DRAHÉ KAMENY ZE SRÍ LANKY

Z deníku

Rok 2006 , středa 15.11., Srí Lanka, Haputale

Probudil nás muezín už v 6 ráno a byl vytrvalý jako tma za oknem. Noc byla bez komárů. Pomalu začalo ráno a bylo sluníčko, ideální na výlet k vodopádu. Čekali jsme na bus do vesnice u vodopádu Digaluma. Přijel klimatizovaný minibus a průvodčí řekl, že k vodopádu jede. Odjel tedy i s námi. Z klimatizace byla až zima. Za dvě hodiny mi to bylo divný, že tam ještě nejsme a i proto, že chtěl 310 Rs za lístek za každého. Za další půl hodiny jsme dojeli do Ratnapury a vystoupili. Průvodčí nám vrátil jízdné, protože pochopil, že sem jsme vůbec nechtěli. Venku bylo dusno a byli jsme úplně jinde. Ratnapuru jsem měl tak trochu v hlavě pro případný výlet za hledači drahých kamenů. Srí Lanka je totiž největší vývozce polodrahokamů na světě. Hned nás chytil naháneč a slíbil ukázat muzeum i doly. Muzeum bylo malé a soukromé spojené samozřejmě s krámem. Ve vitrínách byly fakt kousky, nejen pěkný, ale velký. Doly byly na druhé straně města, malé a několik hned vedle sebe. Ze silnice nybylo nic vidět. Asi 6 metrů hluboká bahnitá jáma s výdřevou a pár šmudlů okolo. Ukázali nám úlovek za dva měsíce zabalený v usmoleném papíru. Všehochuť kamenů, ale malých. Chvíli se s námi bavili a pak zase hurá do práce. Pustili kompresor a pumpu a zmizeli v díře. Pak nás zatáhl náš průvodce na čaj do kamarádova hotelu a prodal nám pár zelených kamenů. Zpátky to bylo kousek na autobusové nádraží, naháněč zajistil místo k sezení a jeli jsme do nějakého města na přestup. Lilo jako z konve a přístřešek u zastávky byl přeplněný. Přijela 99 a vzala nás zpátky do Haputale. Cestou se setmělo, chvíli jsme čekali až vytáhnou zapadlý náklaďák a za hluboké tmy jsme vystoupili v sedm večer v Haputale. Ze Srí Lanky se nesmí žádné drahé kameny vyvážet, ale já je mám. Jsem totiž známy pašerák a vím jak na to.

Krátce po návratu do ČR jsem nalezl na internetu inzerát, který končil adresou a telefonem člověka z Ratnapury. Jak snadné je zbohatnout na drahých kamenech.

Hledáme odběratele broušených a leštěných drahokamů ze Srí Lanky, libovolných velikostí, kalibrovaných. Drahokamy: modré, žluté a růžové safíry, safír STAR, rubíny STAR, kočičí oka, alexandrity, rubíny atd. Polodrahokamy: spinely, granáty, zirkony, měsíční kameny, turmalíny, chrysoberyly, ametysty, akvamaríny, topazy., Máme zájem o navázání obchodní spolupráce.

Drahé kameny se dobývají v mnoha dolech. Cejlon byl právem nazýván ostrovem drahokamů a také přejmenování státu v roce 1972 na Srí Lanku souvisí s drahokamy, neboť se původ názvu odvozuje od sinhálského slova „sri lanka“, znamenajícího „zářivá země“. Centrální vrchovina ostrova je plná nalezišť různých drahých kamenů i polodrahokamů, jde zejména o safíry, akvamaríny, ametysty, topasy a aduláry- označované také jako měsíční kámen. Dolování a zpracování se provádí dnes stejně jako před tisíci lety. Používá se jen primitivní mechanizace neboť snahou lidí je zaměstnat sebe sama a své známé po co nejdelší dobu. Čím menší postava, tím lépe se pohybuje ve stísněných prostorách těžby.

Kdysi dávno se na jihu ostrova objevil při dolování Měsíci podobný kámen. Podle legendy se paprsky měsíce za úplňku proměnily ve třpytící se drahokam magických vlastností. Pro obchodníky byly drahé kameny vždy významná položka obchodu. Už Marco Polo se ve 13. století stal vyslancem Velkého chána, aby mohl obchodovat s drahokamy. Ratnapura, což znamená „Město drahokamů“., je střediskem těžby a obchodu. Tržiště je plné kamenů různé kvality. Každý si vybere. Ulice jsou plné i nóbl obchodů se skutečnými skvosty za skvostné ceny.

Ze Srí Lanky prý pocházejí největší modré safíry Stuart a Sv. Edward, zdobící britskou korunu. Safír je korund a může mít, krom nejvzácnější modré barvy v různých intenzitách, také barvu bílou, zelenou, žlutou nebo růžovou.

(citace z internetu) Nejvzácnější odrůda korundu zbarvená chromem do červena je rubín. Modrý odstín je způsobený několikaprocentní příměsí oxidu titanu (TiO2). Čím sytější a výraznější je modrá barva, tím více je takový kámen ceněný. Ve středověku symbolizoval modrý safír nebe a nanebevzetí Páně, takže církevní předměty, jako kříže nebo relikviáře se vždy zdobily právě modrými kameny. Světle modré safíry se vyskytují mnohem častěji, než vzácné sytě modré a jsou tudíž levnější.

Krásné jsou ale všechny a asi nikdo nedokáže míjet výlohy klenotníků bez zastavení. Stejně vás obchodník od výlohy zatáhne dovnitř a dámě předloží své blyštivé zboží až pod nos, nabádajíce zároveň pana chotě k vekorysé útratě.

A abyste pocítili trochu té sounáležitosti se Srílanskými polodrahokoamy, dovoluji si uvést souvislosti, které možná neznáte. Součástí českých korunovačních klenotů je korunovační kříž a ten je drahých kamenů z Cejlonu (tenkrát ještě Srí Lanka nebyla) plný.


Popis nejzajímavějších kamenů

Kameje

Nejzajímavější je kamej K2 s mužskou hlavou. Je ze safíru, který vykazuje slabou barvoměnu (v denním světle je modrý, v umělém světle fialový). Tato vlastnost charakterizuje safíry ze Srí Lanky. Kamej je mimořádně zajímavá i díky své velikosti; váhu kamene nelze odhadnout, jistě však patří mezi největší historické ryté safíry na světě.

Safíry

Všechny safíry na kříži pocházejí téměř jistě ze Srí Lanky; plně tomu odpovídají všechny nalezené inkluze.

Spinely

Na malém kříži uvnitř jsou čtyři červené kameny určené jako spinely, velmi pravděpodobně pocházející ze Srí Lanky. Od těchto tří kamenů se silně odlišuje spinel E3; má mnohem temnější červenou barvu i jiný brus, je vybroušen jako pravidelný protáhlý šestihran. Tento kámen se velmi podobá nejlepšímu spinelu na svatováclavské koruně a velmi pravděpodobně pochází z Badachšanu v dnešním Afghánistánu.

Akvamarín

Jediný akvamarín na kříži (D1) má oproti safírům odstín více do zelena. Pochází asi ze Srí Lanky, odkud se dostal spolu se safíry (za jeden z nich byl pravděpodobně považován).

Rubín

Jediný rubín na kříži je osazen na straně schránky s hřebem z Kristova kříže. Má jasně červenou barvu a původ nejspíš také na Srí Lance.


Fotodokumentace:

ruční brus
pohon provazem
broušení
přílepky
osazování do prstenu

Další cesty autorovy.