mlýny ruční i ty na potoce

9_01_055_mlyn_y.JPG
kolo
9_03_110_mlyn_y.JPG
mlýnský kámen
9_03_113_mlyn_y.JPG
mlýnský kámen
a stavidlo
náhon
19_8_2008
bambusový
2011
Martinův
19_8_06c_y.JPG
19_8_06c_y.JPG
21_8_39_mlyn_y.JPG
21_8_39_mlyn_y.JPG
24_8_05_Manang_mlyn_y.JPG
Manang
24_8_06_mlyn_y.JPG
Manang
24_8_07_mlyn_y.JPG
Manang
2011
Martinův
náhon
Kagbeni
1987
Tatopani
1987
Tatopani
Kagbeni
Kagbeni
Tom_marocco.jpg
Marocco
mlýn na santal
na vonné tyčinky
P3k
Mauretánie
P3k
Mali
P3k
Čína
Bet Guvrin-Maresha
Judea
Zvonová jeskyně
Izrael
Chital kmen Kalašů
Afganistán
spodní kámen mlýnu na rýži v Mihintale
SriLanka
P3k ruční mlýn na vonné koření
Maroco
P3k mlýn na vonné koření
Maroco
mlýn v Maroku
Maroco
hmoždíř v Mustangu
Nepál
P3k
Afganistán
Míra rok 1995
Annapurna
.


Mlýnské kameny v Tangeru na olejomalbě mladičkého Tiffaniho i ten Tomášův někde hluboko v Marocké poušti.

Zmínky zasluhují prostě sestrojené mlýny; zařízením velice důmyslným žene potoční voda těžký válcovitý kámen, který otáčí se na hoření ploše kamene jiného. Žito padá zvolna z komory svrchu umístěné stružkou mezi oba kameny, kde jest rozmíláno na jemnou mouku.
Henry S. Landor: Na cestách zakázaných, 1897, Praha 1904, str. 26

.

Cesta nás vedla dnem úžlabiny, kde se k břehu potoka tulí domky nečistých Garů. Jsou postaveny stejně jako jiné vesnické chalupy, ale mají malý uzavřený dvorek s jedním nebo dvěma vodními mlýny. Mlýny Garů nemají velká vodní kola, nýbrž malé vodorovné kolo opatřené lopatkami, na které kolmo dopadá voda z vykotlaného kmene stromu. Voda teče stejnoměrně a tento systém je daleko výkon­nější než naše staré vodní mlýny s mlýnským kolem. Nedochází ke ztrátě energie v převodech ozubených kol a převodních hřídelích: svislá hřídel, jež nese vodorovnou vrtuli, je přímo spojena s žerno­vem, žernov je nad tímto kolem na společném hřídeli. Tento systém zajišťuje, že ani ne metrové vodorovné kolo dokáže otáčet těžkým žernovem o stejném průměru. Strávil jsem celé hodiny v těchto malých mlýnech a díval jsem se, jak se automaticky semílá ječmen či oves důmyslným systémem ovládaných hradítek, která propouštějí zrno do otvoru uprostřed žernovu. Nemele se jenom obilí v přirozeném stavu, ale i ječmen předem upražený ve velikých železných pánvích. Vyrábí se z něho mouka, která voní po pražených oříšcích. Jmenuje se campa a je to základní potravina v celém Mustangu a Tibetu.
Peissel Michel: Tajemný Mustang, Olympia 1976, str. 126

.

Po cestě jsme si všimli několika mlýnů na vodní pohon. Byly úžasně jednoduché, tak jako skoro všechna zařízení u Číňanů. V těchto mlýnech se horní mlýnský kámen nepohybuje, otáčí se spodní kámen pomocí jediného kola, které uvádí do pohybu spád vody. Aby tyto mlýny, které mají mnohdy značné rozměry, mohly pracovat, nechává se na mlýnské kolo dopadat voda jako z vodopádu, aspoň z výšky dvaceti stop. Proto k pohonu těchto mlýnů stačí i malé množství vody.
mlýn na potoce podle otce Gabeta, str. 211

P3kův mlýn zásobovaný z vaku pohanky. Zásobník z konopného plátna s oky otřásán tyčí drhnoucí po drsném mlýnském kameni.

Hmoždíř sloužící stejnému účelu, objevený stejným autorem hluboko v jedné poušti Africké, nemlich stejný jako ty naše v Kagbeni.

Do Afganistánu, pravlasti modrookých blondýn se bude muset P3k ještě jednou vydat, neb dosud nedodal zdokumentované mlýny na barvy pro ty nejslavnější olejomalíře i pro čmáraly, co si na kumšt jen hrajou. .

Mlýn v Mihintale na Srí Lance stojící poblíž obří kamenné sýpky, kde věřící ukládali pro mnichy rýži podle příkazu desky Mihintálské.