Ahoj, potěšení na straně naší. Právě dojíždíme s Tondou poslední zbytek salámového štrúdlu. Stojan šunkový přijmi opožděně k narozeninám. Není radno jej příliš šůrovat. Napustil jsem jej včelím voskem se zárodky té správné španělské plísně. Žádné saponáty. Důkaz toho, že Španělé znali penicilin již dávno, v době kdy Alexander Fleming ještě prděl do plenek. Po Vašem odjezdu jsem našel ještě jeden seznam úkolů, nutno proto přijeti v dohledné době znovu. Květě naložím vše do auta a ve středu se s ní prosím spoj telefonicky. Kytka tel.602 618 013 A dík za pomoc. Jirka

P.S. Večer opět bylo ve skleníku cca 100 španěláků.

22.6.2012 Nedvezi

Ahoj septikari a zumpari, Stojan dokonaly, bastlim na nej jeste horni Cu spony z elektr. robustnich ok, minimalizující pady na litinova kamna vedle napotvoru stojicich. Posli prosim cislo konta a castku. Ze skel mela Kytka velkou radost. Jirka a Tonda

Zdar konstruktére elektrárenský, takže i průměr kola je ve stojanu vyhovující nebo to budeš podkládat? Dobré je, že jsou ramena stojanu stavitelná šířkově, to jsem si původně ani neuvědomil, mohl jsem ho Květě rozebrat do auta. Takhle tam měl, chudák Toník, málo místa. Odřezky skel budu pomalu schraňovat, denně chodím kolem sklenářského kontejneru a také jsem navázal kontakt se šéfem sklenářů - kupuji od něj med, neboť je kromě sklenáře také včelařem. Už mám i množstevní slevy, protože u nás je spotřeba medu veliká, převeliká (Dana už mně zošklivila umělá sladidla i cukr...). Žumpa už se chýlí k závěru, už jsem včera zapojil i potrubí a osadil kamuflovací palisády z betonu (Hornbach to jistil...). A pak už jen terénní úpravy a zasít trávu. Z potěmkinovského zkušebního vrtu už je zase právoplatná studna a protože je v technických podmínkách projektu předepsané její uzamykání, mám pro Tebe úkol, vymyslet zamykání betonového víka. Je to úplně stejné provedení studny, jako máš na chalupě, průměr skruží je 80 cm. Tak vymýšlej, třeba při výrobě elektřiny šlapáním...Mám také pár nápadů, ale zatím žádný není ten pravý. A co podlaha a natloukací hmoždinky, nebo péro ze špachtle, je nějaký posun (jiný, než nahoru a dolů při našlapování...)? Ozvi se ! Petr :-)

Tak pekne postupne, vyska je az moc nad zemi, ale nechce se mi profily zapoustet do dubove polahy, i kdyz by jiste lepe drzely. Jak to ze motorka je tak vysoka? Natloukaci hmozdenka projela do podlozi dlazby jako do masla a po druhem tanecku vyjela. Pomohly dva kristusaky sikmo z boku do nobych polstaru. Platbu prave odesilam. Pozdravuj letce i misionarku. Jirka

Ahoj, jiz rekuperuju. Slabym clankem je ale vaha gelove baterie a asi i proudove zatizeni. Zkusil jsem na Tvem stojanu zastav. rukou zadni kolo a mam pekny slic na prstu jak mi jej vtahla pneumatika do zadni vidlice. Edison musel byt taky casto zafacovan, nebo mozna krapet sikovnejsi. Tomu se mi ale nechce verit. Jirka

Ahoj, kutile, U nás se říká, že nešikovný maso musí pryč...Ale jinak Tě lituju, mě i malý řízanec otravuje při práci a tak se snažím na stará kolena používat ochranné pomůcky (tedy hlavně rukavice :-) ). Rekuperuješ jízdou na kole v přírodě nebo šlapáním v kuchyni? Váha baterie v kuchyni nevadí, že? A také nechápu to proudové zatížení. To jako že baterie nedodává dost proudu do toho motorového "bumbrlíčka"? To víš "normální" elektrokola mají tak 350 W. Zas musíš mít něco extra...Tak zkus přívěsný vozík a naněj tak 100 Ah gelovku, jako mám já do lodi. Ta ale váží 35 kg...! Nebo vymysli tam k Vám trolejové vedení. Petr P.S.: Ani na Googlu neví, s kolika údy a prsty pohřbívali Edisona...

sníh už zcela slezl. Nechali jste tu pixlu s nescafe, zelňačku a rozpracované hnáty křivé. Zpracovávám zbytky po silvestrovských lukulských hodech. Musím přizvat na pomoc Rudu Bouzků. Jaká byla cesta tunelem Blanka? Jirka

Ahoj z Plzně, města loutkářů!

začal jsem na internetu studovat teorii výroby loutek, a abych se mohl zhostit splnění Tebou zadaného úkolu, potřebuji Tvoji součinnost. Nemáš ve svých dřevěných zásobách kus suchého dřeva lipového? Pokud ano, pěkně prosím - smutně koukám...Také máš určitě několik sad řezbářských dlátek a jednu z nich určenou k dočasnému zapůjčení..Tak tolik zatím k loutkaření. Dnes jsem rozebral první aku vrtačku(šrot)....a prd. Ale už u druhé jsem uspěl (bingo) a potřebný pastorek jsem objevil. Abych ho nemusel pracně stahovat - je nalisovaný - vyměnil jsem celý motůrek. Při montáži jsem ale narazil na drobný problém: Za ty asi 2 roky, co byla vrtačka rozebraná, někam zmizelo pár ne nepodstatných součástek. Tak např. všechny vruty na sešroubování - ty se dají lehce nahradit. Horší je to ale s kulisou přepínání směru otáčení a kulisou přepínače rychlostí. Tak musím začít hledat jehlu ne v kupce, ale ve stohu sena...Tak drž palce! Dana čile po mailu komunikuje s Tvým kámošem Rudolfem na odborná témata a on to bere velmi vážně. Už se prý těší na další setkání u Tebe. Asi má hezké vzpomínky na silvestrovský segedýn... Tak se zase příležitostně ozvi. Petr

22.1.2018 Ahoj, jak jsi daleko kmotře Petře?

Zatím vysušuji dřevo v garáži, kde je ale poměrně vysoká vzdušná vlhkost (a také zima)...Takže vydrž. Také musím psychicky dozrát a chytit tu správnou inspiraci....P.

Loutkař loutkáři, kde není změna rozměru kritická, je mnohem lepší řezat z čerstvého, nehledě k tomu, že odstraňuješ vysušovanou hmotu a hlavně tenze, dřevo nepraská. To půlkulaté dláto s tím švestkovým madlem můžeš brousit na kusu dřevěné tyčce správného průměru omotané nejjemnějším smirkem. Následně obtahuj na stejné šabloně potřené hnědou nebo tmavozelenou brusnou pastou.

Odesláno z nakousnutého jablka

26. ledna 2018 ... Řezbáři všech zemí spojte se!
Ahoj kolego řezbáři, hlásím opleteno jedno madlo ebenového tlouku z Bentoty, kožené pouzdro z koženého KGB kabátu pro tři dláta a japonský nůž, jedno nabroušené půlkulaté zlomené dláto a jeden vlk s brýlemi do Červené Karkulky.

Jsi o několik sáhů přede mnou a proto mě oslovení "kolego řezbáři" velmi lichotí. Dostal jsi mě, kaju se. Ale stejně je v garáži zima a zatím i málo místa na práci (odebral jsi málo "klumpů"). Moje kroky k řezbářskému řemeslu jsou jen malé. Přesto jsem jeden z nich dnes učinil: Zakoupil jsem úžasný nůž světoznámé firmy Fiskars - viz příloha. Teprve doma jsem zjistil, že je "Made in China". Je ale dobře naostřen, tvarově mně přijde vhodný zvlášť na oblé tvary, a pokud to nebude to pravé ořechové - lipové, použiji ho k původnímu účelu, tedy k roubování, očkování, řezu květin, škrabání zeleniny nebo k houbaření (letos jsem o jeden podobný přišel v lese, když mně vypadnul z vrchovatého košíku hřibů...
Také se u nás oteplilo, a tak se blíží doba prvního zářezu ...

Začínám se opět rdít. Jdu si novým nožem uříznout alespoň kousek uheráku...:-) ...a 2 dl Cabernet Sauvignon.

1. února 2018 Připravuji kulisy do nového kusu “Zemanovy nové šaty”, tahle vrba si zahraje v trochu přiohnuté pohádce Hanse Christiana Andersena o muzikantovi tátovi Honzovi, co si uřízne z vykotlané vrby zlomený kolík do své kytary a ta sama na velké slávě na hradě Pražském začne hrát a pan prezident tancuje kazačok, jak báťuškové v Kremlu za drátky té loutky hradní tahají.

Je potřeba s tou hrou přichvátnout, než udeří cenzura. Ale v Brixenu je taky celkem hezky, když bude nejhůř. Jen nevím, jestli to nebude pro děti trochu těžší kousek. Ale zas je nepodceňujme, že? Moc pěkné! Dík!

Jasná páka a z našpórovaného dřeva můžeš ještě spíchnout princovu lišku. Zvířata mi nějak nejdou, znáš to pořekadlo podej někomu prst utrhne Ti ruku.

Uber páry, netlač na pilu. Dělám, co můžu. Tak např. dnes jsem vyřezal 2 uši, obě levé! Takže opravička a celkem tedy 3 uši...Také dva polotovary nohou, tedy jen stehen a 2 dlaby pro ně v tělíčku. Ve městě jsem v obchodě "Tvořilka" koupil vlasy (ovčí rouno), ale neměli tam oči, nemáš nějaký tip?

Pro inspiraci očí by nebylo špatné zajít do maňáskového muzea na náměstí v Plzni, už se tam dlouho chystám.

V žádném případě netlačím na pilu, ale mám zálusk další lípu aby jsi měl dost matroše. Má v průměru 1,5 m tak půjdou udělat i loutky v životní velikosti. Rezervní levé ucho se samozřejmě hodí.

Už není - vzteky jsem z něj nadělal třístičky na zapalování ohníčku v krbíčku pro loutečky.

Před chvílí jsem dodělal korpus MP, tedy tělo, nohy a smontoval jsem to v kyčlích a kolenech. Fotkou se pochlubím asi zítra, až budou i boty. Ty asi přidělám na pevno, další kloub si ponechám na loket a rameno.

Přemýšlím na upevnění hlavy a paží v ramenou, aby to mělo dost stupňů volnosti, ale aby se to zase moc neklimbalo. Tak Babo raď.

Dnes Dana shodou okolností přinesla prospekt do Muzea loutek....

Co se ramenou týká doporučuji jednobodové volné uchycení usměrněné sklonem řezu podpaží. Zavěšení hlavy je věda a nejlépe je okopírovat čepovec a atlas obratel a tahat provázkem za očko na zátylku směrem dolů pro napřímení hlavy, zasněný vizionářský pohled dodaleka.

Pracuješ nebo odpočíváš? Dnes jsem dodělal botky, zítra se chystám na ruce. Budu řešit "klouby". Čekám inspiraci!

Ahoj, do neděle jsem jako poradce Otty Pavla staršího, co prodal Eskymákům ledničky, na veletrhu vytápění v Holešovicích, mám Ti schovat čestnou vstupenku?

Díky, asi ne, jsem dost zahřátý řežbou...Odpoledne asi půjdeme do toho muzea loutek pro inspiration. Nechceš se v neděli po výstavě zastavit?

Ahoj z Plzně, byl jsem v tom muzeu a stálo to za to. Mraky loutek, interaktivní expozice, ochotné a milé vyvaděčky, seniorské vstupné (30,- Kč), spousta inspirace. Až budeš v Plzni, vyšetři hodinku k návštěvě. Já jsem dnes dodělal obě paže a jednu ruku (ta je sakra těžká, zvlášť, když jsem ji původně vyrobil se 6 prsty!). Zítra budu vymýšlet upevnění hlavy a rukou. A pak musím začít uhánět Danu s oblečkem... Asi by pomohlo, kdybys jí napsal nebo zavolal - je ráda přemlouvána :-)

Dano, proslýchá se, že jsi ráda přemlouvána jako každá žena, přimlouvám se proto za Malého prince, zda bys mu nespíchla hacafrak, dík Jirka

Vzkaz vyřízen, kladně kvitován, hacafrak přislíben...
P.S.: ruka už má zase jen 5 prstů.

Za týden budeme zřejmě poblíž Plzně na masopustním karnevalovém průvodu v Braších u Evy Roučků, přijímáš návštěvy a předčasné gratulace k pětapadesátce?

Jo, jo, už od teď Tě čekám... I s tím dalším lipovým špalíkem. Na oplátku Ti zase přibalím pár dárečků. Průběžná zpráva o stavu řežby v českých řezbářských dílnách: MP sice nahý, ale hotový! Všechno už se pohybuje - mám nový patent na ramenní klouby a krční obratel. Nech se překvapit, kupodivu to souvisí s mým rybařením v Norsku. Skupa by slintal jak psi vod Pavlova...
Dana došila kalhoty a začala plést svetřík - vše ve slušivých zelených odstínech. Já vyrábím šálu a přemýšlím o účesu - zatím jeto rozčepýřený dareba.
P.

Ahoj, MP i v Adamově rouše je už dokonalej, klobouk dolů. Nasadil jsi laťku hodně vysoko. Jirka

Dobré ránko, popel vynesen, dřevo naštípáno, zatopeno. Dnes na programu oprava ťukťuku a mobiliáře pro Karkulku. Jak u vás?
P.S. V plzeňském muzeu loutek musím nafotit ksichtíky do našeho společného štrozoku mustrů.

Ahoj opět z Prahy, jak dopadl oběd s nevěstou? Lišce se lepí jedno ucho, potom nafotím. Dláta na lípu a linoleum se asi moc neliší. Mám s touto firmou dobré zkušenosti, prodávají je v Platýzu na Národní. V muzeu jsem nafotil skoro všechny loutky, byl jsem tam hodinu a jsou v nové složce na HDD. Pro upload je bude nutno zmenšit. Jirka

...dyk sem řikal, že je liška ještě nedozrálá....a nevytvrzená, dodávám. A muzeum dobrý, ne? Oběd dopadl dobře - hlad nemám...Nevěsta je zatím podrobněji neprozkoumaná, jen povrchně. Pro přiblížení: Podobnost Vojty Dyka a Tatiany Vilhelmové s našimi mladými co do vnějších rozměrů je jistě čistě náhodná, leč nepřehlédnutelná. Náš Péťa se svými téměř 2 metry versus cca 160 cm a ne víc než 50 kg (i se zimním oblečením)...Ale co je malé bývá i milé. Když jsi v Praze, napadlo mě, že by možná stálo za to, navštívit tu sedlářskou a provaznickou prodejnu na Sokolovské u metra Na Florenci. Mají tam také spoustu té řemeslnické "bižutérie" - různé cvočky, nýtky, přestičky, tkalouny, šňůrka, ale i zbytky kůží a látek. Možná i ten chemlon na vlasy, aby naše budoucí loutky neměly vlasy jen jednobarevné... Já se dnes vypravím do prodejny Dřevotrust na Jateční třídě, kde jsem před časem objevil různé profilové lištičky ze suchého smrkového masivu bez suků, ze kterých by se lépe vyřezávalo než z bukové kulatiny. Petr

Re: MP je všude s námi ... Alespoň se mu nestýská po tatínkovi.
Dnes jsem trochu vymetal krámy a v Bauhausu jsem objevil perlu! Úžasná plně funkční postavička, precizně zpracovaná, univerzálně použitelná a co hlavně, za pouných 169,- Kč.!!! Také jsem v železářství M.A.T. koupil 1m pleteného lana o průměru 12 mm, které se dá rozplést asi do 80 pramenů, z nichž se dá vyrobit hezká hustá kštice - vše viz přílohy (doufám, že velikostí projdou). V tomtéž železářství jsem objevil tzv. čalounické hřeby. Vypadají jako napínáčky s velkou půlkulatou lesklou hlavou o průměru 10 - 12 mm - ideální na výrobu očí pro loutky. Původně se používají pro polstrování a čalounění dveří apod. Také jsem koupil obě brusné pasty, jen nevím, jak se s nimi správně pracuje.Poraď! V Hornbachu jsem narazil na dvě sady řezbářských dlátek, jedna od Narexů - vypadají obě hezky. Asi napíšu Ježíškovi. Také jsem koupil kulatinu průměr 15 a 20 mm, ale z buku a dubu. Ty smrkové jsou nehorázně drahé... Jak vidíš, celý den jsem makal, spíš ale jezdil po Plzni autem. A jak jsi na tom Ty?
Petr

Tuhle loutku mají i v Ikea ale má strašně tuhé klouby, vyhákl jsem zkusmo ramenní pružinu a těžko jí dával nazpátek. V Platýzu mají ještě lepší. Brusné pasty používám téměř denně na filcáku nebo na hadráku průměru cca 30 cm. Na brusce ze Škodovky s třífázový motor motorem 700W 2700ot. Řízené frekvenční regulací. Dnes práce na mobiliáři. Dva trůny. Co říkáš databázi ksichtu loutek? Zítra si chci pohrát se závěsem malého prince pro pohyb rukou, nohou a hlavy. Odesláno z nakousnutého jablka

Ahoj, takže pasta jen na rotační lešticí kotouče? Nejdřív to na ně ale musíš nějak nanést - kolik a jak? Já jsem zkusil trochu pasty /té jemnější/ naškrabat na obtahovací kámen, přidat kapku oleje a ručně obtáhnout ostří plochého dláta. Jde to také a dláto holí. U manekýna by určitě šlo odstranit vnitřní pružiny a uvolnit klouby. Zatím to ale dělat nebudu, líbí se mně ta variabilita a také rozměrová a poměrová inspirace.Stejně jsem zatím nepřišel na to, jak je to vlastně smontované... Databáze ksichtů je úžasná. Mám také pár fotek stažených z netu. Když jsem zadal do Google "Malý Princ loutka", vyplivlo to odkaz na stránku s obrázky, kde byly i další různé loutky a obrázky. Petr

Já jsem dnes začal vyrábět nového chlapa - ideový záměr je "pilot". Asi to bude tvrdý chlap, protože ruce budou z dubu a nohy budou z buku. Hlava také dubová - sehnal jsem kouli o průměru 40 mm. Zdá se mně trochu malá, ale dohoním to hustou kšticí a pohlavní pokrývkou - helmou. Jo, na tu bych potřeboval nějakou jemnou kůžičku (co na to Tvoje zásoby? Ještě mám v živé paměti, jak jsem potahoval hlavici řadicí páky mluvicího auta Laguny...s velkým succesem). Také bude třeba vymyslet pravé letecké brýle, s okuláry o průměru kolem 1 cm, taková kulatá sklíčka nebo čočky, to by bylo něco...Takže jsi mě tím svým provokativním dotazem nezaskočil :-). K té reklamaci širokých kalhot MP: Kalhoty lze určitě zúžit a po rubu rozžehlit. Druhá varianta je zvolit jinou látku, asi šifon nebo hedvábí... To by ale musel MP přijet na návštěvu k tatínkovi a mamince... Co představuje Tvoje dnešní řezbářský počin?
Petr

Mustr vypůjčený od Afričanů je z Kmene Namji. Inspirace, jinak řečeno čorka ze západní části severního Kamerunu. Tamní loutky jsou vyřezány z tvrdého dřeva, zdobené náhrdelníky z korálků, mušličkami kauri, mincemi, zvířecími rohy, textiliemi a různými kovovými předměty. Jde o tradiční talisman plodnosti tohoto kmene. Africké dívky je nosívaly připoutané na zádech, panenky měly své jméno a jejich účelem bylo připravit mladou dívku pro budoucí roli matky a zaručit dívce plodnost. Tyto dívky nosily panenky, dokud neměly vlastní dítě. Výška 21cm.

Nejraději bych MP nechal bez kalhot. Ta mechanika kloubů kolen je perfektní.

Co třeba Šaman Eman? Nebo že by to byl to byl Mandelův dědeček? Pak by se mohl jmenovat Nelson I. Ale Ti na svoji-tvoji pohádku zatím čekají.

Aha, tak tento mail jsem objevil až po odeslání původního návrhu. V tom případě navrhuji jméno Boženka, domácky Božka (protože je boží...).

A co Ty jsi dělal dnes v noci?

Perfektní.
Já jsem zařezával v posteli ...

K těm kalhotám / nekalhotám:
1. Můžou se také zkrátit nad kolena, což splní dvě mouchy jednou ranou (odhalení mechaniky + odstranění tření nohavic o sebe). Ostatně lýtka jsou pro ten účel už natřeny pleťovkou.
2. přidat do bot zátěž, např. vyvrtat zespodu bot otvor a do něj zalisovat olovo (olůvka z rybářské bižutérie)

Víš kolik pajduláků by vyřezal starý Skupa tady z téhle hromady lípy na otop? Takových 20 Malých princů se právě chystá ohřát sednici.

Já tady šetřím každou třískou a ty takhle :-(
V příloze posílám fotky začínám od základů pilota (začínám od podlahy) a herní plány ke Scrable a Kriskrosu, jo a také stojánku na písmenka. Na tom jednom plánku jsou popsané koeficienty násobění slov a písmen a na tom druhém počet písmenek a jejich bodové hodnocení.

Mobiliář pro Karkulku a další. Ke špalkům lípy jsem přihodil do kufru Picanta kus vysušené jabloně a ještě se s Tebou rozdělím o poslední kus Buxusu z Provence. Postačí na pěkně velkou hlavu. To nazelenalé dřevo je ale hřích barvit. Až do takového dřeva řízneš, pojedeš hnedka na jih Francie. Tohle jsem přivezl onehdy s brachusem z Levandulových polí. Špalík cca 5cm v průměru, má malou štěrbinu po sušení, tu bych na zátylku přiznal, nebo zatmelil směsí pryskyřice a pilin z Buxusu-zimostrázu. Jirka

Já se dnes odpoledne podívám na zahradě po nějakých špalících dřeva. Mohla by tam být také jabloň nebo thuje - zerav. Před pár lety, kdy jsem pokácel starou jabloň, jsem známému věnoval asi kubík dřeva na uzení klobás. Už není ani dřevo, ani klobásy a bohužel ani Pepík (chudák si klidně umřel...) Také mám známého zahradníka Jardu Červenku, který dělá zakázkové zahrady. Možná, že by se dal k něčemu vytěžit. Třeba když likviduje staré přerostlé porosty. Včera jsme byli v Konst. Lázních ve wellness a za známými, kteří jsou tam na léčení (Jirka a Jana Plzákovi - znáš je jako fotografy z mých "60"), takže jsem vyřezával až na dobrou noc. Přesto jsem vyzkoušel dlátko-dárek a vydlabal jsem kyčelní dlaby pilota. Teď chci udělat protikusy ve stehnech a pak kolena... Až budeš přihazovat věci do auta, zkus najít tu naší modrou gelovou chladicí vložku, kterou jsme u Vás zapomněli. Dana si právě spálila ruku a ta se na to náramně hodí. Předem díky. P.

Jak jsem řekl, tak udělal: Na zahradě jsem objevil kus špalíku z meruˇky, ale byla na dešti, tak je vlhká. Uvidím, co udělá doma tak po týdnu. Jinak jsem byl nucen přerušit dlabání, poprvé jsem se při řezbařině zranil - docela hluboký rejpanec dlátem do levého palce :-( au,au,bolí,bolí...Mám dokončenou levou zadní končetinu pilota. Uvidím zda to půjde zítra...

To to je čistá rána, to se hojí rychle. Někdy. Narexem nebo tím do lina? S meruňkou nemám zkušenosti. Dělali jsme inventuru kostiček na scrabbling, Číňani mají jiné frekvence výskytu než Češi.

Ani jedním, s jiným: Mám už asi 40 let sadu čtyř dlát Hackman z Finska - úžasná ocel, když dojdou žiletky, tak se s nimi holím...šířky 6, 12, 24 a 28 mm. Příležitostně pošlu foto nebo nechám zadloubat.

Jak se hojí rána? Kytka se dnes taktéž šmikla. To se budeš vymlouvat čtrnáct dní, že nemůžeš dlabat. My jsme dnes se sousedem Bogem vyrazili před pátou do Českého Krumlova do naší největší továrny na rámy obrazů na školení jak sponkovat. Oblékli nás do svítících vest a kšiltovek a provedli celým provozem. Odvezli jsme si sponkovačku za 50 táců, 250m lišt a obdivné pohledy dělnic. Cestou domů zastávka ve vietnamské SAPA na polévku a pro 25kg jasmínové rýže. Jirka

Rána dobrá - nevymlouvám se. Dokonce jsem dřevořezbil, mám nohy i paže, které zítra přimontuji. Pak už jenom ručičky a hlavu. Takže čekám pochvalu za práci při nemocenské Před chvílí jsme se vrátili z kina. Byli jsme se známými na českém filmu "President Blaník". Je to docela kolna, dobré fóry, situační humor a hlavně unikátní neotřelá forma filmu na pomezí politické satiry, autentických situací, dokumentaristiky a komiky, ale i k zamyšlení nadsoučasností i blízkou budoucností. Sponkovačka je elektrická nebo pneumatická ? Za ty dukáty nen,í doufám, mechanická (tu mám doma já, heč).

Ahoj, kolik je u vás stupňů mrazu u nás to leze pomalu ale jistě k - 16, dnes jsem dostal dva krásné špalky jabloně od souseda, jeden je žlutý druhý hnědý, jak jsi na tom ty? V sobotu přijede na týden Terka s dvojčaty a budu pomáhat kácet jeden dub, štípat a topit. Jirka
P.S. Železného muže letos plánujeme na Hracholusky do penzionu, tak doufám že se přidáte, nebudete-li už v Britské Kolumbii u zlatokopů ve Vancouveru. Pak pojedeme do kláštera Kladrubského kolem vaší chaty.

Ahoj, u nás tak kolem -7 ráno a kolem nuly přes poledne. Já dokončuji letce, je ale zatím nahatej - bez čepice, bos. Pociťuji silně deficit kůže na helmu...Foto pošlu. Sděl termín letní akce. Petr

Kůže ze starých singlovek rukavic mám hafo. Kytka si ale včera při zástřihu jabloní zlomila dvě kůstky v kotníku a má sádru na čtyři neděle. Měla vše na další maňásky odvézt do Plzně po neděli. Ta mrcha rtuť v teploměru za oknem v podkroví v Nedvajzu se srabácky k ránu schovala do své dolní skleněné baňky a odmítla vylézt a měřit. Našel jsem pěknou fotku Tvého letce. Má výrazný špičatý frňák-pršák, jako Pinokio. Inspirace, nemáš-li ještě hotový ksichtík.
P.S.
Tvoje fota mi při stahování prosím hlásí: chyba, je někde mezi klávesnicí a monitorem.

Tak jsme byli dneska na chatě zkontrolovat majetek (OK). Na Hrachách se bruslí a je tam krásně... Pak jsme zajeli do Stříbra ke švagrům a tam jsem dostal 3 plonkové kožené rukavice, takže mám matroš na helmu pro pilota, možná i na bundu-pilotku. Mohl bys to zkusit podle téhle boží fotky.

Fotka s frňákem nedorazila...

Už je tady ! Slušný pršák.

V Květíno hrnci Papinově, předevčírem ještě plném božího boršče pomalu už probleskává dno, budu muset vyrazit do toho mrazu do Lídlu nakoupit nebo upéct chleba doma. Vůbec se mi do civilizace nechce. Na každém rohu tam na jednoho číhá milion virů a bacilů. Ten boršč byl den ode dne lepší. Dávali jsme si ho i k snídani. Jinak je tu pořád slunečno. Krásná zima. Včera jsme se sousedem uřízli pořádnou větev dubu v břehu nad cestou kolem včelína. Má v průměru asi třicet cenťáků a i v metrovkách je těžká jako cent. Mám Ti jeden špalek nechat na štípání. Jen si nejsem úplně jist, zda ho ta Tvá kára uveze. Čerstvý dub je jak eben.

Ahoj z mrazivé Plzně, je tady k -10, pod mrakem, takže lepší to přes den asi nebude. Tvoje fotka je výmluvná. Špalek uvítám, bude-li transportovatelný - ten původní na zahradě stále slouží, i když v něm teď už bydlí mravenci. Včera Dana oznámila, že v pátek nemusí do práce a že prý bychom si mohli udělat výlet do té Vaší Sibiře...Co Vy na to? Petr

Ahoj do podmračené Plzně, tady slunečno a ráno na zápraží -16,4 st C. Zima už i v kuchyni.Strašně rádi bychom Vás oba uvítali a ohřáli bychom se všichni u pálení třech hromad dubových větví po předvčerejším kácení. Malá komplikace. Kytka si zlomila v kotníku dvě kůstky při zimním zástřihu jabloní a má na čtyři týdny zatím nechodící sádru. I jen samotný převoz do Prahy by byl komplikovaný. Návštěvu bychom logisticky nezvládli. Dám vědět jak se to vyvrbí. Jirka

OK. To je samosebou velká komplikace, vím o čem je řeč, sám jsem od října řešil mojí malou tříštivou zlomeninku patního talu a do dneška to ještě není stopro... Také zima, jak už víš, není naše největší hobby. Tak se akce odkládá :-). Alespoň bude čas na obléknutí pilota, event. vymodelování jeho nosu. Také jsme vypůjčili v knihovně knížku Malý princ a po chvílích ji louskám. To abych věděl přesně co řežu. P.P.

Ahoj kolegyně (ve smyslu společných zlomenin), Tvoje líčení událostí je velmi sugestivní a dovedu se do nich vžít až do posledního chrupnutí poslední kostičky. Jestli mohu ze zkušenosti poradit, vydrž opravdu nechat nohu těch prvních 14 dní v úplném klidu bez jediného šlápnutí - vyplatí se to při následné rehabilitaci. Já jsem myslel, že to rozchodím a budiž mně omluvou, že mi zlomeninu diagnostikovali až po téměř měsíci, když stále neopadával otok a poslali mě na CT. Na sádru už bylo pozdě. A tak už od října loňského roku pajdám a furt to pobolívá. Zpětně bych raději 14 dní ležel hore kopytami a teď byl za kamzíka... Tvůj stav má ale i nějaké výhody, né? Kdy jindy by Tě někdo nosil na rukou - tak si to v rámci možností užívej. Zatím se měj: Petr

Ahoj, dnes jedna zakázka pro jednu ruku a jeden dotaz. Jaké zkušenost máš se šrouby? Kytka si má vybrat. Předem dík za radu. Jirka

Ahoj ze slunečné,leč prochlazené Plzně, už jsem s Květou mluvil a svůj názor sdělil. Přesto shrnuji, neboť co je psáno,... Pokud jí dali vybrat, svědčí to o tom, že záležitost není úplně akutní a tedy operace nezbytně nutná. Zřejmě je to alternativa ke konzervativnímu řešení. Pravděpodobně nejsou kostičky moc dislokované a mezerka není velká. V tom případě se zlomenina hojí tzv. svalkem, což je fyziologická "hmota", která nahradí kost v mezeře s téměř stejnou pevností jako samotná kost (je to v budoucnu vidět i na RTG ). Ten proces ale trvá dost dlouho a předpokládá to hlavně zpočátku nezatěžovat "spoj" a nechat to v klidu hojit. Pokud by mezera byla velká, byla by operace určitě nezbytná, hlavně pro přiblížení dislokovaných částí. A pro jejich fixaci se právě musí použít kovové dlahy spojené s kostmi šrouby. Tyto spoje se tam buď nechávají na furt nebo se po čase po zhojení kosti vyjímají. Obojí předpokládá operaci v celkové narkoze se všemi nepříjemnostmi a potenciálními riziky. Pokud bych si tedy měl vybrat já, přiklonil bych se k té konzervativní variantě - což ostatně sám právě prožívám, i když já jsem na výběr neměl. U mě na to, že je to fraktura přišli pozdě, asi po 3 týdnech, kdy na radikální řešení bylo pozdě. Také určitě záleží na úrovni ortopedie a ortopedů tam u vás. Ta je leckde různá. Jako u nás: Já např. do FN jdu jen v krajním případě. Mám kamaráda ortopeda se soukromou ordinací v Třemošné, k němuž mám důvěru a tak tam všechny známé, kamarády a rodinné příslušníky lifruji... Tak tolik zatím k dané problematice:

Tak teprve teď mám představu o velikosti vyřezávaného nábytku. Příště ale stačí přiložit třeba jen krabičku od sirek nebo pětikorunu. Nemusíš se kvůli tomu řezat do prstu :-)).

Petr

Ahoj, podle portfólka Tvých aktivit, tak Vás šacuju, vlna chřipkové epidemie zřejmě obešla obloukem, to se máte. Vyjma malé Emči všichni ležíme a ona kolem nás chudák tancuje. Letec Exupery je opět výtečné dílo, hodné mistra řezbářského. Těšíme se na tu jeho kuklu. Taška s dřevěnými špalky je již v Praze dole v kufru Kia. I s tím gelovými modrým nesmyslem. Pozdravuj, Jirka

Ahoj náčelníku Mlčící Býku, pustil jsem se do výroby brousícího přípravku, neboť mně přijde užitečný a vtipný. V této souvislosti mám dotaz: Jaké máš brusné kameny (hrubost brusiva, rozměry) a kde je nakupuješ? U nás v M.A.T. mají jen jeden druh od Narexu bez udání hrubosti a pak už jen břidlici na obtahování... Také jsem shlédnul pár videí na You Tube o broušení, potažmo o nožích - uvažuji o koupi nože RUIKE F 118 G, na který jsou dobré recenze. Jaký je Tvůj názor? Včera jsem v Lidlu koupil digitální úhloměr. Jestli ho nemáš, spěchej si ho opatřit. Jde o slušný měřák, snad vyrobený v SRN, jehož provedení a přesnost mě příjemně překvapilo. Na příští týden je avizovaná v Lidlu pásová pila (asi dvě varianty podle letáku). Co si myslíš o ní/nich? Taky jsem Ti přes WhatsApp poslal fotku letce v negližé... Co je u Vás nového? Jak se Květa rozhodla s nohou? Jak Vám dupou dvojčata? Už máte psa? Nevrátil se kocour Picmaus?..... Petr

Tak tu pásovku bych Ti vřele doporučil, i když to je jen takové tintítko na lipové. Mám dodavatele na kalené pásy, na moji celkem velkou 133.- Kč. Nestojí to zato ani ostřit. Ten úhloměr používám již rok, spokojenost. Nůž RUIKE F 118 G má zřejmě dobrý matroš ale na řezbu je moc dlouhý. Nešetři, pořádný od firmy HELLE se středním plátem z tvrdokovu vyjde asi na dvojnásobek, želízko asi 45mm. Jako vodní brusku bych doporučil něco jako TORMEK T-4 ale od Scheppart s precizním nastavením úhlu ale za polovinu. Brusne kameny do ní přijdou věru na dva táci. Nestojí to zato se s tím bastlit. Budešli ale vyrábět ten baznek, najdu tam bílý arkansaský obtahovací kamen na skalpely.

Odkaz na oční kliniku pro loutky. Je třeba jen vyšpekulovat, jak je odtud co nejlevněji dostat...

Heureka. Hlásím konec akce "ožužlané kolečko" u brusky. Od Terezky jsem převzal lipové dřevo, ale myslím, že na něj dojde až za příštích dlouhých zimních večerů... Začíná sezona zahradní, chatová, dovolenková a jiná... Alespoň dostatečně proschne a doufám, že moc nepopraská. Petr

Na cestu domů vyfasovala Terka koláč z „marmite“, což je pro nezasvěcené nahnědlý blaf britské provenience zvaný nadneseně pomazánka. Je to vlastně odpad při vaření kvasnicového extraktu, vzniklý při vaření piva. Lepkavá hmota s velmi zvláštní chutí, která rozděluje strávníky na dva nesmiřitelné tábory. Slogan společnosti vyrábějící Marmite zní: "Buď to miluješ, nebo nenávidíš". Marmite se vyrábí i na Novém Zélandu, zde však má mírně odlišnou místní recepturu. Na tu však Novozélanďané nedají dopustit a když v roce 2012 jediná novozélandská továrna na Marmite zavřela kvůli opravám, vypukla panika, lidé začali skupovat balení Marmite. Místní média pak krizi překřtila na "Marmageddon." Odtud byl recept paní domu zřejmě importován. Ale jistě to nevíme. Terkulce bylo prý žinantní se optat.

Ahoj, právě dojídám to boží turecký Patates Patlicani Pilaf od Dany. V kávovaru jsme nechali dvojitou kapsli a tak je kafe dost silné. Jdu na včely. Jirka

P. S.: Pupeny na broskvičce ještě nerůžovějí. Střižba se odkládá.

Taky jsme to dojedli k večeři + zbytek nádivky a zbytek mazance, zapito pivem a mlékem (tak jsem zvědav na následky). Dnes jsem zprovoznil moji novou brusku Sheppach - je opravdu menší: motor má 120 W a průměr brusného kotouče 200 mm. S dokoupeným přípravkem na broušení nožů funguje excelentně. Na koženém kotouči jsem pak nože vyleštil,...a opravdu teď holí. Odpoledne jsem usilovně pracoval na zahradě a stihnul jsem toho docela dost: zprovoznil jsem čerpadlo ve studni, navozil 6 koleček kompostu do skleníku, zaryl ho do stávající půdy, celou zahradu zvertikutoval a ještě stačil přijmout návštěvu (Péťa s tou jeho brusinkou). Tak jsem v šest dorazil domů a po sprše a večeři sedím v pyžamu u televize a brzo asi usnu. Jo, taky jsem v knihovně vypůjčil dvě knihy od Davida Mitchie: Kouzelník ze Lhasy a Pospěš si a medituj. Ten Pes Jejího Veličenstva a Dalajlámova kočka jsou rozpůjčené. Tak zatím přelousknu ty první dvě. Teď budeme s Péťou přezouvat na letňáky, což mě extra nebaví, ale nedá se nic dělat. Tak pozdravuj v Nedvězí.

P. S.: Jak se jmenuje ta osada s tou novou roubenkou, jak jsme tam byly naposledy na návštěvě u koní? P.

Předváděčka Tvého brousícího aparátu u sousedů vzbudila velké ovace a vyfasoval jsem za ní oběd. Jirka

Možná Tě bude zajímat, jakej jsi udělal dobrej kauf...

Ahoj do rodné Plzně, neskolila tě jarní viróza? Dík za recenzi. Už jsem ji shlédl před nákupem. Pupeny na broskvoni nejsou ještě dosti růžové pro sestřih. Postřik proti kadeřavosti zakoupen. Návod příliš odborný. Stříkací nádoba mrazem roztrhána. Od sousedů zapůjčeny další dvě soupravy, taktéž nefunkční. Snažím se nad divadlo vyřezat vývěsní tabuli ve tvaru koňské hlavy ze dřeva jabloňového. A dvě židle pro malé diváky taktéž s tlustého kmene jabloně. Pro dospěláky nemám dost tlustý kmen. Práce na scénáři Malého prince nepokročily ani o píď. Jde mi spíš práce rukama. Jirka

Ahoj z Plzně, ty návody k postřikům jsou dost nepřehledné, ale moc to neřeším, koncentrace je důležitá tak z 50%, důležitější je, aby postřik stačil po aplikaci zaschnout a nesmyl ho déšť. A také je dobré to raději dvakrát i třikrát zopakovat... Stříkací nádobu jsem právě o minulém víkendu elegantně vyřešil: Koupil jsem 7 litrovou nádobku, kterou jsem opatřil automobilovým ventilkem tak, abych nemusel pumpovat ručně (to je to nejhorší při stříkání stromů). Použil jsem starý ventilek z mluvicí Laguny, a starý kompresor z garáže (k Vánocům jsem od Péti dostal nový - už se nemohl dívat na to, že čekal půl hodiny na natlakování a stejně se nedočkal), který na nafoukání postřikovače bohatě stačí. Stromy (a také keře, hlavně angrešt a rybízy, které také trpí houbovými chorobami, mezi nimiž je právě kadeřavost) jsem chtěl stříkat dneska, ale tady dopoledne poprchává. Tak uvidím odpoledne nebo to nechám na zítra. Včera jsem také nabrousil novým přípravkem jednu sadu dlát, a protože byla po zimě na zahradě pěkně orezlá (doslova kvetla, ale nakonec vždyť je ale jaro, že?), obrousil jsem je celé elektrickou pásovou bruskou a teď jsou prakticky nová!!! Začal jsem dělat na kožených obtahovačích ostří z té Tvojí kůže - teda asi není z Tebe, i když vypadá dost tlustá :-). Včera jsem udělal bukové podložky, večer je nastříkal bezbarvým lakem a teď máčím kůže před jejich napnutím. O výsledku podám report. Na víc zatím nemám čas. V sobotu jsme se byli podívat na chatě. Zimu přežila dobře, ale už je už začít makat tam... Petr

Hlásím ostřihanou broskvičku a postříkanou proti kadeřavosti. U nás už vykvetla, tak jen aby nepřišly mrazy. Už dva roky po sobě jsme neměli ani kus. Proti kadeřavosti jsem postříkal i rybízy (červené i černé), protože loni se kroutily listy i na nich. Mám hotové obtahovací kůže, tak až se to bude hodit, máš jednu u mě. Odpoledne jedu na chatu s Péťou zprovoznit pumpu, vynést lodě z kolny a vůbec zahájit sezonu. Jo, a v neděli jsme s Péťou provedli vyhlídkový let nad Nepomuk zamávat příbuzným...P.

Ahoj, ten Tvůj baznek na ostření nožů tady obdivoval Bouzek a celé údolí. Jsi slavnější než redaktor Kmenta kterého jsme ve čtvrtek pozvali do Květíno knihy Na křižovatce. Jirka
P.S. Vyřezán trůn pro dvojčata a koňská hlava, jako vývěsní štít na divadlo.

Jsi Skupův pohrobek ... Včera jsme byli na chatě, naostřil jsem místní nože, pokecal s místním truhlářem, který dělá úžasné věci z masivu (ne umělecké, ale okna, dveře, obložení,apod.). Chtěl mě nachytat na správném ostření hoblíkového železa, ale narazil; chytal jsem se: věděl jsem dokonce i vzdálenost klopáku od ostří hoblíku (vysvětlím později). Tak jsem v jeho očích trochu popoprostl. Mám také pro Tebe jeden speciální úkol: Na zahradě při přehazování kompostu jsem po dvou letech kompostování objevil malý kuchaňský nožík ještě po mojí mámě se dřevěnou rukojetí. Ta utrpěla značné škody a potřebuji vyrobit novou - úkol jako stvořený pro Tebe. Železná část už je očištěná a naostřená, původní rukojeť opatrně sejmutá a k dispozici jako vzor tvaru. Odpoledne jdeme na zahradu a čeká mě roubobání jabloní. Sehnal jsem rouby Ida Red. Chybí mi ale lýko, musím ho něčím nahradit... P.

TomTom z Nedvajzu...
Ahoj, střenku Ti samozřejmě vyřežu, želízko si můžeme předat na Železném muži. Tady od rána leje, v kamnech, po čtrnácti dnech jara, opět příjemně praská, jdu nastartovat motorovou pilu a dokončit, nebo spíše pokračovat na divácké sesli-lóži pro dvojčata. Mají jedno proutěné křesílko, ze kterého se dívají a pořád se o ně rvou. Podobné na blešáku v Tuháni ze zakopce jsme s Kytkou už neobjevili, tak nezbylo než, namíchat benzín s tím nejlepším motorovým růžovým olejem od Stihlů, porazit jednu dutou jabloň u sousedů a řezat, řezat. Chtěl bych to stihnout, než vyrostou. Naštěstí odjela moje Kytka včera hlídat na Žižkov. Tu hromadu hoblin a třísek uprostřed kuchyně by chudák asi nevydejchala. Alespoň mi to přiměje do pátku pořádně vyšůrovat. Zatím jsem si stihnul alespoň proříznout jen nehet palce, naštěstí na levé pazouře. Jirka
P.S.
Podědili jsme postarší ale asi fungl nepoužitou navigaci TomTom, bez krabice, bez SW, ještě s fólií na display. Kouká z toho jen USB kablík a snímač otisku prstu. A stěžuje si mrcha, že nebyla 41 měsíců aktualizována. Jak jí mám pomoc? Foto pošlu z iPadu. Možná, že máš podobnou. Chce to asi tvrdý RESET aby jí uspokojil i můj otisk prstu ale má jen tlačítko ON/OFF a dotykovou obrazovku. Předem dík za radu Sherlocku Holmesi.

Už dorazilo jaro do Vašeho Horákova? Teda jestli je broskev zralá na řez a postřik? U nás doma začíná zakořeňovat pomlázka. Zasadím jí na zahradu nebo na chatu. Nevíš, co je to za keř, ze kterého jsme proutky řezali?

Broskev přeskočila fázi růžových pupenů a už má zaděláno na listy. Zástřih proveden podle Tvých rad. Postřik odložen na příští jaro, i když soused donesl obrovský padesátilitrový postřikovací aparát na deratizaci. Název dekorativního keře na pomlázky vypadl z mého šedivého kokosu. Kytka si ho ale určitě pamatuje.

Lenošení? ... Ahoj z Plzně, nějak postrádám report message o činnosti důchodce z Ráje českého. Lenošíš nebo naopak pro samou práci nemáš čas napsat? Já jsem včera s truhlářem osadil dveře mezi obývákem na chatě a budoucí koupelnou. Byl to porod, chata je křivá neuvěřitelně a tak všechny osazovací teorie padly a nastoupil kompromis... Teď tam budu řešit podlahu a pak rozvody vody a sanity. V pátek jsme byli v Němcích, u Conrada v Hirschau,v Metru v Regensburgu a ve šroubkařství (úžasný výběr) ve Schwandorfu. Takový nakupovací výlet. Při té příležitosti vyzkoušena nová Octavia na německé dálnici: 190 km/h a ještě tam byla rezerva. Maximálku mně zatrhla Dana, prý chce ještě chvíli žít... Tak, a teď jsi na řadě Ty. Petr

Ahoj dědo hlídací, z fotky je vidět, že máš vyloženě pozitivní vliv na vývoj potomstva... Jinak Ti k dnešnímu svátku přeji všechno nej, hlavně hodně šroubků a matiček, bzučicích včel, lipových špalíčků atd., atd....Společné zapití odkládáme na naše příští setkání. Petr :-)

Ahoj do Plzně,
na jakých projektech oba pracujete? Co oslavy osvobození Plzně? Donaldovo jednostranné odstoupení od smlouvy s Iránem se prý dotklo i subdodavatelů z Borských polí, nepocítí to i firma, u které je Péťa? Tak dost výslechu.
Včera vydlabán polotovar pátého trůnu. Jako kout železo dokud je žhavé, nutno jabloň zpracovat dokud neztvrdne na kámen. Co kus to originál. Z toho dvě divácké haprťačky do divadla pro dvojčata k třetím narozkám jsou téměř hotovy, až na koňské žíně do podprdelníku a dosušení. Mirka vzdoruje a nechce Karmen ufiknout ocas a schovává mi jen, co vyhřebelcuje. Emička bude dřepět na vstupní gotické bráně hradu Šípkové Růženy obtočené vyřezanými popínavými růžemi. Tomíkův nesou tři postavičky hrůzostrašných zubatých ochránců jeho i ségřino osoby, okopčených podle afrických pajduláků dovezených z Marocké Sahary. Doufám, že se jich nebude bát. V tomto ohledu je dost poseroutka. V noci mi napadlo sušit ve skleníku. Vlhkost tam během dne spadne od 100 k 26% a teplota narůstá od 4 k 48st C. Nechci se chlubit, znáš mě, ale kus od kusu se zdokonaluji. Včera u prozatím posledního špalku mi vykopla ta nejtěžší motorová Stihlka a lišta její s roztočeným řetězem prolétla těsně kolem hlavy, a řekl jsem si na nějakou dobu, dost bylo toho blaha.
A nejde to dál do nekonečna oddalovat. Prostě to na jednoho přijde. Když si toho kterého dne zrovínka umane, že jako právě dozrál čas na řezbu takového afrického trůnu. Musí nejprve zajít za nejbližším sousedem Krupajzníkem a škemrat, by mu nenahodil Stihlku. Když už ta naskočí a krapet se ohřeje, tak to zvládne sám. On má soused o pěknejch pár křížků na hrbu víc, ale má ještě pořád větší páru, prostě magy v prackách. Předem ale nutno ještě vytáhnout ze štrozoku, to jest z hromady pilin, jabloňovej nebo třešňovej špalek, ještě ne moc na kámen ztvrdlej ztrátou mízy své. Nejlépe tedy syrovej. Vyřezat nahrubo ho musí na jeden zátah, nebo se bude muset znovu ponižovat, doprošovat a vychlemstat další kafe a to nedělá tělesný schránce a hlavně jejím vnitřnostem moc dobře. Takže ta Stihlka ho vlastně honí jako nadmutou kozu. Jemné partie pígluje už jen dlátem, elektrikou, malou řetězovkou a rozbrušovačkou s takovým rašplovým kotoučem od Číňanů. Díry se pěkně pěkně vypulírujou úzkým proužkem smirkovýho papíru. Vlastní patent jeho. Větší plochy střepem skla, jako to dělal jeho děd Václav.
Jirka
P.S.
Zítra si jedeme pro kotě, ryšavého kocoura.

Ahoj z Plzně! Tak odzadu: -Ryšáka určitě budu závidět, i když pesana bych měl raději. -Motorovka u hlavy - husí kůže všude!!! Také jsem s ní poslední době dělal a nikdy z ní nemám dobrý pocit, i když má rychlobrzdu... -Vyřezávání chválím a trochu závidím. Já dělám se dřevem, byť stavebním: zadlabal jsem šest 10x10 cm trámů-polštářů do konstrukce kolny na chatě a použil při tom čerstvě naostřená dláta (radost dělat, kdybych u toho nemusel klečet, sice mám z Lidla nákolenky gelové, leč dvakrát zapomenuté v garáži, takže kolena krvavá...:-) ). Na chatu jezdím i ve všední den dělat a potřeboval bych někoho k ruce. Sám sice OSD desku unesu, ale při jejích rozměrech 2,5 x 06 m se s ní blbě manipuluje, zvlášť uvnitř místnosti. -Oslavy osvobození jsme nějak vynechali - davy nemusím a atrapy Amíků mně přijdou trochu dětinské. To se raději dívám na M.A.S.H. v TV. To je alespoň vtipné. 8. 5. jsme byli na výletě se špitálem v Linzu (ten jsme neznali) a docela se to vyvedlo - taky jsem si odpočinul od práce. Do té chodí Dana denně, má nějakou hoňku a moc nestíhá. -Donald se nás zatím nedotknul a snad ani Péťovo firmy (tedy ještě není úplně jeho...). Ten se intenzivně učí na zkoušky na obchodního pilota. Jezdí do Prahy na přednášky a zkoušky, létá povinné lety - naposledy o víkendu dlouhý navigační let Plzeň - Salzburg - Hradec Králové - Plzeň, noční let, atp. Vždycky nám to řekne až ex post, takže se moc nehroutíme... -Za chvíli si jedu pro nové brýle - multifokály, bratru za víc než 20 litrů, takže až se otočím v Plzni na plzeňské věži na severovýchod, budou mě zdravit lidi až v Semilech, potažmo v Nedvězí. Jo, a také jsem u Lidla koupil tu ponornou ruční cirkulárku, protože potřebuji na chatě podříznout nějaká prkna na fasádě, kam se s ničím jiným nedostanu (hodila by se bývala byla ta Tvoje akumulátorová řetězovka...) Po obědě ve FN Lochotín opět vyrazím na chatu. O víkendu tam jedeme i s noclehem a zatopením v krbových kamnech :-) Petr

Zdar Skupovo pohrobku :-) Výtvor hodný afrického šamana (nebo kdo to tam vyřezává). Vypadá to, že na slavnostním otevření PPNLDJP - " Prvního Pražského Národního Loutkového Divadla JP (Jiřího Paichla)" bude narváno a všichni budou sedět v lóži v první řadě. To budou mít ale vnoučata hezké vzpomínky na dědečka, babičku a strejdu (to myslím sebe).

Ahoj do Plzně, jak je u Vás, co haxna? Tady se připravuje stavba velkého dětského centra. Včera přivezli z Marimexu třímetrovou klouzačkou, již podruhé, první byla na dvou místech prasklá. Náklaďák se na naší úzké asfaltce nemohl otočit, ani na konci na křižovatce u Boga. Konstrukce bude z tenkých dubových kmenů. Horolezecká stěna, provazový žebřík ze sisálu. Vše postaveno na pozinkovaných patkách, podlaha z kačírku. Houpačka z dubového kmene. Krokodýl dvě tlamy na pružině od náklaďáku. Na hoblovce jsem si uřízl bříška dvou prstů a práce se zpomalila. Nejhorší že se nedostanu přes otisk prstu do IBM. A heslo už jsem dávno zapomněl. Tak všechno diktuju do iPadu. Máme nového kocourka Eduarda II. ale to jsem ti už psal. Na louce za chalupou máme 3 ovce. Děti jsou z obého úplně na větvi. Bokotíci jsou na dva měsíce s karavanem na Korsice a Sardinii, tak nemám kam chodit na kafe. Bogo si tam odtud oskočil ještě na 14 dní do Tibetu a každý den telefonuje. Chtějí s kamarádem udělat trek kolem jedné 7 tisícovky. Minulý víkend jsme měli soustředění od techniky po 42 letech v penzionu u Berounky a byla to dobrá pařba až do ranního kuropění. Tisíce historek. Noc předtím jsme spali s Kytkou u naší kámošky z Francie která kousek odtamtud koupila statek Břasy. Obalovala květy akátů v těstíčku a nebylo to špatný. Dělá pravidelně workshopy pro francouzké studenti z keramiky a řezby motorovými pilami do dřeva. Až moc brzy ráno odjížděla napěchovaným Tranzitem za svými galeristy do Holandska a následně za rodinou do Francie. Pomalu pokračuje finišování 7. afrického trůnu. Jinak jsem línej jako starej vandrák. Jirka

Ahoj ze z Plzně (to tady nikdo neříká, tak aby Pražácí maj radost!), Co to vyvádíš s těma strojema? Oudy budeš ještě potřebovat, tak si na ně dávej bacha! Máš to na pravé nebo na levé ruce? Chtělo by se mně vtipně podotknout, že určitě na levé, neboť z výsledku vyplývá, že jsou levé obě, ale byl by to značně černý humor, tak na to zapomeň... Kde že bude to dětské centrum umístěné? U Vaší chalupy? Z dopisu jsem dovodil, že tam máte vnoučata. Tak si je užívejte! V pátek jsem byl také na setkání spolužáků, ale z průmyslovky. Máme to už opakovaně v minipivovaru Purkmistr, který je v Černicích na návsi a která spoluvlastní jeden náš spolužák. Také byla pohoda. Na chatě jsem dodělal podlahu v kolně-koupelně a mám objednaného linaře na celoplošné nalepení lina. Navozil jsem také čedičovou vatu na zateplení stropu a stěn a o víkendu ji začnu aplikovat. To potom celé zakryju paronepropustnou folií a na to přijde sádrokarton. Před tím ale ještě musím udělat rozvody vody. Materiál na všechno, kromě desek sádrokartonu, už mám a za poslední týden jsem nechal v krámech nehorázné částky dukátů... Asi budu mít nejluxusnější a nejdražší kolnu ve střední Evropě! Pozdrav flóře (Kytka) i fauně (příbuzní a kocour)! Petr

Ahoj z Plzně, samozřejmě pochvala za řezbářskou aktivitu. Ale z aktuálnějšího soudku: Jaký máte, kromě oficiálního, program na víkend? My se oficiálního programu (cykloturistiky) nezúčastníme, ale určitě se některých bodů programu rádi zúčastníme. V kostce, co budeme dělat, kdy a kde: Já pojedu zítra po obědě na chatu pracovat na "kolně". Budu tam tak do 18:00 hod., pak pojedu domů (chata je momentálně nezpůsobilá k nocování - je bez vody...) V sobotu ráno tam pojedeme s Danou znovu, já pracovat, Dana odpočívat a radit v oboru stavitelství, instalatérství, natěračství a dalších odborností. K večeru bychom se přijeli podívat k penzionu U Vlčků pozdravit známé a kamarády. Vrátili bychom se přespat na naší chatu a pokračovali bychom v předchozí činnosti až do nedělního podvečera. Budeme moc rádi, když se nám podaří zkoordinovat setkání i mimo oficiální program Vaší akce. Já se rád pochlubím mým dílem, rádi Vás uvidíme na chatě nebo kdekoliv jinde. Ozvěte se. Petr a Dana Populovi

Ahoj, kolem Vaší chajdy bychom mohli projíždět chvilku po jedenácté, nebude-li ovšem Dalibor zdržovat start hromadnými selfíčky. Dovolil bych si, s Vaším laskavým dovolením, odklonit část pelotonu, ne více než sto cyklistů, převážně znalců vesnické architektury, k Vám. Zbytek pak hravě doženeme, neb budou bloudit, beze mne jako vůdce, ve Vašich hvozdech. Trasa pokračuje ve stopách Karlíka otce národa, přes Kladrubský klášter až do Lionu. Ti příliš nadupaní a bez zájmu o stavitelství tam posečkají u kapouna na víně. Eda a Jirka

Ahoj Jirko, díky za příjemné setkání s Vámi v uplynulém víkendu. Bylo milé a spontánní. Škoda, že naše pracovní vytížení při budování chaty a také neutěšená fyzická kondice nám neumožnila zúčastnit se sportovní části byť pro batolata... Snad i proto jsme se nehlásili předem a tudíž neposlali startovné. Po příjezdu do penzionu u Vlčků nás ale Dalibor nekompromisně nadirigoval do Dětského koutku "na buřty" a tak jsme neodolali (byli výborné). Proto vznáším dotaz, hlavně asi na Květu - hlavní organizátorku, kolik dukátů a kam poslat coby náhradu startovného. Obratem uhradíme. Dalších ročníků se už pokusíme zúčastnit jako řádní účastníci v nějaké vhodné kategorii, např. méně pohybliví, dýchaviční důchodci, nad 100 kg a 15 dioptrií..., pokud možno na elektrokolech. Navrhujeme hornatější terén, Třeboňsko nebo Polabí po směru toku Labe. Petr a Dana

Ahoj věční pracanti, na přípravě jste se participovali chlebíčky a bublaninou, kterou ta banda závoďácká ignorovala, neznajíce Daníno umění kulinářské. Dobře jim tak, zbyl tam po mě stejně jen jeden kousek a napříště žádné takové překvapení už dělat nebudeme. Příště musíte jet, byla to jedna z nejhezčích tras, co jsme za posledních 30 let absolvovali. Kolem sedmipatrových štol na stříbro a olovo. Kladrubský Klášter s borůvkovým pivkem je bombastický. Jedna spadlá občanka a 500 € ka pod hradby nás trochu zdržela. Ale jinak to bylo téměř přímá cesta necesta převážně lesem. Elektrobikes jsou dnes někde úplně jinde. Daliborova ségra, která to s námi projela celé, měla stroj s dojezdem 130 kilometrů, a i v náročném terénu ji zbylo ještě 8 čárek z 10, při mírné asistenci. Několikrát jsme museli stroje přenášet přes rozbahněnou cestu, tam váha elektrokola byla krapátko na obtíž. Dále alejemi plnými právě dozrálých chrupek, jinak povětšinou Klondike, jak by řekl můj brachus. Jako satisfakci necháte postavit jeden smírčí kámen, o kterých nám vyprávěl Vašek a potkali jsme jich šest, po těch co taky nejeli. Z odvrácené strany byl vždy vytesán nástroj, kterým svůj hrdelní zločin provedli. Sekyra, nůž, co bylo právě po ruce. Samozvaní vůdcové se při návratu z kláštera, vesměs byli toť mistři improvizace, předháněli v umění tomto. Tu a tam sic tolerovali nesmělé jiskřičky demokracie při hlasování na četných křižovatkách pěšin lesních, ale jinak vyžadovali tvrdou disciplinu. A to vše při přísném zákazu pomůcek navigačních všeho druhu, tolerován byl jen kotouč sluneční, lišejník a lavory antén satelitních na myslivnách. Z lesních hvozdů jsme se, přiznejme si to, prach sprostou náhodou, vynořili v Únešově, těsně u cílové pásky.
A dětská odrážedlová trasa nepálčat, sponzorovaná firmou First Bike, vedla těmi nejprašnějšími cestami pro posílení, beztak již dost silného systému imunitního a byla prý ještě hezčí. A ještě náročnější. Dne následného krátký přesun, věčně brblajícího osazenstva přes několik kaňonů, na start plaveckého závodu s otočkou u zelené bójky pod okny dvojčat, bedlivě kontrolovanou těmito. Tomáš přivezl jejich loď s proraženým kýlem jako doprovodné plavidlo pro plavce, kteří ji měli zachraňovat. Do Nedvajzu jsme dorazili až hodinu po půlnoci. Jen to zase nestihneme asi dospat. Ve středu nás čekají s Kytkou pod Dachsteinem. Jirka

Za groš kudla
Je to krásně subtilní želízko. Po několika pokusech s dubem a se švestkou, padla volba nakonec na jabloň. Elektrikářům spadly dráty při bouřce, tak je dost Cu drátu i na štefty. Zbývá rozklepat nýtky a vyšůrovat dřevo propolisem. Musíš ale na něj dávat bacha je to jemná prácička. Prckové mi dali na chvíli volno.

11.7.2018 Ahoj z Canada, Alberta, Town of Canmore!
Nožík vypadá krásně, ale na místní medvědy (zatím jsme viděli jen samé vycpané) asi slabý...
Máme za sebou 5. den putování a zatím je vše OK. Z Vancouveru do Vancouveru asi 4 000 km okruh národními parky a městy a městečky...Už máme za sebou přes 1 000 km. Po návratu podáme podrobnější report, včetně obrazové dokumentace.
Pozdrav domů všem posílají
Petr a Dana

Ahoj za velkou louži,
očekáván není report ale raport ve formě deníku, který bude vyvěšen na našem cestovatelském webu. Ve formě Čapkových cestopisů. Ne kolik stál burger ale dojmologie. Už se všichni těšíme. Stále zdrhajíci cestovatel Eda, dvojčata a na zápraží dřepící Jirka

Hallo už z Plzně! Se zpožděním, ale přece, hlásíme návrat z daleké Kanady. Po návratu byla u nás neobvykle dlouhá aklimatizace, která trvala skoro týden... Následovaly rodinné události typu vystěhování stávajících nájemníků a nastěhování synka do bytu, ale také smutnějších událostí typu pohřbu tety (ne té naší chatové, ale Daníno ze Stříbra +93- hezký věk). Do toho práce na kolně chatové, vylepšené letošním letním počasím. Tak tolik na mojí omluvu, že jsem se neozval dříve. Zítra jedeme opět na chatu - tam je to ještě trochu k životu, přestože voda v přehradě je pomalu nepoužitelná. Budeme tam do soboty, kdy se chystáme do Prahy (neprotnou se tam čirou náhodou naše cesty?). A co podnikáte Vy? Co je nového? Petr a Dana

Ahoj cestovatelé, mám tu dvojčata a to je na plný úvazek. K tomu se mi provalila kýla a pod kudlu jdu v Jilemnici 12.září. na 4 dny. Prahou jen projíždíme 20. a 31.8. Jinak z novinek. Pořídil jsem elektro koloběžku a dva dny se tady po okolí proháněl. Dobrý adrenalin. Ta kýla je malá splátka za tu slast. E-ABS na předním kole, tempovat, papírový dojezd 30 kilometrů, ve skutečnosti 33 po našich kopcích. Vše ovládáno z iPhonu na řídítkách. Rekuperace opravdu funguje. Pak odešlo ložisko v předním kole a vrátili mi peníze, protože Číňan není schopen dodat náhradní díly do jednoho měsíce. A kromě Edy tu máme další 3 kočky včetně dvou měsíčních koťat. Dnes jsme se učili dojit krávu, i s dětmi. Mě to šlo nejhůře. Ema, Tom, Eda a Jirka.

Ahoj do rodné Plzně, co nového budujete?
U nás se nedalo pro avizovaný déšť na YR vjet do brambor a tak konečně nám sedlák Honzík Vedralů oplatil prezentem, který se nedal odmítnout, za výpomoc při několik let táhnoucím se handrkování s ČEZem o refundaci a vymámení půl melounu na skoro nový italský traktor, za přeložku sousedovo přípojky VN k jeho nové vodní elektrárně, přes velkostatkářovu louku. Honza přitáhl za novým traktorem valník nádhernejch placáků a do vingle vytesanejch metrákovejch schodnic z šutru červenýho, v kraji tom známém coby Bělohradský, pocházejícího až z druhohor, co byl původně žlutý. V třetihorách jím prošlo čedičové magma, se kterým se do něho dostalo i železo, které napomohlo vzniku jeho červeno-růžovo-fialové kresbě a karmínovému nádechu základu. Těch šutráků, co Karlík Janatů vytahal z chladírny mléka ve sklepení pod statkem. Cestou k nám, jeho mladej brigádník omylem jen tak zavadil o malou páčku hydrauliky, co zdvíhá zadní sud balastu a chudák řádně zrakvil fortelnou oj návěsu. Z toho všeho jednou vzejde karmínové obložení našeho profláknutýho zápraží a možná zbude alespoň na dva schody za včelínem. Můj fotřík to shora dozajista s potěchou sleduje, neb šutry byla dycinky jeho osudová vášeň. Jedouc od pacoše po nějaké opuštěné polní cestě, nenechal jedinej na pokoji. Hnedka jej šíboval do malého kufru škoďárny, větší na podlážku spolujezdce. A to je dědičný. Jirka

Tak to nám budeš muset vyprávět ještě jednou, to se všem líbí...(Na samotě u lesa - historka pana otce).

3. 10. 2018 Ahoj do Skupova města,
nezahálí čirou náhodou tvoje krásná dláta, řezbáři maňáskový. Venku už nemáš určitě do čeho píchnout, neb je už zima. Prohnutého konaného V krasavce jsem objevil u jedné ostravské firmy, budu objednávat asi ještě jedno půlkulaté, nemám ti ho také koupit? Cena podezřele nízká, šest eurovočí, asi určeno primárně pro linoryt, ale ocel se zdá dobrá, kocour Eda

Ahoj ze z Plzně (jakxe tady všeobecně neřiká), zrovna se nenudím, neboť se věnuji správcovství garáží a zahrady. V garážích jsem dělal eletrorevizi rozvodů i hromosvodu a teď se odstraňují zjištěné závady svépomocí i s pomocí externích firem na které musím bdělým okem revizáka dohlížet. Na zahradě dělám správce rozvodné sítě a právě vyúčtovávám uplynulé období, což obnáší odečty asi 30 podružných elektroměrů, výpočet spotřeb, ztrát, režie, apod. a vypracování info pro uživatele, atd. Navíc tady začala houbová sezona, už jsem byl 2x a zítra se se švagrem chystáme zase. Dana umí skvostnou houbovku, tak se snažím něco najít. Na řezbařinu se chystám, až zazimuji chatu, tam se chystáme o víkendu. Mám skoro hotovo, teď vybavuji dílničku. Už tam mám mini ponk se svěrákem YORK 125... O státním svátku 28.9. jsme byli v Němcích a tam jsem v OBI koupil nářaďovou stěnu na vercajk a šuplíčky, docela hezká jen za 15 vočí evropských. Foto dodám, až to nainstaluji. Dlát mám, myslím dost, a taky jsem včera objednal v e-shopu Lidl věci za víc než 6 000 vočí českých: Teleskopickou řetězovku akumulátorovou a stejný křovinořez - to užiju na chatě i na zahradě. Takže díky za nabídku, zatím mám čím dloubat do dřeva... Ještě u nás máš dárek z kanadských lesů, tak se příležitostně zastav... Co zdraví? Už se Ti zahojilo štepování?
Petr

Já šlechtic z Nemanic, parkujíc jen tak na ulici, nemaje garáže, kterážto by mně nutila správcovat, mohl jsem již vyzkoušet nové dláto na špalíku lipovém. Nevím, kde je psisko zakopáno, ale začnu vždy prince s ksichtem dobromyslným a vyleze z toho černokněžník s ostře řezanými rysy. Je to někde hodně hluboko ve mně a takhle to dycinky vypluje na světlo boží. Zajdu raději za pane Freudem, až budu ve Vídni, kocour Eda.

Ahoj, ještě by se to dalo vydávat za pomůcku antropologů jako vzor pastevce mongolského - lehce zapšklého. Také Maoři na Novém Zélandu takto vypadají. Mně dneska dorazila zásilka z e-shopu Lidl a tak jsem chudší o dukáty, ale bohatější o dva nové stroje na silných 40 V stejnosměrných. Když k tomu připočtu nedávno koupenou řetězovku, tak mám už 3 kousky z této napěťové řady. Zároveň tedy mám 3 akumulátory a 3 nabíječky. Takže pravděpodobnost, že nebudu mít čím nabíjet se limitně blíží nule... Hned odpoledne jsem stroje zprovoznil a na zahradě vyzkoušel. Výkon se zdá být dostatečný, baterii jsem nestihnul vybít ani po půlhodině střihání živého plotu, protože už jsem střihal skoro u země :-) Zítra jedeme na chatu a tam vyzkouším teleskopickou řetězovku. Je to asi dobrá věc, zvlášť pro penzisty, kteří padajíce ze žebříků lámou si údy své (můj případ z loňska). Petr

Ahoj,
jak probíhají přípravy na Daníno velkou oslavu? Budeme na ni všichni myslet při druhém kole kácení dřeva na zimu, snad mírnou ale kdoví, Šošoni tahají z lesa pořádné fůry, tak se asi dívali na TV zpravodajství a my telku nemáme. Při prvním kole se nám moc nedařilo. Spadla nám koruna jednoho stromu na elektrické vedení a vytrhla jak bednu naší odbočky do chalupy, tak i rozvodnou bednu ze sloupu u silnice. Šťáva ale stále jde, takže svítíme i topíme. Na několika místech je teď kabel mezi sloupy na zemi a dvojčata přes něj musí skákat, instruováni, že se na něj nečůrá. Až přijedou ČEZáci tak je chci poprosit aby svěsili ze dvou sloupů vedení a porazím ještě další tři velké břízy. Že je to vlastně v jejich zájmu aby nemusili jezdit za měsíc znovu.
Váš kocour Eduard

Ahoj z Plzně,
přípravy na oslavu vrcholí, ale nijak to nehrotíme, bude to taková decentní rodinno-pracovní oslava, tedy pokud se Dana nerozvášní a já neopiju jako carský důstojník... Abys nemyslel, že pracujete jen Vy, my se také snažíme: Chata skoro zazimovaná, už jen chybí vypustit potrubí od čerpadla ve studni, zabezpečit lodě a uklidit venkovní zahradní nábytek do sklepa a shrabat listí, zapojit ultrzvukové elektronické plašiče myší a divočákú. Na zahradě jsem brutálně zmladil tři velké stromy, dřevo rozřezal, to tenčí rozštěpkoval a do kompostu zasilážoval. Skleník skoro připravil na jarní zprovoznění a dnes, cestou na chatu se chceme zastavit na statku Nový Dvůr, kde chovají koně, jestli by nám trochu nenakoblížkovali do toho skleníku. Není nic lepšího než dobře uleželý koňský hnůj... Minulý týden jsme byli s Danou v Praze. Chtěli jsme se podívat do nově otevřeného Národního muzea, ale byla tam fronta asi na 3 hodiny, tak jsme šli na oběd k Rozvařilům, prošli se po Staromáku a Karlovkou na Novotného lávku kouknout na Hradčana. Všude plno turistů a tak hajdy do naší rodné provinční metropole. Tak hezky pracujte, a jestli z toho Vašeho 2.kola dřevní olympiády sejde, jste zvaní na daníno oslavu, která se koná 17.11. t.r. v pivovaře Purkmistr od 18.hodin. Pozdravuj fšechny v okolí.
Petr

Ahoj z Plzně, oslava proběhla s plnou parádou, leč decentně a bez účastníků pod stolem...
Za zmínku stojí předávání dárků a kytek, kterou jsme s Péťou zrežírovali tak, aby to gradovalo. Takže jsme šli gratulovat až poslední: Spustili jsme videoprezentaci (New York z letadla, podbarvenou hudbou), jakožto připomínku na jeden z mnoha cestovatelských silných momentů. Na závěr presentace došlo na předání společného dárku ve formě dárkového poukazu na adventní návštěvu NY v termínu 13. - 18.12.2018. Překvapení náramné...A tak už týden leží Dana v průvodcích, na internetu, v mapách i na Booking.com. Je tedy duchem už zase mimo domov. Nápad s držáky je zajímavý, ale v mých minidílnách není na něj místa, a také z mých posledních instalatérských aktivit na chatě mám spoustu zbytků novoduru různých průměrů a délek, takže díky za nabídku, S ČEZ nejsou žádné žerty, ale že kácí lesy, to je pro mně novinka. Hlavně, že Vám už zase proudí proudy elektronú, zvlášť teď před zimou...
Petr

Ahoj z nového New Yorku, kde čerpáme dárek Dany, co od nás dostala k narozeninám. Jsme tady v plné sestavě, tedy i s Péťou a jeho Hankou. Chodíme po Brodway hladovi sem a tam, slyšíme z Charlestonu zvony v dálce temně znít a a tady v Brooklynu, kde bydlíme, je všude kolem černých mužů, co před lety pod bičem otrokářů žili, tady opravdu spousta... Až se příští týden vrátíme, budeme si lízat rány, pak nás dobijou Vánoce a tak asi letos budeme na konci roku rádi doma... Pozdrav všem, kočkám, kocourům i koťatům. Petr + fšichni přítomní

Msr&Mr Skopek
Snad toto přání všeho nejlepšího ku svátkům Vánočním a roku Novému zastihne Vás oba ještě ve Fredericku na břehu té krvavé řeky Potomac. Nebo tu Vaši chaloupku už stihl schroustnout nějaký termit, ač ze dřeva akátového, jemu prý nešmakujícímu sroubena jest. Možná už žijete na vejmiňku na břehu jezera Michiganského. Nic o Vás nevíme, ani Had vševěd, se kterým se právě chystáme tajně přespat v Petře v dalekém Jordánsku. Máme tu pro Vás přichystáno jmelí, úroda byla letos přebohatá a vše po jmelobraní se Slávčou Hrubyjánem a ostatními řádně propráno v knajpě U pivovaru v Boleslavi, té Staré.
kocour Eda+E&T+Kytka+Jirka

2.1.2019 Ahoj chromajzlíku, co palec?
Je u Vás také kalamita?
Tady jsme dokonalé odříznutý od světa ale svítí sluníčko, tak to ani nevadí, spíše naopak. Brambor ve sklepení ještě dost a taktéž na sedmém schodu dva zelňáky stále plné. Čekáme drobotinu a budeme jí tu mít celý týden sami. Kdy přijedete? Měl bych tu pro tebe spoustu úkolů. Seštelovat formátovací pilu, nabrousit sekyry a nože. Porazit dva stromy, Tomík se nechal slyšet, že Ti zapůjčí svojí novou Stihlku od Jesuse. Včera jsem brousil na tvém geniální bazneku jeden norský košerák, je to bomba, dík. Jak jste měli přijet, přihasil se najednou i Ruda Bouzků, chtěl Vás vidět. Tedy přesněji tvojí choť, neb ji miluje.

Kocour Eda

P.S. Přikládám foto ventilátoru na kamna honěného peltierovým článkem chlazeným přibastleným starým chladičem z PC. Účinnost chlazení se razantně zdvihla

... tak jsem nerozklíčoval první fotku v příloze: Je to buď Perpetum mobile nebo parní dron domácí...P.

Furt tápu, že by větrolet ing. Kašpara - jak jsem létal a padal? Už to mám, je to rozháněč tepla po cimře!

Tak teprve teď se mi otevřely celé zprávy od tebe s vysvětlením "vo co de na kamnech". To vysvětluje moji "natvrdlost"... Dnes je tady konečně trochu bílo a mírně pod nulou.

11.1.2019 Ahoj Jirko. Člověče ty se vůbec nehlásíš co se s tebou děje nebereš telefony Já vůbec nevím jestli nechci zapadlý sněhem někde tam v tom vašem vidlákově a vůbec nevím jestli tam není něco nového tak prosím tě se o hlas a nebo aspoň zvedni telefon tak se měj hezky a zatím ahoj. DN

Už jsem na příjmu. Včera večer jsem štípat dřevo, dneska přijedou dvojčata, budeme je tu mít celý týden aby si dosyta sněhu užila.

Ahoj reportére, Egon Ervín by z Tebe měl radost, Český svaz spisovatelů (jestli ještě vůbec existuje) by s Tebou měl problém, kam Tě literárně zařadit (já bych se přikláněl k pozdnímu literárnímu impresionismu). Číst Tvoje eseje nutí k pozornému čtení, čtení pod / nad / i mezi řádky, vyvolává asociace a někdy i dohady. Nahrazuje mně to čtení mnoha žánrů literatury, což ostatně teď moc nemohu, neboť se u mě začaly intenzivně projevovat stařecké neduhy zraku. Hned, co jsem trochu zaléčil zlomený palec na pravé noze, chtíc si ho podrobně prohlédnout, nemoci se ale k němu dík břichu přerostlému více přiblížit, zjistil jsem, že na něj ani přes nedávno draze pořízené multifokální brýle dobře nevidím! Začal jsem se tedy hypochondricky zajímat, v čem problém koroze vězí. Kancerofobií hnán dokopal jsem se k návštěvě doktorů očních, abych se dozvěděl, že k mému věku úměrně trpím zákalem šedým, na levém oku výrazným (doslova řečeno "poctivým"), k operaci zralým a vřele doporučené. Ne, že by se mi chtělo nechat se šťourat v očích, zvlášť když to obnáší ultrazvukem nebo laserem rozdrcenou vlastní, sice starou, ale furt mojí čočku a její nahrazení nějakým kusem plastu... Prý to trvá asi jen 10 minuta a nebolí to, ale copak se může něco udělat pořádně za tak krátkou dobu? To já si ani nestačím připravit vercajk k práci, natož něco pořádně udělat. Budu si to muset ještě dobře prověřit. V pátek jdu na podrobné vyšetření, kde mají změřit všechno možné v očích a domluvit případný termín. Chci to ale odložit na konec dubna nebo začátek května, protože v půli dubna máme naplánovanou cestu do Číny (a tu bych rád poznal nejen z vyprávění za zvuku bílé hůlky). Jak si u Vás užíváte zimy? Tady je to docela příjemné, když napadne sníh, tak decentně. Po roztátí se stačí voda vsáknout, což je zase pro vody spodní užitečné a taky auta nemáme přesolená. U nich je to opačně než u slanečků - nepřesolená auta déle vydrží. Na chatě jsem osadil dveřní mříž proti lapkům, dost geniálně vymyšlené, protože ani při pohledu zblízka a důkladném prozkoumání nenajdeš ani panty, ani petlici ani zámek, takže není co vysadit ani přeštípnout nebo urazit. Asi si to dám patentovat...Záludné otázka pro Tebe: V čom ďélo?
Tak to je zatím vše, zase se ozvi.
Pozdrav od všech u nás všem Vám:
Petr

út 16. 4. 2019 Wádí Rum, Měsíční údolí, 16.4.2019 Ahoj do Wádí Plzeňského, nebo už Čínského? Těžký život dobrodruha, neb on tvrdý chleba o dvou kůrkách má. Spíme na poušti s hady a ještěrkami, jíme suché placky s tím nejčernějším čajem. S Beduíny plahočíme se na velbloudech ve stopách Lawrence z Arábie, našeho Musila, mezi červenými skalisky plných dokonalých chytů, se skalními malbami vyškrábanými do kamene. Poblíž železniční stanice hluboko v jordánské poušti, kde dodnes leží zrezivělé vagony poškozené Lawrencovým dynamitem. Hnali jsme velbloudy i Rummským kaňonem, polední žár jsme strávili ve stínu nebetyčných skalních stěn Džabalu Kazali a večer se utábořili pod Džabalem Burda. Výhled z kamenného mostu na celé wádí byl dechberoucí. Ve světle zapadajícího slunce se vrcholky okolních skalisek barvily postupně do žlutooranžova, a když slunce zapadlo, zčervenaly. Občas nás nechají přespat Nomádi ve svých stanech. Prošoupali jsme už jednu pneumatiku na zapůjčeném Nissanu, až na kord. V dalším wádí byly tak horké prameny, asi 65 st.C, že řeka pod nimi nešla ani přebrodit. A Petra je prostě famózní i jako terén pro horolezce. Dvě rána, přesně před rozedněním jsme ji otevírali. Nikde ani noha. Bez problému se tam dá přespat. Chrámy a hrobky turkmenské, egyptské, řecké a hlavně římské. Kousek odtud na straně východní, za čárou jsou Saudové a na druhé za Jordánem Izraelité, kde nás křtil můj fotřík. Na severu Syřané. Pouštní hrady křižácké hlídajíc cestu do Jeruzaléma. A to jsme teprve v polovině, právě u moře Rudého plného neskutečně barevných ryb, korálů a medůz. A na wifině. Dobíječky našich nakousnutých jablek, po noci rožhaveny do běla, to aby měl pan Apple radost. Kocour Eda

Ahoj už zase z Plzně, kam jsme dorazili dnes ráno v hodině 7. ranní po deseti dnech rozrážení 1,4 miliardy Číňanů seřazených do šiků spořádaných občanů socialisticko-kapitalistické vyspělé společnosti. Zážitky zatím neutříděné, tedy nepublikovatelné na této platformě. Chystám se na lehké literární zpracování . Tady jen v kostce: Památky monumentální (šplhání po Velké čínské dechberoucí /doslova/, města ohromná, smyslově téměř neuchopitelná, lidí jako much, buzerace policejního státu nesrovnatelná ani s naší bývalou totalitou, lety letadlem dlouhé, předlouhé. Celkově jsme rádi jsme rádi, že jsme doma, odpoledne se zavřeme na naší liduprázdné zahradě a budeme objímat naše kvetoucí stromy... Až se vrátíte z Vašeho putování, hned se ozvi! Petr a Dana P.

10.září 2019 zápis z cesty za poznáním sicilské mafie, a také nějakých těch památek.

27.březen 2020 Tak jak to zvládáte, Vy tam v dáli, v naší rodné Plzni?
Před třemi nedělemi se sem do wádí přesunula před pandemií koronaviru skoro celá famílie. Naštěstí mohou všichni pracovat na dálku. Jen Tomáš a Honza tu prý mají moc pomalý upload, tak poustevničí a krásně vlčí v matičce Praze. Včera skončily, snad už definitivně mrazy a tak se stěhuju na nocleh do včelína. Neb na noc tu je už docela těsno. Včelky už ale létají skoro měsíc a nosí pyl z jehněd lískových ořešáků. Ve sklepení už moc brambor není ale včera volal Honzík Vedralů, že si máme přijet, že mu pro dvojčata pár pytlů od loňska zbylo. Ještě tam jsou dva poloprázdné zelňáky a ve včelí skříni něco sušených křížal a hub. V kameninové a litinové formě na velikonoční bábovku, navlečených na kverdlačkách v hambalkách nad kamny v kuchyni zbývá ještě pár vlašských ořechů. A dřeva na otop je také dost, protože zima byla mírná. Pečeme si chleba, ten poslední se konečně už povedl, a děláme sýry a jogurty z mléka od sousedovic krávy, co nám každé ráno v bandasce přistane na zápraží, tedy přesněji donesené dvěma cikáňaty, co ti dva haranti stěží unesou, těmi, co si před čtrnácti dny vzal do opatrovnictví soused Karel. Zatahají za šňůru rezavé koňské hlavy se zvonem a zmizí jako pára nad hrncem. Ten vypomáhá se svým parťákem všude v údolí. Zateplují podkroví, staví terasy, kácí, pálí větve a tak podobně. Prošvihnul chudák žádost o sociální příspěvky a tak tenhle bohulibý projekt financuje z údolních penzí. Jinak se ostošest šijí roušky. Soudržnost a nárůst vzájemné empatie v téhle komplikované době je dech beroucí.
Do Lidlu nám naše Terka povoluje zajet na nákup jen jednou týdně. Drží tu kázeň pevnou rukou.
Není za co utrácet tak s Bogem rozjíždíme úplně revoluční projekt nezávislosti na ČEZu, fotovoltaiky synchronizované starou UPSkou ještě ze CT. Vše zavěšeno na našem jižním štítu chalupy. Je na tom ještě spousty experimentální rachoty. Ale to je úplně zanedbatelný projekt s inkluzí těch dvou cikáňat. Klobouk dolů. Karel má svoje čtyři děti, dobře vychované, Mirka dvě a tyhle dva nové přírůstky. U Bogů čtyři děti. Velikonoční koleda by v rouškách byla úsměvná a fotogenická ale budeme ji muset odpískal. S Karlem máme od včera ještě jeden projekt, ohradu pro jeho ovce a jednu krávu na našem neobdělávaném cancouru směrem dolů k Nedvědům. Cca 30 arů. Pomůžu mu s vykácením. Z tenčích javorů uděláme kůly, a mám slíbený z Plzně ohradník. Tuším, že od Tebe. Zbytek dřeva na otop si rozdělíme na půl. Předevčírem jsem ale sletěl z jabloně, i s motorovkou. Ta se zabodla do svahu a ohnula si chudák lištu. Už je objednána nová ad Stihlů. Ani dlouhé, ani krátké nůžky u pasu se do mě nepochopitelně při několika kotoulech nezabodly. Tak deset minut jsem tam ležel, hlavou dolů ze svahu, pomalu se ohmatávaje, co je zlomeno a co probodnuto.
Dnes už se trochu belhám okolo chalupy a Kytka tahá všechno sama, proto mám čas na tyhle vejšplechty.
Tešíme se na Vás všichni, až se uvidíme.
Jirka, odesláno z nakousnutého jablka

V lese řádí kůrovec, všude samá souška.
Ve městech zas viróza, je to těžká zkouška.
Až u ohně či u piva budem sedět v kroužku,
vzpomeneme s nostalgií, kdo jakou měl roušku.
Byly různých velikostí, měly hezké vzory,
v ulicích jsme potkávali maskované tvory.
Jeden ji měl ze šátku, druhý z dámské vložky,
tak jak nám to nařídily bezpečnostní složky.
Ať každému pěkný úsměv opět zdobí líce,
aby všechno přežil a měl zdravé plíce.

2. června 2020, týden do startu letošního Bramuže.
Ta Brusinka od vašeho Tomáše je celkem koukatelná...a milá. Náš Peťan má teď podobnou v blond provedení, paní učitelka se dvěma yorkshiry.

Co na to hlavní inkvizitor po tvém boku stojící? V Nome della Rosa, za flagrantnější a marginálnější prohřešek nežli je vlastnění dvou yorkshirů nechal Umberto Eco upalovat.

29. listopadu 2020, Co říkáš nové svěrce pro CNC frézu, patent Nedweis? V té hlavě kvrdlačkové je utopena-vlepena mosazná matice.

Elegantní s dokonalým kontrastem moderny s historizujícím momentem a dokonalou patinou, podtrhující přirozenou kresbou dřeva.

To se musí nechat. Umíš zasvěceně polichotit.