Zranění Václava Lochmana

Český deník, Roč. XX ( 67), č. 184, Plzeň 7.července 1931.


Série těžkých automobilových neštěstí v Plzni. Velké automobilové neštěstí, zaviněné třemi opilci. Plzeňský lékař MUDr Janota vážně zraněn. Další osoba těžce poraněna. Opilý šofér prchl od místa neštěstí. Dvě osoby zatčeny.
V noci ze soboty na neděli došlo na silnici mezi Plzní a Rokycany k automobilovému neštěstí, které bylo zaviněno trestuhodnou nedbalostí opilého šoféra. O případu, který měl velmi neblahý průběh se dovídáme :

Plzeňský lékař gynekologického oddělení plzeňské nemocnice MUDr. Jindřich Janota jel se svým autem do Plzně. U Hrádecké hospody potřeboval naplniti vodou chladič. V autu seděla choť MUDra Janoty Milada a administrativní ředitel Plzeňské nemocnice Ferdinand Večl. MUDr Janotovi ochotně pomáhal naplniti chladič vodou tajemník ČSL státních drah Václav Lochaman, který bydlí na Hrádecké hospodě v čísle 48.
Auto Dra Janoty stálo na správné straně silnice. V okamžiku, kdy taj. Lochman naléval vodu do chladiče a Dr. Janota stál vedle něho, narazilo těžké nákladní auto, které jelo od Rokycan, na auto lékařovo. Bylo tlačeno celkem 28 metrů od místa, kde původně stálo, a pak sraženo do příkopu. V příkopu se převrátilo na taj. Lochmana a MUDra Janotu, kteří jím byli vlečeni
Konečně nákladní auto zůstalo stát. A zatím, co všichni pasažéři osobního auta byli zraněni a volali o pomoc, vyšli z nákladného auta tři muži silně podnapilí. O oběti svého trestuhodného počínání se nestarali, nýbrž zbaběle utekli.
Lidé z Hrádecké hospody zastavili po chvíli jiné auto jedoucí kolem místa neštěstí do Plzně. Všichni zranění byli dopraveni do nemocnice. Tam zjištěno, že nejtěžší zranění má tajemník Václav Lochaman. Má obě nohy přeraženy a silně opařenu spodní část těla. Tyto opařeniny byly způsobeny tím, že praskl chladič a vařící voda stékala na tělo Lochamnovo, který ležel pod autem.
MUDr. Janota byl v bezvědomí, z něhož se probral až v neděli dopoledne. Má těžký otřes mozku, přeražena dvě žebra, vyraženy dva zuby, řezné rány na rtech a způsoben mu výron krve do obou kolen.
Jeho choť utrpěla lehký otřes mozku a tržnou ránu na levé noze.
Ředitel Večl má řeznou ránu na čele.
Stav tajemníka Lochmana a MUDr Janoty jest krajně vážný.
Vyšetřováním případu bylo zjištěno, že neštěstí zavinil šofér nákladního auta, které patří firmě Václav Šimandl v Horní Bříze. V nákladním autě jeli se šoférem Antoní Ulč z Horní Břízy a Rudolf Černý, rovněž z Horní Břízy. Po činu všichni utekli. Asi za hodinu se vrátil pouze Ulč a byl zatčen. Také Černý byl již zatčen. Šofér, který vlastně neštěstí zavinil, zmizel. Bylo zjištěno, že všichni byli opilí, ale ne tak, aby nevěděli, co dělají. Ulč říkal, že předal řízení auta Černému. Patrně Ulčovi, který řídit neumí, předal řízení auta šofér! Dlužno podotknouti, že ani Ulč ani Černý nemají vůdčího listu a také neumějí říditi. Ulč i Černý jsou v zajišťovací vazbě a po řidiči se pátrá.
Případ budí značný zájem v plzeňské veřejnosti, která projevuje účast. Viníci zasluhují exemplárního potrestání, neboť jest patrno, že zavinili neštěstí úžasnou ledabylostí a po činu pak cynicky utekli.