Do deníkového regálu nad psacím stolem přibude další bibliofilie:

"Maroko 1994"

Pravlast marokánek, které si našly cestu až do pekárny kousek od hotelu Lhasa v Kathmandů.

mapa
1662
mapa
1830
mapa
Marocco 1849
maroc_99
marocco
nádoba na barvičky nomádských bojovníků
makeup
maroc
marocco
maroc01.jpg
členové a cíle
odbočka k Evičce Roučků na zámek
Valance
maroc06.jpg
maroc06
Chefchaouen
celnice
maroc08.GIF
maroc08
Antické vykopávky
Volubilis
a slovník
Fez
maroc12_kumia_2.jpg
marocká kumia
u sarožitníka
Fez medina
mezi opicemi
nepokradeš
maroc16.JPG
alabastr
sedlo 2178 m.n.m.
Col-du-Zad
maroc17_cedr_otto.jpg
libanonský cedr
maroc17b.jpg
maroc17b
maroc17c.jpg
Maroko
maroc18.jpg
maroc18
mlýn na potoce
Kazba
maroc19b.jpg
maroc19b
maroc20b.jpg
maroc20b
 v oáze
Erfurt
maroc21b.jpg
maroc21b
maroc21d.jpg
maroc21d
maroc22b.JPG
maroc22b
maroc22c.jpg
maroc22c

Page:   1  2  3 
[ ... ]      [ další ]

Výprava do země kde jistojistě poznáte cenu čisté vody.

Afrika z perspektivy Antoine de Saint-Exupéryho a Henrika Ibsena

Stejná jako v zemi Trollů ... „Zatrollená věc ... ta okna samozřejmě byla ze skla, by se do daleka leskla ...“ Peer Gynt

trilobiti Jana Otty

předjezdec

předjezdec druhý

předjezdec třetí a jeho AVIE

podobná expedice 2.

Řezbářské inspirace.

Dovolujeme si čerpat z těchto materiálů, neb sami jsme se navrátili bez fotoaparátů, kamer jen v trenkách, neb lapkové měli o fous strašnější zbraně.


Na druhé straně té modré louže plné delfínů nás konečně čekala černá Afrika. Tam si celníci maročtí vybrali na podušení pro výpalné, jako na potvoru moji maličkost, padla na to naše jediná basa plzeňskýho.

Les dubů korkových (Quercus suber L.)

kuskus

Marocká koumiya, místní verze tradiční Arabské jambiye haga stařešiny s přízviskem hadži – toho kdo vykonal očistnou cestu do posvátné Mekky. Děda našeho hostitele z Fezu jenž vykonal pouť i do našich Karlovch Varů. Filigrány stříbrotepce ve světle zapadajícího slunce. Mnohem starší dvojité ostří z poloviny IX. století, vně prohnuté na podřezávání krků neznabohů, vnitřní na chléb. Nic než racionální pravidla hygieny v zemi, kde je málo vody na umývání nádobí - to nám vypráví trhovec z kamenného krámku v čase poledním.

Maska lidu Tsogo vezená přes celou Saharu až z dalekého Gabonu pod rovníkem.

Tomova paleontologická sbírka fosilních falz má svoje kořeny již ve zlatém věku trilobitů v době údajného otce Nerudova, kdy poptávka daleko převyšovala nabídku. Na rozdíl od slepenců té amatérsko-pionýrské doby pracovali tihle Marokánci a marokánky profi technologiemi kameníků doby kamenné a sochařů dneška.

Kozí kožka ze smrdutých barvíren Marakeshe vezená, řádně ve vodě máčená a ještě za mokra na okousané rohy křesla od černého Toníka, natažená.

Strážce srážkoměru ve vádí na pokraji Sahary, celá Kristova léta, již třiatřicet let před naším příchodem do kolonky ve svém srážkovém deníku nuly zapisoval, pročež ani očistě nádobí moc nedal. Pololeže polosedě krapet i pohodlně uplacírováni panem domácím v ručně, jím samým v ebenu řezaných křeslech s motivy zde zcela nepatřičných ryb. Zelený čaj, jako cumel, kterým nás počastoval, musel jsem i za Dalibora vyžahnouti, neb by se on dozajista našňupnul a nás určitě o hlavu zkrátil. Pak vyprávěl, jak skálopevně věří, jako správný i francouzský Afričan, že si své předky i jejich skutky na hrbu pořád nese, stejně jak tomu bývalo i za báťušky Stalina na Velké Rusi, nebo na Tibetském altiplánu. Podle zákona příčiny a následku napříč našimi životy, zákona karmy. Jen karmické rodokmeny, kde je to zapsáno, mají dost hluboké kořeny, ale neradi se s někým z Vás podělí o papír :)
Je to zhola nemožné jako vysvětlit tomuto domorodci, že máte doma jen dvě ratolesti. Soustrastný pohled.

O tom ani o gulazích neměl ani páru, jen tak rozumoval, protože kalíšek jeho mátového čaje, co žmoulal v prstech nebyl nikdy a nikde tak omamný. Jen to nízké světlo zapadajícího slunce smělo ozářit interiér noclehárny, čajovny a úřadovny jeho, úzkou štěrbinou pod žaluziemi.

Na zimní hřebenovku v Roháčích není špatné natrénovat v písku marockých dun, tak to praktikovali i antičtí atleti v písku čáry příboje.

DUNY ERG CHEBBI – asi 40 kilometrů od oázy Erfoud. Cesta k „Jakubově studně“ poblíž bájného Erfudu kde masakr francouzských legionářů a Marocká Johanka posloužili jako záminka ke sjednoceni kočovných Nomádu. Ve filmu "Pochoduj, nebo zemři", s Genem Hackmanem.

Tam zastihl nás strašlivý samúm.

Kaprál francouzké cizinecké legie holící si hlavu pod vrcholem Toubkalu.

Místo navigace mapka načmáraná dikobrazím ostnem do písku Sahary.

očista v poušti

Na krapet jinou baňu narazí P3k o šest let později na úpatí Marockého Atlasu. Neb dvacet let poté.

V Rabatu přijde dost překvapený Dalibor v bričce, k nemalé své žalosti o profunělou sváteční jeansovou kšiltovku. Krátký sprint vyhrává loupežník Babinský. Rabat v perštině prý značí karavanseráj, turecky kervansaray, anglicky caravanserai, han, khan, qaisariya, funduq, wakala, bedesten nebo ribat. Postaveny ony den cesty karavany od sebe. Poprvé je zmiňuje Herodotus z Halikarnasu v 5. stol. př.n.l.. Největší rozmach však mají při šíření islámu, až mezi VIII. až XVII. stoletím A.D.. Při následném přesunu se zrodí mezi akademickým osazenstvem autobusu odvážná hypotéza, že takový karavanseráj má hodně společného s řeckými stavbami peristyl (peristylion, od peri-, kolem a stylos, sloup), což je taktéž dvorek obehnaný kobkami. Kdo se kým inspiroval nezjištěno. Možná tohle srovnání úplně košer není, krapátko napadá na haxnu. "Ale ta podoba, paní Nováková, jako u dvojčat jednovaječných!"

Kousek pod Casablankou, nevěstou pouště se Tom druží s o fous starším černouškem, rozverně házejíce se navzájem do dvoumetrových vln Atlantiku, za menší bouře toho dne strhnuvší se. „To si mu mohl dát do ruky rovnou břitvu“. Okomentovat počínání toto přihlížející P3k, když jsme jej za odlivu poloutonulého vytahovali z vlnobití. Mohl se ale jako první z famílie podívat na nedaleké Azory.
Casablanca z nejslavnějšího filmu všech dob s Humphrey Bogartem a Ingrid Bergmanovou. Casablanka, kde se poprvé vylodily na Africkém kontinentu Hanzelka a Zikmund se svojí Tatrovkou osmiválcem v roce sedmačtyřicátém.

Takový Roosevelt strávil na cestě do Casablanky za Churchillem mnohem delší čas. Nejprve vlakem do Miami, desetihodinový let na Trinidad, devítihodinový let do Brazílie, devatenáctihodinový let do Gambie a nakonec devítihodinový přelet do samotné Casablanky. To vše podstupoval ochrnutý muž, který měl problémy se srdcem a od roku 1932 nenastoupil do letadla.

Na zpáteční cestě na čajových plantážích nás zastihlo totální zatmění.

Platany zevlovaly kolem jako šediví duchové a koruny stromů se leskly zeleně jako email machomedánské mešity. Hvězdy, které prokukovaly listím, pohasly, les byl však osvětlen jako o chrámové slavnosti a stoupající dým se podobal děkovné oběti. Sven Hedin: Tibet - objevitelské výpravy, Stocholm 1934.

Březen 2015 ... včelky jsou celé zmatené, jako faraonovi poddaní. Neví podle čeho se orientovat a jaký taneček mají na česnu zatancovat, nebo se raději rovnou schovat před tímhle koncem světa. Než tato anomálie pomine ještě stihnou pro pil na jívu. Tom volá jako v Maroku ale tam to bylo větší, koukala jen koróna kolem slunce jako vlasy medúzy.

Jiří Stanislav Guth-Jarkovský: Na pokraji Sahary, (vzpomínky a dojmy z cest po Alžírsku)

Následovníci:

P3k po dvaceti letech

Další Tomovy cesty