Cesmína proti čarodějnicím, ohni a myším.

Proti zlu působil tento keř i v lidové tradici. Obzvlášť, pokud byl otrhán v předvečer zimního slunovratu. Vadil zlým duchům, čarodějům a také odpuzoval oheň i blesk.
Mathioli píše o cesmíně jako o lesní jehlici, čili bodavé palmě a mimo jiné radí použít ji k ochraně zásob potravin před hlodavci:,,...listy píchavé palmy, ... svou píchavostí brání myším dostati se k masu."
Vodou, ve které byla cesmína, nejlépe přes úplňkovou noc, se kropili novorozenci, aby byli šťastní a zdraví.
Jako vánoční dekorace by se listy neměly v domě vyskytovat před Štědrým dnem a po třech králích.

Bojovně vyhlížející listy učinily z Cesmíny ochrannou rostlinu, ačkoli v Češtině pro něj máme ženský rod. Cesmína je ve skutečnosti rodu mužského, je keřem bojovníků. Vyráběly se z ní násady na kopí. Hledající nabádá, aby poznali svou vnitřní sílu, byli prozíravější a chránili si to, co je jim nejdražší. Spolu s rudými plody, které dozrávají v zimě, symbolizují její zelené listy život a boží působení, které neustává ani v časech temnoty. Plody připomínají světlo, oheň, teplo a křesťanům i krůpěje Kristovy krve. Pichlavé listy pak jsou jeho trnovou korunou. Krev a oběť boha Slunce, který je stále živý.
Oběť lidstvu přinesla i červenka, totemový pták cesmíny. Podle keltské legendy darovala lidem větvičku s ohněm přímo ze slunce, ale sama si přitom popálila prsa a má je od té doby červená. Vzpomeňte si na její čin, jestli jí letos uvidíte na vánočních pohlednicích.

Všechny části cesmíny ostrolisté jsou údajně jedovaté. Hlavně to však platí pro plody. U dospělého člověka se uvádí jako smrtelná dávka 20-30 bobulek, u dětí jen několik. Nakolik je tato informace ověřená nevíme, každopádně po požití vícero plodů přichází zvracení, průjem, nevolnost a další nepříjemné stavy.
Listy cesmíny ostrolisté se v minulosti používaly k přípravě velmi hořkého a svíravého nálevu proti dně a revmatismu. Snižoval horečku, posilovat tělo a pomáhal při bronchitide. V současných herbářích se cesmína většinou vůbec nevyskytuje.
O to významnější postavení má však cesmína ostrolistá v Bachově květové terapii. Jako taková bývá označována za „všeobjímající elixír lásky", ochránce před vším, co není láska. Má údajně moc otevírat srdce.