Kavkaz 1981
Elbrus_1977
Přemysl deník
Elbrus_mapa
Elbrus mapa
Těberda
Dombaj mapa
Harýk
Dan Heller
Kalča
Petr Kalina
kavkaz_03.jpg
kavkaz
kavkaz_04_y.jpg
kavkaz
kavkaz_07.jpg
kavkaz
kavkaz_13_y.jpg
kavkaz
kavkaz_35_y.jpg
kavkaz
kavkaz_Belalakaja
Bělalakája
Sokratův
bolehlav
Mída
Kavkaz
Mída
Míra
Mída
Míra

Že jste v zemi kavkazských vinařů, poznáte hned a snadno podle trochu přiopilého křesťanského kříže, s příčlí trochu dost nahnutou. Ten je na všem. Pánbů, když tvořil zemi, hodlal ponechat si jen a jen pro sebe, pro svoje nerušené meditování tenhle kousek. Když ale uviděl, jak se tam už nějací lidičkové plahočí, ustoupil od svého prvotního záměru, ale z nostalgie držel nad tímto krajem ochrannou ruku víc než jinde. Občas se mu to sice vymklo, jako například při tom strašném pogromu na Armény, jeden ale vše neuhlídá. To mi tvrdil jeden dědula v zájezdní knajpě u staré Vojenské silnice překračující Kavkaz od severu k jihu. Naposledy tudy jel sám velký Alexandr Sergejevič Puškin umravnit mohamedány. Popsáno v jeho dílku, Putování do Arzrumu. A pak moje maličkost, která si odskočila ze služební cesty do Moskvy, a ulétlo jí letadlo nazpět, po té nezřízené pijatice na gruzínské svatbě, někde vysoko v horách, kde jsem musel připíjet z volského rohu novomanželům a naposledy si pamatuju jen to obrovské oko nějakého zvířete, co se na mě tak nějak vyčítavě dívalo a já jej musel spolknout, neb odmítnutí rovnalo se sebevraždě.

Účastníci té další a delší výpravy z Akademie Běd, Hadem spunktované:


Had, Stáník Frank, Vašek Panenka - houslista, Vašek Havluj, Irena, Míra, Petr Kalina, Milada, Mouliska, Naum plus jedna kost

Omluvena:
Kytka, neb měla tehdá problém. Jmenoval se Orwell. Na jediný týden zapůjčený ve strojopisu „Ročník 1984“. Libri prohibiti se krčily v tom nejvyšším regále naší knihovny zbité z prken, čistě, vlastnoručně hoblovaných. Moje Kytka je povětšinou sama přeťukávala, tedy přesněji přibližně každou osmou, na staré Remingtonce od strýce Karla, která více nežli sedm průklepů nezmákla a na vyhandlování s ostatními datlíky jich zbylo právě sedm. Ten poslední modrý průklep na hranici čitelnosti. Dělila se o to se Slávčou Řezáčů a ještě s dalšími datlíky, proto těch průklepů osm bylo.

Moskva. Výprava taxíkem z Orwelova hotelu pro další špumos.

Noc se šimrajícími zvířátky na chodidlech v hotelu Akademičeskyj. U nás vší a bleší trhy ve školách i školkách a s podobnými potvorami, doznají boom až po sametové revoluci, kdy tržní hospodářství se teprve probudí.

Těberda

Ztracené hodinky Stáníka Franků v pase plném bolehlavu u zelených ledovcových jezer.

Fascinující zubní kartáček obroušený na jeden mm našeho muzikuse Vaška Panenky z Akademie Běd.

Každé pohoří má svůj Matterhorn. Bělalakaja.

Kláda napříč korby protijedoucího náklaďáku.

Sražená kráva, dorařená šoférem a mým žabykuchem Victorinox, který byl později řádně vyhandlován za fortelný bačovský knife s kostěnou rukojetí zalévanou olovem jako vitrage starého Marca Chagalla.

Předjezdci:

Přemysl

Jiná literatura:

Adolf Hoffmeister v dopise Honzíkovi Werichů z jednatřicátého.

Ruské byliny

Caucasus neboli Kavkaz Ippolitem Desideri Tibeťany přezdívaným „Bílá hlava“ zahrnoval pod tyhle kopce i Himálaj a Hindúkuš.

Puškin: Cesta do Arzrumu

Svatopluk Čech