1993 18.-27.6. Francie Savojské Alpy  Zájezd  TJ FN + CK Inex              Paichl Přemysl

            Byl to zájezd do vysokých Alp, ale bylo nám líto těch přes 2000 km cestování autobusem přes Česko, Německo, Rakousko, Švýcarsko a Francii, aniž bychom si na cestě neprohlédli i jiná památeční místa. Byla to cestovní štrapác, protože jsme jednu noc  na cestě tam a jednu  na zpáteční cestě  přespali v autobusu .

            Ještě než začnu referovat o této  cestě  do Savojských Alp, bych se měl krátce o nich zmínit celkově. Když jsem cestu nazvali podle Savojských Alp, tak jsme udělali chybu , protože  za Savojské Alpy se většinou  považuje  sevrení část Alp s masivem Montblanku. My jsme svou turistickou část prochodili  v masivu Vanois , které mnozí nazývají  jako vrcholy  masivu Grande  Casse  tedy Grajskými Alpami . Kdybychom tam jeli ještě jednou, tak bychom spíše mluvili o Francouzských Alpách, které tvoří veklký oblouk  horských masivů východně od  údolí Rhony až k hranicím Itálie a severně od  Horní Provence až  k Ženevskému jezeru, nebo jak hoFrancouzi nazývají  Lac Léman.

            Na tomto zájezdu  Tělovýchovné jednoty Fakultní nemocnce v Plzni , který jsme ve koncipovali ve spolupráci s Cestovní kanceláří Inex v Plzni jsme si prohlédli i tato místa ( uvádím je podle abecedního řazení

Annecy - nejkouzelné lázeňské středověké město pod hradem na břehu stejnojmenného jezera obklopeného alpskými velikány, nazývané savojskými Benátkam.

Chamonix-Mont Blanc         (1035 - 3842 m.n.m). Je to snad jediné středisko ve Francii, které je zároveň i menším městečkem, kde se dá celoročně žít. I když z čistě "lyžařského" pohledu má Chamonix jakožto pořadatel zimní olympiády v roce 1964 období největší slávy již za sebou, návštěva stála za to.Už jen pohledem  na nejvyšší vrcholy  Le Nid d´Aigle, Aiguille du Middi (3.842 m) Aiguille  Verte, Grandes Jorasses,  Aiguille  des Grands  Montents ( 3.297 m), , na ledovce  Mer de Glaces, Bossons a Glacier d´Argentierre.

 

            Vrchol Mont Blanku byl sice slezen už v 8.8.1786  . J.Balmatrem  a dr.Packardem, jak jsme se dozvěděli v Musée Alpin, ale o to jsme se nepokoušeli ani s pomocí  několika lanovek. Já jsem se o to nepokoušel zejména proto, že jsem už  předtím zde poprvé zažil potíže s vysokohorskou nemocí v r. 1983. Prohlédli jsme si zde alespoň  vjezd do tunelu do Itálie.

Insbruk (Innsbruck)   Jako vždy za tohoto zájezdu jsme měli  čas jen na nejdůležitější památky tohoto hlavního města Tyrolska, jako byla  Zlatá střížka ( Goldenes Dachl),  Servítský  kostel a klášter,  Starou radnici, Zámek ( Hofburg),  a Univerzitní jezuitský kostel, Maria Theresia Strasse,Triumfální bránu a některé barokní památky. Vraceli jsme se z hor, takže jsme už neměli chuť se znovu vracet  do kopců, i když je Innsbruck  největší lyžařskou alpskou metropolí a dějištěm  dvou zimních olympijských her.  Stačil nám už jen pohled na  horu Patscherkofel (2247 m ).

Kostnice (Konstanz) Leží u rýnského břehu Bodamského jezera. Nejeli jsme tam za památkách 16. všeobecného  církevního koncilu, který řešil  v letech 1414-1418 papežské schizma a odsoudil  představitele  české reformace. Jana Husa , Zde si 37 účastníků zájezdu  prohlédlo někdejší kupecké kotce , kde zasedalo tehdejší biskupské konklave,  dům čp. 64 v Hussenstrasse

( dříve  Ulice sv.Pavla) , kde Jan Hus  před zatčením bydlel po 8 týdnů.. Tam je umístěna deska  Husova památníku (Hussdengedächtnisstelle). Nakonec jsem se poklonili v malém parku  poblíž rýnského břehu  u Husova kamene (Hussenstein)- což je místo  Husova upálení , které bylo vykonáno  podle starého kalendáře 6.7.1414 = podle dnešního kalendáře 14.7.1914) . Procházku jsem ukončili  u původní  románské baziliky  (Münster Unseren Lieben  Frau) z 11. století, kde byl Jan Hus  odsouzen.

Lausane Neměli jsme  na prohlídku  tohoto města na břehu  Ženevského jezera  mnoho času na všechny  památky a tak jsme se omezili jen na  náměstí sv. Františka  s kostelem sv. Františka a s tříposchoďovým nádražím  s hezkým pohledem na Alpy.  a na okolí  velkého viaduktu  ho spojujícího s náměstím Bel Air, kde jsou např.  palác Rumine, Univerzita , knihovny a muzea i galerie..  Nemohli jsme opomenout  nejkrásnější  kostel Švýcarska- katedrálu  Panny Marie-Notre Dame z r. 1173.

Rýnské vodopády ((Rheinfall) Vodopády na Rýně jsou zážitkem hlavně na začátku léta, kdy začíná tát sníh. Řeka, která je v tomto místě široká přes 140 m, padá z výšky 24 m.

 Je to největší podobný vodopád v Evropě. Krásný pohled na vodopád je z Laufenského hradu, který byl vystaven před 1000 lety na hraně zátočiny vytvořené na tomto místě řekou.

Na druhém břehu se rozkládá město Schaffhausen.

Vanois  Národni park (Parc National de la Vanois) První národní park založený ve Francii v r. 1963 o rozloze   53.000 ha kolem masivu Vanoise, který leží mezi řekami  lˇIsére a l´Arc, s vrcholy  masivu Grande Casse  ve výši  od 1.200 -3.852 m , proto ho nazývejme spíše než Savojské Alpy Alpami Grajskými

Ženeva (Genéve Byl by dlouhý výčet toho, co jsme si v Ženevě na tomto zájezdu prohlédli, zmiňme se alespoň  o Starém městě s katedrálou sv. Petra, o 200 m dlouhém mostu  Pont du Mont Blank s vyhlídkou na  masiv Mont Blanku., o náměstí  Place de Bourgde Four s justičním palácem, o katedrále  radnice Hotel de Ville, o Univerzitě, o Muzeu krásných umění, o paláci Petit Palais a Paláce národů …

 

            Největší část našeho zájezdu jsme využili pro výlety v oblasti Val Cenis poblíž  hranic s Itálií v údolí Maurienne  z letoviska Lanslebourg.     

V něm jsme  byli  ubytováni  v perfektních  nových bungalovech, tedy na jižní straně  národního parku Vanois odkud jsme každé ráno vyráželi autobusem k horským cílům ve výšce  mezi 1400- 2000 m. Bylo to v těchto dnech

20.VI.1993     Neděle            Lac  Du Mont Cenis. Z Lanslebourgu jsme napřed vyjeli autobusem na Col. Du  Mont Cenis do výše  2.083 m a dále jsme sestupovali šli k zmíněnému jezeru  do výše 1.974 m, které jsme obešli pak prakticky po rovině k parkovišti autobusu. Jen někteří z nás vystoupali cca 300 m na Ancient  Fort de Ronce.

21.VI.             Pondělí           Refuge d´Áverole      Z Lanslebourgu jsem vyjeli autobusem  přes Lanslevilard Val Cenis  a přes vrchol Col. De la Madelaine  až na parkoviště  údolí Vallée a z něho pěšky k chatě  Refuge d´Averole ccz 2.100 m . Návrat byů stejnou cestou k parkovišti, odkud byl krásný výhled na čepice okolních ledovců.

22.VI.             Úterý              Col Du Mont Cenis- Odjezd byl jako v předešlých dnech autobusem z Lanslebourgu,  tentokrát  ale do Station de Val Cenis  až k k la Ranisett (2000 m ), odkud jsme pěšky šli  přes Ancient Fort de la Turra a odtud  jsme pomalu klesali  k autobusu, který mezitím dojel na parkoviště v Termignonu. Odtud nás pak autobus  zavezl do  do Sardieres. Odtusd jsme šli asi 3 km šli  k skalním útvarům Monolithe de Sardiere, cca 83 m vysokým.

23.VI.             Středa             Bellecombe  (2.370 m) Z Lanslebourgu jsme vyjeli utobusem až na parkoviště v Belecombe /2.370 m/. Odtud jsme šli pěšky  ke kapli  St.Barthelemy a k Refuge  Plan du Lac a až k k Entre deux-Eaux. Odtud jsme m+ěli výhledy na ledovec Vanoiský, na La Grande Casse ( 3.855 m ). Na Dent Parachée (3.684 m ) a Grand Roc Noir ( 3.589 m )

24.VI.             čtvrtek            Belvedere Sur La Mauriene  byl zlatým hřebem našeho turistického programu Z Lanslebourgu jsme vyjeli na Bonneval sur Arc, kde byl obchodní dům a výrobna sýrů, kde nám umožnili její prohlídku Dále jsme  dojeli na vyhlídku Belveder  de la Mauriene (2.503 m ) na celou vysočinu Maurienne. A ještě dále do průsmyku Col D´Iseran. Tady jsme byli na nejvyšším bodě našeho zájezdu. ( 2.770 m ).Nikdo z nás však už neměl chuť pokračovat 2,5 hodiny pěšky k Point des Lessier (3.041 m ). Spokojili jsme se jen krátkou chůzí k k Belvedere de la Tarentaise (2.528 m ), někteří šli jen po -Refuge Prarion

26.VI.             pátek              Col Du Petit Mont Cenis,j pod ním jsme mohli absolvovat  nenáročnou tůru  od místa kam nás  tentokrát odvezl autobus.Nikdo z nás už nevystupoval výše k bodu 2.717 m a všichni volili  raději cestu v místním traverzu zpět k autobusu, který se musel dříve vrátit našemu bydlišti, protože měl před odjezdem technickou prohlídku

27.VI.sobota  Zpáteční cestou z Lanslebourgu jsme jen projeli  střediskem  nedávných  zimních olympijských her  Albertville do Chamonix.

 

            Odtud jsem už jen projížděli Švýcarskem přes Gletsch – Furkapas s malou  zastávkou v restauraci Belvedere  (2.272 m ), dále Lichtensteinem přes Vaduz a zastavili jsme se na  krátkou dobu v Rakousku v Insbrucku  Poslední krátkou zastávka byla  v Německu v- Garmisch-Parterkirchenu a odtud už bez zastavování jsme jeli  přes Regensburg,, Furth im Wald a Folmavu do Plzně