POZNÁMKA

Tento text není cestopis ani návod na dovolenou. Napsal jsem to jen abych to nezapoměl. šlo o to přerušit zimu týdnem v teple. A to se povedlo.

Proč zrovna Kapverdy

Před cestou

Jana měla zase jeden ze svých pracovních splínů a již dlouho před začátkem zimy avizovala, že to tu nevydrží. Teplo je v zimě leckde, ale že by to byl někde tutáč, to ne. Svěřili jsme se cestovní kanceláři.

Něco z historie

Až do roku 1975 byly ostrovy portugalskou kolonií a zámořským územím. První volby byly ale až v roce 1991 A ten vliv je tu vidět. Oproti nejbližší Africe je to tu ráj. Ve své historii fungovaly ostrovy pro Portugalsko jako vězení a většina odsouzených se po vypršení trestu do Portugalska již nevrátila. Na devíti hlavních ostrovech žije teď asi 500000 lidí, stejný počet jich žije v zahraničí. Asi 70% místních obyvatel jsou mestici, to jsou míšenci černochů a bělochů, zbytek čistí černoši z Afriky,

Na cestě

Letadlo bylo plné, asi je to v zimě populární cíl, zejména pro surfaře. Když se pilot trefil na jediné letiště na ostrovech pro velká letadla, bylo to prima. Po 7 hodinách jsme vkročili na ostrov Sal (to znamená "sůl"). Doma mrzlo, tady bylo 25 stupňů. čekaly na nás již autobusy a ty nás rozvezly do hotelů. Náš byl uprostřed vesnice Santa Maria na jižním pobřeží ostrova.

Co dělat

Není toho mnoho, co se tu dá dělat. Ostatně většina lidí sem jede, aby nedělala nic. Dá se tu koupat v moři a to přímo ve vsi. Písek doprava až kam oko dohlédne a písek doleva taky. Na pobřeží však nejsou žádné stromy ani přístřešky na úkryt před sluncem. Již první den se Jana spálila, protože člověk nic necítí. Vane tu celý den poměrně svěží vítr a kůži ochlazuje.

Ti, kteří přijeli na windsurfing a kitesurfing si užívali přímo na plážích ve vsi nebo popojeli za 5 dolarů taxíkem na východní pobřeží. A tam to teda fakt foukalo.

Zkoušeli jsme taky šnorchlovat, ale byly vlny a nebylo to to pravé ořechové, vyhozených 25 EUR.

Půjčili jsme si auto za 50 EUR na den a objeli všechny zajímavosti ostrova v pohodě za jeden den. Benzín byl levnější než u nás a neyblo ho třeba kupovat moc. Celý výlet byl 115 km. Hlavní město, přístav, údolí se stromy, mořské oko, solný důl, surfařská pláž.

Pokud nesurfujete, tak tu není co dělat.

Taky se dá jíst. Všude vaří dobře a po jídle je možné si sednout do zmrzlinárny a koukat jak jde život.

Dojmy v kostce

Na ostrově je celkem 40 km asfaltových silnic.

Výstavba dalších hotelů frčí úplně všude okolo Santa Marie.

Celodení vítr je něco, na co nejsme zvyklí.

Moře je čisté.

Tolik mořských ryb jsem za tak krátkou dobu ještě nejedl.

Jsou tu hezký černý ženský.

Nejsou tu žebráci a starý lidi.

Na Čechy jsou tu zvyklí a často je slyšet "ahoj, jak se máš".

Kurs EUR byl v lednu 2013 v bance 110 escudos za 1EUR, v restauraci a krámě 100.

A tady je pár fotek

portrét prodavačky ryb prodavač ryb ulice ryby tuňák pračka účes pobřeží u Lví skály saranče pobřeží u Buracony koupání mořské oko konečná lanovky krajina dávné časy kotva solné doly kiting trifidi tuňáci úsměv
Další cesty autorovy.