Tereza Paichlová,Peru,Huascaran

Terčino Peru.

Pošli mi osly Omnipotent Lord.

hora hor

Letušky a páni hoteliéři cestují, jen když je u nich doma taková slota, že ostatní sedí za kamny. To hlavně proto, že nemají do čeho píchnout, mají prázdná letadla a hotely a nějak rozumně, ty těžce vydřený prachy musejí rozházeti. Jako divoké husy vyrážejí převážně k protinožcům, nebo alespoň do zeměpisných šířek, odkud je dobrý výhled na Jižní kříž, neb tam je, není-li to zrovínka Patagonie, pravděpodobno drobet se ohřáti. A je to konec konců bezpečnější kampelička, než-li cpát ty bankocetle do štrozoku.

Byla neděle druhá od návratu z Montenegro a šest dní zbývalo do vyvzdorovaného letového okna poletuchy a letenek kamkolivěk.
Prvně bylo nutno zabrouzdati na webovky Ministerstva věcí zahraničních, do kterýchžto krajů nemá Čehůn povinnosti vízové a tudíž na kterých hranicích bude státi dobrotivý celník Rousseau a postačí mu ke spokojenosti krabka s vyobrazeným velbloudem jednohrbým a nevyžadující tu ponižující bumážku, kteroužto do příští soboty schrastiti nemožno.
Na kolenou starý školní atlas s vypadanými listy. Svět je najednou nějak malej. Pro tentokráte z kola vypadlo vysněné Grónsko a Nový Zéland. Výběr se zúžil na Jižní Ameriku. Moje Patagonie s Fitz Roy neprošla a tak zbyl Huascaran Viléma Heckela. Cesta do Holidáče pro matroš z expediční skříně, kterážto se nám do našeho prostorného bejváku nevtěsnala. Ještě zcela nevychladlé na Matterhorn mamině zapůjčené botky.

SMS a jiná korespondence

16.9.2006 5:46 Ahoj tati,tak vyrážíme,tak jestli jsi vzhůru tak jsme ještě chvíli na příjmu, jinak se měj pěkně*t
Ahoj Maminko&tatinku,TakNamToFrnkloAPovalujemeSeVAmstruUKanalu,jeKrasne&mejteSe*t

18.9.2006 20:36 Ahoj maminko a tatinku, tak jsme v poradku v Peru. Po "prekrasne" probdele noci na amstrdamskem letisti jsme se vcera dostali do letadla. Takovy obri stroj pro 282 lidi, kde do nas porad neco cpali:) Hned po priletu jsme odjeli nocnim autobusem na sever do hor. Jsme ve meste Caraz. Ubytovali jsme se v hostelu za 8 dolaru. Pokoj je sice bez oken a voda tece jen curkem, ale dvere vedou do pekneho atria. Ted jsme zasli na caj do mistni jidelny, ale dali nam bez ptani dve poledni menicka. Polevka, kde plavala paratka, ale moc dobra a pak kure s ryzi a cockou. Koupili jsme si mapku a zitra pravdepodobne vyrazime na 4 dny do hor. Telefon tu nejde tak dystak zas zajdu na net. Jak dopadla oslava v Nedvezi a jaxe mate a jaxe ma Tonik? Mejte se moc krasne, posilam pusu*t

25.9. 2006 21:47 Ahoj maminecko a taticku,

jsme stale v poradku. Z hor jsme se presunuli k mori do mesta Trichullo. Bydlime tu ve starem palaci z kolonialnich dob, prave jsme byli na vylete v rybarske a surfarske vesnicce Huanchaco. Honza si dal chobotnici, ja kure:) Na vecer mame koupene listky na autobus do Limy, kde stravime jeste dva dny a jednu noc a pak snad poletime dom...drzte nam palce!:) Tonicka moc nezlobte...dyt ty-maminko-stejnak zadny klobouk nemela nikdy na hlave:) Budu s nim chodit mozna i rano az prijedu:) Fejeton o skodarne moc pekny a zacatek cestopisu tez fpoho, jen doufam, ze me-tati- nebudes nutit prepisovat peruansky denik!:) Mejte se moc krasne, pozdravujte Toma, tondu i honzika.

Packo**t

Přepisovat deník samo budeš, nebo Ti ho přebásní dědeček hříbeček.

Jedna rada. Vymente pam.kartu i kdyz jeste neni plna a uschovej k pasu na krk, kdyby Vam nekdo ukradl iXuse at zbudou alespon foteny. Byli jsme na Hrachach spickovy vitr na surf a i trochu tepla, babce se polamala pracka. Dnes rano ji privezou novou. My s mamcou jedeme ve stredu, neb jsou svatky, do Nedvezi sazet. Na pondeli planovana akce kulovy blesk, presun elektrarny na repkovy olej a velkeho trezoru bez klice na chalupu. Doufam, ze uz budete k pouziti.

Priste si nech ty dezinformace, ze jdete na 4 dny, uz jsem organ. zachranou vypravu pres znameho ataše z Argentiny a prekladatelku z Bruxelusu.

ttt

Nedlouho po návratu bylo Terézie, čas orig.darů, jako ten patentový pákový a nerezový omezovač pachů pro vážené delegátky navštívivší kravíny české.

Tak co se týče cestovatelskejch trumfů v naší bláznivý famílii, tak to tedy Terka s přehledem vede. Z kokpitu, skorem svého, letadla viděla polární záři nad Islandem a Jižní kříž nad Huascaranem. A ještě utrhla nejvyšší ocenění za rodinný literární útvar v oboru cestopisném. Mě sice děda Přemysl o jedné čmáranici tvrdil, že nic lepšího nečetl, ale s Terčino deníkem z cesty pod Huascaran Viléma Heckela, se tak ztotožnil ... S kamennou tváří na oslavě svých pětaosmdesátin utrousil něco v tom smyslu. „Peru, to byla přeci moje labutí píseň“. Totální ztotožnění s na zakázku přebásněným deníkem. Cesta, kterou vzal bez výhrady za svou. Kdyby jste chtěli vymyslet dojemnější ztotožnění, tak se Vám to na sichr nepovede. Myslel to zcela vážně, až ná všem trochu zatrnulo. Nejprestižnější kalibr ocenění, něco jako rodinná Pulitzerova cena.

Doporučená literatura:

Tereza Paichlová 2004, 2006
Starší práce fotografické: měnový fond 2000
CrnaGora
Mustang 2010

Prescott William Hickling: Dějiny dobytí Peru , Boston 1847

Předjezci:

Enrique Stanko Vráz: Napříč rovníkovou Amerikou, 1893
Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund: Tam za řekou je Argentina, Praha 1956

Inspirující odkazy:

National Geographic
trek

Šest poslanců naší slavné sněmovny zahájilo přípravy na březnovou služební cestu sem do Peru. Chtějí prozkoumat „postavení indiánských obyvatel v legislativě a veřejném životě“.

13. dubna 2010 14:58 Obrovský kus ledovce o velikosti čtyř fotbalových hřišť se odlomil a zřítil do jezera v Peru v Andách nedaleko města Carhuaz. Způsobil 23metrovou vlnu tsunami.