Fakta
o Monte Rose
Užitečné
informace
Jak na
Monte Rosu
Deník
z výstupu 2003
Fotogalerie
 
Vrchol Dufourspitze (4634 m)

Monte Rosa a Liskamm z Gornergratu. Dole je vidět ledovec Gornergletscher

Liskamm od Monte Rosa Hütte (2794 m)

Zleva Liskamm, Pollux, Breithorn

Pohled na Matterhorn z hřebene Gornergrat

Dufourspitze je nejvyšší hora Walliských Alp a 2. nejvyšší hora Alp a tudíž i Evropy na západ od Kavkazu.

Masiv Monte Rosy obsahuje čtyři z pěti nejvyšších vrcholů Alp: podle výšky (číslo v závorce je pořadí mezi alpskými vrcholy) Dufourspitze (2, 4634 m), Nordend (3, 4609 m), Zumsteinspitze (4, 4563 m), Signalkuppe (5, 4556 m), Parrotspitze(4436 m), Ludwigshohe (4341 m), Schwarzhorn (4322 m), Balmenhorn (4167 m), Vincent Pyramide (4215 m). V oblasti je nejvyšší hustota čtyřtísicovek v Alpách. Hřeben podél hranic pokračuje horami Liskamm, Castor, Pollux, Breithorn, ...

Vrchol Dufourspitze leží ve Švýcarsku 200 metrů od hranice s Itálii. Přesto je někdy za nejvyšší horu, která leží jen ve Švýcarsku považován Dom (4545 m) ze skupiny Mischabel kousek na sever od Zermattu.

Hora byla poprvé zdolána v roce 1855 horolezci Ch. Smyth (Zemřel o 10 let později pádem při sestupu z Matterhornu), F. Smyth, Ch. Hudson.

Vrchol byl pojmenován po švýcarskem výrobci přesných map Dufourovi.

Jižní a východní stěna spadající od Nordendu a Zumsteinspitze až do italského údolí Valle Anzasca je se svými 2470 metry jednou z nejimpozantnějších v Evropě.

V hlavní sezóně vyleze na nejvyšší vrchol Dufourspitze 10-50 lidí za dobrých podmínek.

Jméno Monte Rosy je tak trochu záhadou. Nejpravděpodobnější je, že pojmenování pochází z místního dialektu "patois" Ossolského údolí a Valsesie. Podle tohoto nářečí slovo "rösa" znamená ledovec. Druhou možností je pojmenování podle červené barvy, do které se západní hřeben ponoří při západu slunce. Takto se už ale jmenuje Matterhorn v italštině (Monte Cervino - červená hora).

zrcadlo

výstup z Itálie

dalibor@matfyz.cz