RESPEKT.CZ @2018/11

Podstatná jména nás zpomalují

Přídavným jménům a příslovcím se při psaní pokud možno vyhýbejte. Jsou otravně popisná. Čtenář nepotřebuje vědět, že lev zařval strašlivě, protože – může lev někdy zařvat jinak? Používejte slovesa, znamenají akci a posouvají děj! A podstatná jména, ta jsou bohužel nevyhnutelná. Podobnou poučku je možné si přečíst v každé druhé příručce pro začínající spisovatele (anebo novináře), která radí, jak psát čtivě.
Mezinárodní tým lingvistů na podobné téma zveřejnil zajímavou studii, která potvrzuje to, co mnoho lidí živících se psaním intuitivně cítí: používání podstatných jmen nás zpomaluje. Mozek totiž k jejich zformulování potřebuje více času.
Lingvisté Frank Seifart a Balthasar Bickel zkoumali stovky nahrávek spontánní lidské řeči v devíti odlišných jazycích. Byla mezi nimi angličtina a holandština, ale také exotické jazyky z amazonského pralesa, ze Sibiře, africké pouště Kalahari nebo dálného Tibetu. Vědci analyzovali, co se děje při vyslovování podstatných jmen a sloves. Nezkoumali, jak dlouho trvá tato slova vyslovit, zaměřili se na kratičký okamžik, který vyslovení každého slova předchází. A sledovali také slova předcházející slovesům a podstatným jménům, protože mozek se na jejich formulaci připravuje už během řeči.
A došli k překvapivému zjištění – ve všech devíti jazycích je řeč předcházející podstatnému jménu zhruba o 3,5 procenta pomalejší než proud řeči předcházející slovesu. V osmi z devíti jazyků je pak dokonce dvojnásobná šance, že mluvčí zařadí před podstatné jméno i krátkou odmlku nebo výplň typu „eee“ či „mmm“.