nila, Nisus, Omega, Onda, Onsa, Para, Phenix, Pierpont, Pronto, Record, Recta, Rellum, Revue, Roamer, Selza, Siegerin, Speck, Stabila, Stowa, Titus, Tritona, Tutima, Vogele, Wagner, Wempe, Wiemer, Zenith, Zentra

Dienstuhr Heer je označení pro služební hodinky (náramkové i kapesní) uživané německou armádou v dobách meziválečných i za II. světové války.

Pro své vojáky si armáda hodinky objednala u mnoha švýcarských a německých firem. Společným poznávacím znamením je povětšinou šroubovací ocelové dýnko (a z toho vycházející zvýšená odolnost proti vlhkosti), niklované mosazné či ocelové pouzdro u průměru 34mm (na rozdíl od letectva používajícího větší pouzdra 41 až 55mm), svítící indexy a ručičky (tehdy se používalo radium), mimostředná vteřinovka a kalibr s nárazuvzdorným uložením setrvačky.

Na hodinkách se nešetřilo. Obzvláště nárazuvzdorné uložení setrvačky bylo na konci 30. let docela unikátní. Běžně se u hodinek začalo používat až v 60. letech. Také ocelové šroubovací dýnko bylo v té době výsadou téměř jen armádních hodinek (jak pro Wehrmacht, tak pro britskou armádu i US Army).

Hodinky pro Wehrmacht jsou známé pod označením DH respektive D. Toto označení se však týkalo především importovaným hodinek, tedy těch ze Švýcarska. Německým hodinkám často chybělo označení úplně. Byly však vzácností, protože německý hodinářské firmy vyráběly především hodiny pro lodě, letadla a vozidla.

DH : Dienstuhr Heer - Armádní služební hodiny

D : Dienstuhr - Služební hodinky (někde je uváděno, že hodinky fasovali piloti Luftwaffe, ale ti prokazatelně fasovali i DH)

DU : Dienstuhr (Verwaltung) - Služební hodinky pro důstojníky

RLM : Reichsluftfahrtministerium - Říšké ministerstvo válečného letectva

KM : Kriegsmarine - Vojenské námořnictvo

DRGM : Deutsches Reich Gebrauchsmuster - Patentováno říší

Kromě výš uvedených písmenných značek bylo na dýnko hodinek ještě vyraženo číslo. To se pak zapisovalo do vojenské knížky vojáka, který hodinky vyfasoval. V 30. letech byly hodinky malým luxusem a tak se počítalo s tím, že je voják na konci služby hodinky vrátí. Mnoho vojáků k tomu už nedostalo a mnoho hodinek se tak dnes prodává v internetových aukcích.


časoměrné strojovny neletecké

hodinky pre cara chronograph chronograf BUHRE 1925: lepsie ako IWC, lepsie ako Vacheron Constatin, krasny cifernik samozrejme zlaty, patina. Pravdaze neda sa to porovnat s NOS ale ked si pozriete chronografy z monografie PP z toho roku teda okolo 1920, tak aj stav aj kvalita je mimoriadna. nechcem sa tu rozpisovat ale taketo hodinky budu ozdobou hocijakej svetovej zbierky, mimochodom maju 21 kamenov. Boli urobene na zakazku pre slachtica, myslim z carskej rodiny najskor, pravdaze uz v emigracii. stezejky su letovane a puncovane. dal som tam noveho krokodila, nie je odfoteny a je k hodinkam, predsa ho neodrezem:) hoci stal 6000 kc. Hodinky budu takto vyzerat aj o dalsich 100 rokov, znalec vie preco a prave v tej totalnej kvalite je kuzlo, dnes tak robi len PP a AL. nikto dalsi ale tam si to aj zaplatite. Takze mnoho stastia, je to krasna velka CALATRAVA 34,5 mm. (Vydraženy na Aukru 2011/3 za 35 800.-Kč)

Patek referencia 600/2 cislo puzdra 648961 cislo stroja 882161 Na stroji vyryte Nastavene na teplo, chlad, izochronizmus a do piatich poloch. Stroj ma zenevske pruzky, 18 kamenov, mikroregulacia. A ma 2 geneva seal to znamena ze je to uradne premerany certifikovany chronometer. teda najvyssia mozna kvalita ako vobec existuje. Nie kazdy PP je v tejto kvalite. Puzdro je 18 ct zo zlteho zlata riadne opuncovane. ```Cifernik je z cisteho striebra.robeny rucne, Pozor, pozor nejedna sa o ziadnu tlac. Napis patek Phillippe a Cie Geneva a takisto sekundova stupnica je vyryta rucne. Rucne vazeny, a vnej je cierny smalt!! Preto pismena nie su uplne rovnake, viete si predstavit majstrovstvo toho cloveka, co to robil, ked volnym okom postrehneme nepresnost 0,005 mm. Ale to nie je vsetko. K striebornej platni su prinitovane tzv.Brequetove cisla tie su zo zlata a prichyene z druhej strany o nerezovy veniec ktory tvori zaroven minutovu stupnicu. Preco Vam to vobec pisem, no tym som chcel povedat nasledovne. Hodinky budu takto krasne aj o tristo rokov. striebro staci oplachnut a bude krasne ako v case ked ho vyrobili, zlatu a smaltu sa nestane nic. V tom tkvie hodnota a kvalita tychto hodiniek. V tejto reberencii 600/2 je absolutny vrchol hodinarskeho umenia. Su to male nenapadne hodinky ale je to spolahlivy a vyhladavany artikel, cennejsi ako Gondolo. Z beznych PP su to najcennejsie hodinky, opakujem z beznych. Priemer hodiniek je 44mm, brequtove rucicky tzv. mesacne absolutna klasika. Zmensenim tohto stroja a vobec hodiniek vznikli legendarne CALATRAVA 12-120 v podobe naramkovych hodiniek. (Vydraženy na Aukru 2011/3 za 53 000.-Kč)