Skandinavie

           

 

Důvodem návštěvy Skandinávie nebyla jen turistika jednoho z Paichlů. Jel jsem tam v rámci studijních cest za medicínou a za počítači, jel tam můj syn Jiří  i jeho manželka a děti, letěla tam  i vnučka  jako letuška . Styky nás s Dánskem, Švédskem  a Norskem se nevytvářely jen za účelem trénování vlastní fyzické zdatnosti v odlišných přírodních podmínkách, ale i pro poznávání odlišných společenských zvyklostí, pro srovnávání úrovně vysokoškolské výuk i pro  posuzování historie vývoje českých a severských zemí. Ze školy jsme se toho moc nedověděli nejen o Vikinzích, ale ani o válkách se Švédy v období  třicetileté války , málokdo z nás si uvědomil spojitosti vývoje našeho jazyka a jiných náboženských vztahů, včetně  vývoje politických a ekonomických v období za období totality u nás.  .

Skandinávie neměla jednotné dějiny, ovlivňovaly je dlouho Vikingové, kteří objevili Ameriku a hlavně ohrožovali Evropu snad všude tam, kam dojely lodě  norských, švédských, dánských i ruských Vikingů od sklonku 8.do 11. století. Kořistili od Britanie, Normandie , Španělska a daleko do Ruska  Kdoví zda nepřijeli po Labi i k nám.Teprve když se do Skandinávie rozšířily různé typy křesťanství, splynula vikingská populace s místním obyvatelstvem. Vikingové postupně opustili kočovný a nájezdnický způsob života, usadili se a v samotné Skandinávii - Švédsku, Dánsku a Norsku vznikly tam klasické středověké státy.. Ani pak nebyl s jejich potomky klid. I s náboženstvím loupili a to bylo také jedním z důvodů, že jsme se chtěli přesvědčit, co nám z uměleckých pokladů ukradli v severních Čechách a dokonce i v Praze během třicetileté války 1618-1648 . To chci vidět se spojovalo s několikerým chci vědět. Napřed  ze Studijní cesty  Světové zdravotnické  organizace  (WHO Exchange of Research Workers Grant) v roce  1969 – 1970), pak z itinerářů 1993, 1994, 2006.

Ty naše cesty do Skandinávie mají v tomto „cestopisu“ jednu vadu, protože jsou psané  až v r. 2006 po paměti a s pomocí současného internetu, když jsme ztratili své originální záznamy a fotografie

 

 

Dánsko

1969-70 5.10.1969- 31.1.1970 Evropa Studijní cesta WHO Přemysl

25. 7. – 15. 8. 1994  Skandinavie Cestovka Adventure

 

Švédsko

            25. 7. – 15. 8. 1994 Skandinavie Cestovka Adventure Praha

            2006 Terka jako letuška

Celkový přehled: Švédské království, parlamentní monarchie, Botnický záliv, tundry, lesy, jezera,                    http://atlas.netway.cz/evropa/svedsko.htm

Švédsko k maturitě      http://www.maturita.cz/referaty/referat_tisk.asp?id=6441

Zajímavosti, památky UNESCO, Historie        http://www.nettravel.cz/Svedsko.aspx

                       

Stockholm

Město na ostrůvcích a poloostrovech mezi jezerem Mlarem a Baltským mořem, město mezi mosty, osídlené ostrovy Stadsholmen, Helgeandsholmen, Riddarsholmen.

http://fredfred.net/skriker/index.php/u28-stockholm-mesto-prachu-mesto-prachu

Poloha, historie, doprava, zajímavosti   http://cs.wikipedia.org/wiki/Stockholm

 

Ještě než jsme se vydali za turistikou, navštívili jsme některé medicínské instituce, např. Serafimer Lasarettet Stockholm Univac Internat.Medical Center, Karolinska Institutet Stockholm, IBM Medical Center Stockholm, Swedisch Committee on Internat.Health Relations, Medlars Stckholm.

Procházka Starým Městem - Gamla Stan, kolem katedrály  (Domkyrkan), královského paláce ( Kungliga Huset) a švédského parlamentu  ( Riksdagen). Vyhlídková věž městské radnice (Stadhuset) , budova parlamentu , královský palác Drottningholm,  umístěný na okraji Stockholmu, s královským parkem. Kostel Riddarholm s hroby švédských králů.  Radnice (Stadhuset). Z mnohých ulic se stala  pěší zona, střídání stráží, muzika na koních,

Staré město s obchody se starožitnostmi, ostrov Hörtorget s výškovými budovami, Skanzen o minulosti venkova, Bitevní loď Vasa potopená v 1628 vyzdvižená 1961 dnes v muzeu na ostrově Djugärden .Nábřeží s kotvícími motorovými čluny, jachtami a škunery. Místo udělování Nobelových cen kromě Nobel.cen míru, která je udělována v Oslu, Alfred Nobel (1833-1896). Letiště Astrlanda, Podzemní dráha.

 

                        Ostatní místa uvádím v abecedním pořadí

 

Abisko národní park

http://cs.wikipedia.org/wiki/N%C3%A1rodn%C3%AD_park_Abisko

Pro naši výpravu  to bylo nádherné  přecházet ze Švédska do Norska se stanování, za městem,  u jezera nebo v chatě pro nouzové přebývání s procházkou podle kaňonu řeky Abiskojåkka,  kolem vodopádu Rihtunjirraforsen nebo  pod vrchol Sloahtta Tento národní park Abisko patří díky srážkovému stínu způsobenému norskými horskými masívy k jednomu z nejslunečnějších míst Švédska a v letním období zde polární slunce několik týdnů nezapadá. Neměli jsme tolik času přejít po zavěšeném mostě Rombaksbruen do polárního města Narvik.

 

Göteborg

druhé největší švédské město, přístavní město v ústí řeky Göta, přístav v zimě nezamrzá, terminal pro trajekty, zejména do Dánska  do Helsingborgu a do Británie, Město je centrum vzdělanosti . Univerzita založena  1891, nejstarší Chalmersova technická škola švédská 1829, Oceánografický institut, Výzkumný ústav medicíny, botanická zahrada, muzea,divadla.

 

Jönköpimg (průmyslové město na břehu jezera Vätter, mechanizovaná výroba zápalek od 1845, muzeum zápalek

 

Lund   http://www.lu.se/o.o.i.s/450

nádherná románská katedrála, , druhá nejstarší universita ve Švédsku 1668) , s osmi fakultami a více výzkumných středisek  a sopecializovaných ústavů je dne největší jednotkou pro výzkum, a vysokým vzděláním ve Švédsku

 

Malmö,přístavní město na průlivu Öresund, který odděluje Švédsko od Dánska, Třetí největší město Švédska, leží naproti dánské Kodani, Bývalá pevnost dnes muzeum, , gotický kostel ze 12. stol., Tenkrát ještě neexistovalo  podvodní  spojení tunelem ani mostem Do Helsingborgu přeplavoval Trajekt. výjezd  z Kodaně na dálnici se zpomalovačem rychlosti vedl ke zranění páteře Trajekt Kodaň – domů,.

 

Skuleskogen národní park http://iason.zcu.cz/~lederbuc/bike/scandinavia/d2728.php

Národní park Skuleskogen byl vyhlášen v roce 1984 a je zařazen do seznamu kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Park leží v severní části oblasti Hoga Kusten a zahrnuje až 285 metrů vysoké skalní formace na pobřeží a přilehlý lesní porost. Jsou zde vodopády Storforsen, odtud je možný přejezd za polární kruh.

 

Trellenborg,(přístavní město, založené ve 12. stol., hlavní trajekt s německým Sassnitzem)

 

Umea (dřevozpracující průmysl, nejsevernějin položená universita vŠvédsku. Trajekt s Finskem ),

 

Uppsala  (Upland)

http://wikipedia.infostar.cz/a/an/ancient_uppsala.html#<u>Ubsola</u>,%20mythical%20seat%20of%20the%20Sveas%20of%20old%20Sweden

Původně bylo Upsalum, nebo Ubsola, hlavním kultovnm centrem pohanství.Později

se stará Uppsala ( Gamla Uppsala) stala královským sídelní městem. Vznikla zde největší švédská korunovační katedrála z 13.-15. století katedrála  (Domkyrkann) . Jsou  zde mohyly vikingských vladařů ve středověkém centru švédské říše. V městě je biskupství,

Prohlédli jsme si nejstarší švédskou univerzitu ( Univerzita Gustavianum založenou .1477  , Na této univerzitě působil i náš J.A.Komenský. Rukopisy z 6. století. Navštívili jsme i Uppsala Blood Centre, Město botanika Carla von Linné.

Pídili jsme po uměleckých předmětech, které údajně sem byly přeneseny na konci třicetileté války z Čech. Nenašli jsme však o tom  ani zmínku.

 
Norsko
1993 Norsko Zájezd automobilem Mazda  (Jiří, Květa,Terka, Tom)

            25.7. – 15.8.1994

           

Oslo

 

http://cs.wikipedia.org/wiki/Oslo

založené norským králem Haraldem Krutým v r. 1048, ale hlavním městem se stalo  až 1299,  leží na břehu fjordu, je sídlem protestantského a katol. biskupa,vlády, krále, od 1905  neslo jméno Kristiania podle Christiana IV. krále norského a dánského 

Prohlídku Osla jsme zahájili procházkou po pěší zóně Karl Johans Gate pojmenované podle krále  Karla XIV.Johanna  kolem které jsou rozesety hlavní budovy města (katedrálou z r. 1697), parlamentem (Storting), původními budovami univerzity ( Umiversitet Regia Fredericiana , založené 1811, Universitetbibliotek),  Národní divadlo (Nationalteatret).. Shlédneme také střídání stráží u královského paláce. budova norského parlamentu, královský palác. Pevnost a zámek Akerhus,  Královský zámek Slott, na polostrově letní královská rezidence a lovecký zámek, Prohlédli jsme moderní radnici- Radhus i  Hlavní nádraží - Sentralstation,

Památky , Deichmanske Bibliotek , Kostel Domkirke Vár Frelsers Kirke, Folketetret, Románská bazilika Gamle Aker Kirke, Konsetrthuis, , Neopomněli hlavní náměstí Storget,  ani supermoderní výstavba přístavu.

Relativně menší rozsah města má kolem sebe široký zelený pás, kde je Holmenkollen, se skokanským můstkem , dříve dějiště ZOH 1952 i mnoho parků

Frognerů park,  jehož součástí  je  populární  park Vigelandův (Vigelandsanleget ) se 212 sochami nejznámějšího norského sochařeb Gustava Viegelanda (1869-1943), s terasami, skulpturami, monolitem. Je zde i symbol města „Vztekající se chlapeček“ (Sinnataggen ).

Droning Park u královského zámku

Nenechali jsme si ujít návštěvu poloostrova  muzeí Bygdoy – kde jsme  navštívili  místa botanická,umělecké výroby, Vigeladovo muzeum,  národní galerie, divadelní muzeum, museum národ malíře Muncha (1863-1944) hlavního představitele  expresionismu. Najdete tam i  více muzeí, např.  národopisné.  Zde nalezla svůj trvalý domov  Vikingské muzeum se restaurovanými vikingskými  3 loďmi starými přes tisíc let, polární loď Fram a Gjo,  na kterých se plavili členové polární expedice  Fridtjof Nansen, Roald Amundsen a Sverdrup k severnímu a jižnímu pólu.. Můžeme si prohlédnout: bazaltový vor Kon Tiki, papyrovou loď Ra II v muzeu Kon-tiky Thora Heyerdahla, anebo  můžete zajít do Muzea námořní plavby.

 

Další iinerář pokračuje  lokalitami v abecedním pořadí

 

Bergen           http://www.czech-language.cz/fiction/capek/bergen.html

„hlavní město fjordů“,druhé největší město po Oslo. Založeno 1070 Olafem III. Přístavní pevnost Bergenhus se slavnostní síní krále  Hakona IV. Nábřeží Bryggen, , Bursa, Divadlo Den Nationale Scene, v němž působil  proslulý dramatik Henrik Ibsen  (1828-1906) ,  koncertní budova Grieghal, v níž se každý rok pořádá  hudební festival Edvarda Griega ( 1843-1907)., kostel Domkirke,  Dóm sv. Olafa, Hlavní nádraží, , Knihovna, Kostel sv. Jana Johannes Kirke, Kostel P. Marie, Mriakirke, Muzeální náměstí Museplass- Historsk Museum, Radnice Det Gamle Ráthus, St.Jorgens Hospital, Pověstný rybí trh Torget, Hanzovní domy, Rybářské muzeum Fiskerimuseum, Aquarium, Bryggensmuseum, Hanseatisku Musset  Sbírka runových nápisů, výhled na město i záliv s kopce Floyen, kam vyveze lanovka.  Skanzen  Severní okraj města vyzývá k návštěvě skanzenu Gamle Bergen. s tradiční architekturou. Projdeme se historickým centrem, kde uvidíme pevnost Bergenhus s věží Rosenkratztarnet. Takéjsme navštívili nejstarší stavbu Bergenu kostel Mariakirke a samozřejmě proslulou hanzovní čtvrť Bryggen (UNESCO) se spoustou uliček, dřevěnými domky a tajemnými zákoutími. V pracovní dny nás pohltí stánkaři na rybím trhu, který k Bergenu patří tak, jako fjordy k Norsku. Navštívíme také známé akvárium (vč. krmení tučňáků).

 

Cesta Trollů http://bimbo.fjfi.cvut.cz/~chalupec/                 Viz Geiranger

 

 

Trollstigen (Trolstigveien, .Trolí stezka Cesta trolů) Bývalá obchodní cesta, nyní turistická atrakce.    http://www.ingema.net/in2001/clanek.php?id=28

Samotná Cesta trollů je jen úvodní částí putování z Ândalsnes k fjordu Geiranger. Na jediné trase je možno zhlédnout dramatické horské scenérie, nádherné hluboké lesy i překrásné fjordy , jedenáct ostrých serpentin, Trollové, to jsou potměšilí a zlomyslní skřeti velikosti vašich obrů. Pohádkové bytosti, které jsou tak ošklivé, až jsou krásné. S oblibou ovšem chytají princezny a unášejí je do svých zámků v horách.

Původně tudy vedla koňská dráha spojující oblasti Romsdal a Sunnmöre. Dnes dostala název "Zlatá cesta" a cestovní kanceláře z ní důmyslnou reklamou udělaly jednu z největších atrakcí Norska. Pohoří kolem fjordu,vodopády Trollvegen, Nestačili jsme však podniknout túru v oblasti Trolltindan a Trolí stěny.Tam se je možno dostat strmými serpentinami Trolí stezky a zastavíme u úpatí nejvyšší kolmé stěny v Evropě (cca 1 km) Trollveggen   Trolí stěna je na východním okraji Národního parku Jotunheimen..,

 

Geiranger Viz též Cesta trollů, Trollstigen

 (letovisko u 15 km dlouhého fjordu, který je  větví Storfjordu v západním Norsku) Geirangenfjord je sevřen  strmými až 400 m vysokými  skalními stěnami sahajícími až 300 pod hladinu ,  snad nejkrásnější vodní plocha , zde mnoho vodopádů, např „sedm sester – syv sostre“ a „nevěstin závoj- Brudesloret,  Nevyužili jsme možnost 23 km plavby po Geirangerském fjordu, který je 15km dlouhou

 

Lillehammer (28.000 obyv., areál pro 1994 olympijské hry, skokanský areál Lysgaard, , pěší zona Sstorgata,jezero Mjosa

 

Lofoten (souostroví, od pevniny ho dělí Westfjord a Ofotfjord, mnoho mostů, více městeček, např Harstadt s kostelem, sklomalby, odtud trajektem za Papuchaly= tlustozobí papouškové, , Fjordy, nejrůznější mosty, prší, Cesta na jižní konec Lofot, k Moskenes), Trajekt, Skutwick, Cesta na jižní konec Lofot,  k Moskenes, 

 

Maihaugen (Sandvigske Samlinger), ,

největší muzeum-skanzen v zemi se 125 historickými budovami a 30.000 exponáty lidového umění),Rozkládá na kopci Maihaugen, a o jeho vznik se zasloužil zubní lékař Anders Sandvig (1862-1950). R.1887 se mu podařilo přesvědčit Lillehammer, aby mu dala k dispozici kopec Maihaugen. Dnes má tento skanzen více než 100 domů a dvorů, z nichž některé jsou kompletně zařízené. Nejstarším exponátem je tu dřevěný kostel z Garma, jehož některé části pocházejí až z 12.stol. Kromě něho jsou zvlášť zajímavé domy učitelů, farářů a správních úředníků, ale i velkostatek, sroubený z mohutných kmenů, nebo tzv. chalupa Peer Gynta z roku 1700

 

Narvik obchodní přístav zaměřený na vývoz železa a železné rudy ze švédské Kiruny a Gaallivare, Zajímavosti Narvik Kirke, Válečné muzeum Torvhallen, Radnice, Letiště, Mírová kaple Fredskapellet, Brennholtet Park, , Výjezd lanovkou Fagenesfjell s výhledem

 

            Polarsirkelsentret.  viz Severní polární kruh

 

Rago Národní park park od 1971, nevlídná divočina, pukliny, štěrbiny,vrcholy, obtížný přístup,pěšiny, mokré všechno,

 

Romsdalen, . nejstarší středověká katedrála a dřevěný most  stanování mezi břízkami, filmování s lososem, Viz dříve cesta trolů. 

vysoká horolezecká stěna, převislá stěna trolů u města Andalsnes,horská tůra, cesty a chaty pro turistiku , skalní průrvy.

 

Severní polární kruh, nutno kupovat punčochy, pohoří  Svartisen,, výlet k ledovci, na němž ale  bolí vše http://www.cestovani.cz/periscope/45272-z-cech-az-na-konec-norska.html . K němu se ale  jen když , který se odlamuje do ledovcového jezera Austerdalsvatnet Proto jsme to vzdali.

Polární kruh překročíme přesně v pohoří Saltfjellet, ale stačí když zastavíme u informačního centra Polarsirkelen 66´33´(Polarsirkelsentret) . Zde je žulový památník se zeměkoulí, jiný památník přetíná kruh železnice, kamenná budova, pošta, prodejna suvenýrů, potvrzení o překročení kruhu, památník obětí stavby.

 

Skuleskogen národní park, jsme vynechaly i když jsou zde vodopády Storforsen, , přejezd za polární kruh.

 

Troldhaugen, je místo, kde žil hudební skladatel Edvard Grieg. Návštěvu jeho domku a přilehlého muzea s koncertní síní, kde se často konají působivé koncerty jsme si nechali. Po cestě navštívíme sloupový kostel Fantoft stavkirke.

Ve večerních hodinách byl nám doporučován  pěší výlet (lze i lanovkou) na horu Ulriken, odkud jsou prý  fantastické výhledy na svět hor a okolních ostrovů ve svitu zapadajícího slunce. Byli jsme ale už líní.

 

Tromso  Nejvýznamnější město severního Norska  ležící na ostrově. Je zde nejsevernější universita v městské části Breika, nejsevernější pivnice Olhallen, Polární museum, místo pro studium severní polární záře, Polární katedrála  (Tromsdalen Kirke), Planetarium, Amundsenův památník, přístav,

 

Trondheim.. Dostaneme se tam http://cs.wikipedia.org/wiki/Trondheim prohlídka nejsevernější gotické katedrály Atlantskou cestou, tj. soustavou několika zatočených mostů, tunelů a trajektů dorazíme do středního Norska. Toto třetí největší město po Oslu  a Bergenu, bylo založeno před více než tisíci lety.

Město.bylo založeno 997 Olofem I. Do 1906 zde byli korunováni norští králové v místní nejkrásnější gotická katedrála severní Evropy z 12.století, 102 m dlouhé  (Nidaroskatedralen). Známý je zde památný dřevěný osmiboký kostel Bakke Kirke, Největší  dřevěná stavba v Norsku  Stiftgarden  z r. 1774 dnes slouží  jako královská rezidence. .Dřevěný most Bybrua, Hospitalkirke, Pevnost Kristiansten Festning, , hlavní náměstí Torget,  Nejstarší divadlo Norka rondelag Teatret, Více muzeí a galerií, Kungliga Norske Selskab , Mussetitenscabers, Norddenjelske Kunstindustriemuseum, Siofarstsmuseum, , Trondhems Kunstforenin, Trondelag Folkenmuseum.Jahodové trhy)

 

Vesterálen     http://www.cestovani.cz/periscope/45269-souostrovi-vesteralen-a.html

( divoké hory na souostroví, největším ostrovem je Hinnöya a Andoya),

 

D:\dokumenty\PREMYSL\8_CESTOVANI_PREMYSL\Prem_70_cesty_cizina\Prem_73_ZEME_Greece_Izrael_Turecko\Prem_77_Rakousko_Skandinavie

FOTO Norsko (ledovec konci v jezere) Švédsko (Stokholm pohledy)

 

 

 

 

???Sahlgrenska Hospital

Norsko           University Götenborg,

Lund Universitet, ,

 

25. 7. – 15. 8. 1994  Skandinavie Cestovka Adventure Praha, Ved Kudrnáč