"Tmelky", (nejen) Podkrkonoší, Čechy

 

 

S broušením drahých kamenů mají také velkou souvislost tzv. tmelky, což jsou jakási dřevěná držátka, kolíčky, na které se tmelem připevňoval broušený kámen, a to ze zcela prostého důvodu: vzhledem k jeho dosti malým rozměrům by se v jen tak v ruce držel těžko a navíc se snížilo riziko úrazu při této činnosti.

Své by mohli vyprávět brusiči, kteří brousí náš český národní kámen, odborníky nazývaný pyrop, ale všude známý spíše jako český granát, u kterého nález zrnka o průměru větším než 4 mm lze považovat za "nález hodný oslavy". Pro český granát je typický tvar výbrusu roseta, který má zcela rovnou základní plochu a obvod bývá nejčastěji rozdělený na šest plošek, sbíhajících se do špičky.

Výhodou užívání tmelek také bylo, že se u tohoto způsobu upevnění daly využít další prvky "mechanizace práce", které pak při broušení pravidelných plošek umožňovaly tuto pravidelnost lépe docílit a zajistit. Používal se třeba tzv. kvadrant, což byl primitivní úhloměr, který bez velkých investic umožňoval další zvýšení produktivity práce brusičů.

Tradiční způsoby broušení a zpracování kamenů sice pomalu odeznívají, stará řemesla mizí, ale pro mnohé lidi zůstanou v srdcích alespoň vzpomínky na to, jak jako děti stály u svých otců a dědů a se zatajeným dechem je pozorovaly při práci...

 


Druhy výbrusů

 

Výbrus může být pouze hladký (oblý), zvaný např. čočkovec, nebo mugle, mnohem častěji se ale drahé kameny brousí do plošek, zvaných fasety. Světlo, které prochází skrze ně, se mnohonásobně láme a dává tak kamenům ještě více honosnější a vznešenější vzhled, lidové zvaný hógo fógo .

Nejznámější typ výbrusu se nazývá výbrus briliantový, neboli jednoduše briliant. To znamená, že briliant není jen vybroušený diamant, ale také klidně i rubín, safír apod. a správně by se tedy mělo třeba říkat briliantový výbrus diamantu, briliantový výbrus rubínu apod.

Bez obrázků nemá smysl zde k tomu cokoliv dalšího uvádět, až seženu nějaké solidní podklady, dám to sem, nebo zde časem uvedu nějaký vhodný odkaz.

Tvary výbrusů

 

Zatím zde uvedu pouze jejich slovní přehled, jmenují se celkem běžně, jako např. kapka, trojhran, koláček, roháček, podlouhlý roháček, růžice (routa), ale také docela cizokrajně, nebo dosti roztomile, jako např. oblong, kosáček, ječmínek, pantloch, či mandoleta... Žůžo jména, co? Třeba ten "kosáček"... Nejde o mládě kosa, ale o kosočtverec, postavený na výšku, který lze spatřit namalovaný i na mnoha zdech domů . Takže nezapomeňte, tomu se správně má říkat kosáček.

 

Zdroj:

http://www.mingeo.wz.cz/geostezka/pohledy/geoPohled003Vybrusy.htm