Ke kořenům hammamu

Ve světě je spousta muzeí, která se snaží zaujmout něčím zajímavým a zvláštním. Nejvzácnější jsou takzvaná živoucí muzea, kde dodnes lidé ukazují, jak se dříve žilo a pracovalo. Já ale nebyl v muzeu.
V hlubokých horských údolích Vysokého Atlasu, v Maroku na severu Afriky, žijí kmeny Berberů již v pevných domech. Část Berberů na okraji Sahary dodnes žije kočovným způsobem života. Obě tyto skupiny obyvatel jsou takovými živoucími muzejními skvosty. A mají co ukazovat.
V jedné vesnici žije rodina Abdoulova, více jsem z něj o rodině nedostal. Nebyl jsem u nich v muzeu, naprosto přirozeně mě pozvali, abych se podíval, jak žijí. A asi jsem pro ně byl skutečně exot. Jméno mé země nikdy neslyšeli. Jednoduché stavení je umístěno v dost prudké strání. Kostra je z dřevěných trámků, vyskládaných kameny a stěny jsou z obou stran potaženy vepřovicí (směs bahna a slámy). Jsou to na naše poměry primitivní lidé a žijí primitivním životem, ale … Dům je starý několik generací a v jeho centru je očistná koupel. Dnes tomu my říkáme hammam. Abdul tvrdí, že tu hammam je od počátku rodiny, tedy několik století a stále slouží. Hned mě napadlo, kde my jsme byli s úrovní tělesné očisty v té době.
Z jedné strany žároviště, z druhé strany vstup. Vnitřní dispozice místností absolutně zamezuje, aby osoba obsluhující topeniště přišla do kontaktu s osobou, která si užívá hammam a má tedy zaručeno soukromí. Na každý hammam se připravují nové čerstvé esence z bylin. Celá rodina zařízení pravidelně používá, muži, ženy i děti. Pro následný odpočinek slouží poměrně komfortně vybavená místnost. A k odpočinku samozřejmě slouží i klasický silný a přeslazený mátový čaj.
Pozvali mě na čaj, dali mi chléb s máslem a medem, ale pozvání na hammam nikoliv. To se týká jen jejich rodiny.

popis obrázků:

odpočívárna
lis na vonné esence
pokaždé jiná vůně

na internetu

P3k 2014

Další cesty autorovy.