reg.č.chovatele: 183 438

Registrační č. stanoviště: 89991275
Katastrální území: 749338
Registrace od 14.6.2012:
Český svaz včelařů (ČSV), Základní organizace Semily

web zakladni organizace Semily

Důvěrník Nedvězí:
605 559 617
pracuje oproti TESCO

Předseda ČSV Semily:

Stanislav Farský Semily, Janáčkova 713 farsky.stanislav@tiscali.cz tel.605 869 947 (605 869 000)

Městský úřad Semily - Odbor životního prostředí - nahlášena 2 včelstva 11.6.2012

Veterinární správa semily tel.481 622 576 (za hasičárnou) - ukázat doprovodné papíry nových včelstev po 30.6.

Svaz chovatelů následně

včely svaz 224 934 082 +224 930 072
ČESKOMORAVSKÁ SPOLEČNOST CHOVATELŮ a.s.
Hradištko pod Medníkem 123, 252 09
252 09 Hradištko
Hradišťko - M. Čížková
Přímá linka 257 896 210
uevcely@cmsch.cz
Fax 257 740 613

Včelaři Nedvězí:

Bokotej -Nedvězí 28

Kobrle SLAKO statek

Novák -Nedvězí 80

Janata Tomáš -Na poříčí, karel.janatay2k@seznam.cz, 736 684 959

konec našeho údolí 3 úly

Máslo -kontaktní osoba hasiči-Semily, 603 534 808

Včelaři Semily:

ANDRLE Tomáš, BOKOTEJ Andrej, CHLUM Emil, COUFAL Josef, DOLENSKÝ Jiří, FANTA Jarda, FARSKÝ Pavel, FARSKÝ Stanislav, HEDVIČÁK Roman, HLADÍK Josef, HLADÍK Miroslav, HUBÁČEK Jiří, HUBAŘ Jan, JANATA Jaroslav, JANATOVÁ Jana, JANATOVÁ Marcela, JANDA Jiří, JANSOVÁ Dana, KADLECOVÁ Iveta, KALOUSEK Josef, KISZA Šimon, KLODNER Martin, KONEČNÝ Jiří, KOUDELKA Miroslav, KREJSOVÁ Jana, KUBŮ Michal, MAZÁNEK Jan, MELICH Alois, PAICHL Jiří, PIKORA Jaroslav, ŠILHÁN David, SISR František, SLAVÍKOVÁ Ivana, TULAK Jiří, VEDRAL Stanislav

Včelaři Semily s email adresami v .TXT:

"ANDRLE Tomáš" , "BOKOTEJ Andrej" , "CHLUM Emil" , "COUFAL Josef" , "DOLENSKÝ Jiří" , "FANTA Jarda" , "FARSKÝ Pavel" , "FARSKÝ Stanislav" , "HEDVIČÁK Roman" , "HLADÍK Josef" , "HLADÍK Miroslav" , "HUBÁČEK Jiří" , "HUBAŘ Jan" , "JANATA Jaroslav" , "JANATOVÁ Jana" , "JANATOVÁ Marcela" , "JANDA Jiří" , "JANSOVÁ Dana" , "KADLECOVÁ Iveta" , "KALOUSEK Josef" , "KISZA Šimon" , "KLODNER Martin" , "KONEČNÝ Jiří" , "KOUDELKA Miroslav" , "KREJSOVÁ Jana" , "KUBŮ Michal" , "MAZÁNEK Jan" , "MELICH Alois" , "PIKORA Jaroslav" , "ŠILHÁN David" , "SISR František" , "SLAVÍKOVÁ Ivana" , "TULAK Jiří" , "VEDRAL Stanislav"

dýmník na troud z pařezů, přepravky vajec. Oklamány informací, že hoří les uchylují se do úlu, stejně jako po postříkání mlhou postřikovače na stromy imitující déšť.

lněná fermež na úly zvenčí

konstrukce podstavce 60cm nad zemí do na trámy v pozink. patkách.

Rovensko pod Troskami

nástavec pro rámečky 39x24cm
schránku na matky
kleště na vyndavání rámečků
mateční mřížka
Každou první středu v měsíci /probíhá akustická zkouška sirén/ máme od 20.00 hodin členskou schůzi v restauraci "V pivovaru", je to proti Obecnímu domu, v té nejzadnější místnosti.
Stanislav Farský Podle barvy květenství poznají včely, zdali je už toto opyleno, a za odměnu již vytěžen nektar.

Ať to bzučí!

Dotazy na schůzi včelařů:

pojistka proti poštípání kolemjdoucích v platbě za členství?

www:

program pro vedení agendy včelaře

http://www.beedata.com

Přikrmování:

Ihned po posledním vytáčení, nebo i po usazení oddělku.

Perforovaná víčka pro okurkové 5L vzhůru nohama do otvoru víka úlu. Síťovina pod otvorem zabrání úniku včel při výměně lahví. Nebo rovnou čtyři lahve na zkřížených latích po řádném zadýmání.

Medocukernné máslo v placatých táflích z Rovenska


Oleandr je považován za jednu z nejjedovatějších rostlin světa. Člověk se může otrávit dokonce i medem, který včely vyrobily z květů oleandru.

Tu letošní nekřesťansky dlouhou zimu nepřežily ani jedny včely. Ještě koncem března bylo i to slabší včelstvo O.K. a dnes osmého dubna, dyž konečně vysvitlo slunko byly v pánu. Šel jsem jim ráno (8.4.2013) naservírovat medomáslo a už nebylo pro koho. Rady pro rok následný: Styrodur 25mm ve velikosti jednohpo rámečku zabalit do potrav. fólie jako stěna zmenšující prostor vytápěný včelstvem u oddělků. Fóliové dno s otvoren u česna za stejným účelem. Na slunci vysušit plíseň rezervních rámečků s voskovými stěnami. Zásoby uschovat do jednoho nástavku na jaro příští, dokonalé obalený potr. fólií.

Trubčinu rozškrabat rozpěrákem. Zdroj varózy. Stejně tak i matečníky pro zabránění nechtěného vícenásobného rojení a tím oslabení včelstva. Rámečky s dvoudenními larvami, těmi napříč buňky dát do nového úlu, doprostřed nástavku plodiště pro oddělek. Matka objevena v největším shluku dělnic a s úspěchem vždy zdrhla na odvrácenou stranu rámečku otáčeného mezi ukazováčkem pravačky a palcem levačky diagonálně za úhlopříčné rohy rámečku. Po 20 minutách nutno malinko jemně odýmat okolí otevřeného úlu, eventuelně omlžit vodou. Po prohlídce poklepem setřesena většina včel do trychtýře nasazeného do rojáčku, zbytek smetákem smeten tamtéž. Otvor po odebrání trychtýře uzavřen. Prvé tohoroční rojení je tou nejpřirozenější způsob dělení včelstva. Jinými zatracovaný pro náchylnost k rojivosti pokolení následných.

Nástavky plné rámečků jen s mezistěnami na drátcích dávat pokud možno mezi dva plné. Včely se snaží ucpat zacelit každou mezeru.

Při nasazení medníku (lépe poloviční výšky – lze unést i plný medu) oddělit tento mateční mřížkou a denním tiskem, chránícím proti chladu jako Le Figaro bezdomovce na kamenné dlažbě Chanselise. Tuto karimatku lze po libosti prokousat, až dojdou skladové prostory na med. A ten správný okamžik přidání nástavku nechat na fčelkách samých. Vyčištění všech nástavků včetně medníků před uskladněním na zimu nechat opět na holkách fčelkách.

Váha pro úly z osobní nášlapné digit. váhy WiFi
http://www.darkyla.cz/wi-fi-osobni-vaha
http://www.halshop.cz/111244-Withings-Wi-Fi-Osobni-vaha-WS-30-cerna-WITH014.html

http://www.vcelarskeforum.cz/tema-Vcelarska-vaha
http://forum.sanceprovcely.cz/tema-Vaha-na-uly
http://www.vcely.or.cz/konference.pl?thread=862&
Konzultant: pan Karel Janata z katru v Řekách, Semily, 732 381 474

Včelý jed, ne ten jejich med jako medicína na regma.

(29.6.2013) Postup při sundavání roje z kmene stromu nebo větve, kterou nelze odstřihnout. Lehký kýbl a mokrý ručník pod roj, který smeteme smetákem. Pod stromem vysypat z kýble do hadrem ucpaného trychtýře, zvaného smyk, nasazeného na otvor rojáčku. Rychle přikrýt druhým mokrým ručníkem. Vytáhnout za cíp hadrovou ucpávku a poklepem vysypat včely. Do rojáčku předem nachystat starou souš smočenou ve vodě. Zanést na dva dny do sklepa, přikrmit otočenou lahví od okurek s děravým víčkem, cukernatým roztokem 1:1.

13.7.2013 vlastnoručně stočeno prvých pět litrů medu od našich včel a ke všemu ještě vlastní klikou. Vloni, nějak tímhle časem to bylo jen na zkoušku u souseda.

20.5.2014 Ahoj Dalibore, vse nejlepsi k zitrejsim narozeninam. Dustojne to oslav. To ale Ty umíš. Nenatrhnout si kalhoty az budes prelezat zase nejaky plot. Jak dojely vcelky? Od vcera je tam u Vas jiste take slunecno. Tak by uz mohly vyletnout. Nestihli jsme probrat ani zlomek toho co jsme meli. Zkus se nekdy utrhnout sam. Tech rusivych elementu bylo moc. Ale stejne to bylo dobré. Jirka

Ahoj Jirko, ano bylo to dobry. Diky za azyl. I u Ivana to vyslo. Zkrátka dobrý. Nekdy to zopaknem. Včely nakonec zustaly u Saida mel strach, ze by to neustaly. Do Prasil jsme nakonec vezli nejaky Saidovi a až zesili tak je vyměníme. Tak zatím vše, ahoj Dalibor Odesláno ze smartphonu Sony Xperia™

13.5.2015 Oddělek z včelstva hostujícího ve včelíně u Boga. Po tom zimním osiření velkého včelstva ze Zahraďáku.
Doprostřed rojáčku rámeček z plodiště s dvoudenními, ještě nezahnutými larvami. Vedle jeden s již zavíčkovanými a jeden s pylovými zásobami, nektarem, medem a hlavně dostatkem nelétavek. POZOR, nepřibalit i královnu. Prázdná místa z dárcovského plodiště zacelit rámečky z medníku a novými rámečky s mezistěnou. Poslední z kraje medníku umístit jeden prázdný rámeček, co prozradí nitkováním sklony k rojivosti. To vše uprostřed dne, kdy je většina létavek na řepce za kopcem. Přihotovený rojáček ještě prostříkat vodní mlhou a zavřít do následujícího večera do chladného sklepa jako roj aby se oddělek zklidnil. Vše se dá připravit i přímo do nového úlu, jen se s ním hůře manipuluje do sklepa. Ušetříte jen jedno přemístění. Z trezoru medových rámečků bude přidáno do nového plodiště i několik plných pláství.

15.5.2015 Ahoj netykavko, na pokec je samozřejmě čas vždy. Ke všemu se bagr nekonal, majitel si ho předčasně odvezl a bude až v sobotu. Spěchal jsem s vytrasováním nové cesty a placu u včelnice pro nový včelín. Kytka už má zasazeny čtyři řádky brambor, cibuli, jahody. Od Zdeňka Nováka přivezen čedičový pentagonální krystal. Vypadá jako čertův sloup, co upustil čert na Vyšehradě. Stojí jako štíhlý menhir u ohniště, vedle toho kamenného stolu, co jsi tahal s modrou Avií. Velké včelstvo ze Zahraďáku přes zimu osiřelo, tj. ztratilo královnu matku. Ani podzimní dlouhověké pokolení by novou již by nestihlo vypiplat z dvojdenních larev importovaných z vedlejšího úlu, jak radil Said. Zvolena vlastní metoda vžebrání se zbylých včel do vedlejšího včelstva. Před svítáním, kolem páté napnuto mokré prostěradlo na dvě lajsny před česnem a plást po plástu sklepnuty včelky do tohoto lóže. Kolem osmé zbyla na prostěradle jedna mrtvolka, ostatní se vtulily do sousedního úlu. Moc tam toho již nestihnou odpracovat, ale je to lepší než aby zhebly ve vlastním obklopeni třiceti kg medu. V jejich úlu zbyly tři plné nástavky krapet ale znehodnoceného podzimním přikrmování. Jíme ho rovnou z pláství a rozdáváme po údolí. Předevčírem jsem udělal oddělek do rojáčku se čtyřmi rámečky. Jedním s dvoudenními larvami, jeden s už zavíčkovanými, další s pilovými zásobami a nektarem. Včera po setmění jsme je s Kytkou přendali po 40 hodinách ve sklepu do předem připraveného, tj. vyčištěného osiřelého úlu. S velkými zásobami medu. Ráno od půl deváté už létají. Za noc spocívaly asi jeden ze čtyř litrů přikrmovacího cukerného roztoku. Vedlejší včelstvo to dost zdecimuje. Sebrat jim čtyři z jedenácti rámečků ale to se nedá nic dělat. Zajdou jim alespoň choutky na rojení.

Dále viz. červený diář od Toma a v knize Yves Gustin: Ilustrované Včelařství, edice KRAJ, 2008